امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۱۱۷۱۱۱
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ۱۸:۵۴

پاسخ حزب‌الله حتمي است

محمد ايراني

منطقه الامل سوريه در كنار شهر قنيطره در پايين دامنه ارتفاعات جولان قرار دارد كه براي چندمين بار يكشنبه‌شب مورد هجوم هوايي جنگنده‌هاي رژيم اشغالگر اسراييل قرار گرفت. با توجه به شرايط حساس فعلي و بازه زماني در نظر گرفته شده از سوي صهيونيست‌ها براي انجام اين عمليات و نيز حجم خسارت‌ها چند نكته زير قابل تامل است:
١- شرايط قبل از وقوع اين حمله و تبادل تهديد دو طرف در خلال دو هفته گذشته حكايت از آن دارد كه پس از اقدام تجاوزكارانه اسراييل به خاك سوريه و شهادت تعدادي از نيروهاي كيفي حزب‌الله، اوضاع امنيتي منطقه به هم خواهد ريخت. تغيير فضاي تنش ناشي از تهديد به رويارويي مستقيم نظامي بين مقاومت و رژيم صهيونيستي محتمل‌تر از هر زمان ديگري است.
٢- اين امر گرچه از نظر قوانين بين‌الملل محكوم است اما به دليل تكرار تجاوز جنگنده‌هاي اسراييل به حوزه‌هاي پيراموني به ويژه به فضاي سوريه و لبنان نه تنها مورد تقبيح نهادهاي بين‌المللي و غربي قرار نگرفت بلكه حتي واكنش جدي در محكوميت اين امر از سوي كشورهاي عربي را نيز به همراه نداشت. در گذشته اعراب نسبت به اينكه يك كشور عربي مورد هجوم غيرعرب قرار گيرد واكنش نشان مي‌دادند شايد اين انتظار زيادي از دولت‌هاي عربي باشد، در حالي كه برخي از آنان اين روزها خود در ائتلاف با امريكا بارها خاك سوريه را مورد هدف هوايي قرار داده‌اند.
٣- بي‌ترديد اين اقدام صهيونيست‌ها عليه حزب‌الله به هر دليلي از سوي اين رژيم توجيه شود، خواسته يا ناخواسته كمك به عقبه نيروهاي معارض افراطي و جريان تروريسم موجود در خاك سوريه مانند القاعده و داعــش خواهد بود؛ جريان‌هايي كه اين روزها خسارت‌هاي زيـادي را در داخل سوريه متحمل شده‌اند.  اين اقدام به هر دليلي از سوي رژيم صهيونيستي عليـه مواضع حــزب‌الله لبـــنــان در سوريــه انجـام گرفته باشد، به نظر مــي‌رسـد با آنچه كه در گذشته رخ داده متفاوت است و تنش‌هاي في مابين و فضاي تهديد فراهم شده بين دو طرف قبل از حمله اخير گوياي بالا گرفتن درگيري است و احتمالا پيامدهاي جدي را از سوي نيروهاي مقاومت لبنان به دنبال خواهد داشت. حزب‌الله به طور قطع بلافاصله و به صورت سريع در نخستين فرصتي كه به دست آورد دست به اقدامي تلافي جويانه خواهد زد. اين‌بار به نظر مي‌رسد اوضاع از شرايط فعلي خارج خواهد شد و با توجه به شرايط داخلي در لبنان اگر حزب‌الله بتواند خودي در برابر اسراييل نشان دهد باعث بهبود وجهه حزب‌الله نه تنها در لبنان بلكه در جهان عرب خواهد شد.

منبع: اعتماد

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی