امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۱۱۹۷۶۴
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۴

پرفروش ترین كتاب‌ها در هفته گذشته +جدول

بازار كتاب تحت تاثیر شاخص‌های شناخته و ناشناخته‌ای حركت می‌كند. عوامل تاثیرگذار در این بازار گاهی قابل پیش‌بینی و گاه غیرقابل پیش‌بینی هستند. آن دسته از كتاب‌هایی كه فروش آنها قابل پیش‌بینی است اگر در هر فصلی منتشر شوند مخاطبان خود را به دست می‌آورند اما كتاب‌هایی هم هستند كه بی‌صدا و آهسته روانه بازار می‌شوند و ناگهان نبض مخاطبان را در دست می‌گیرند. در هفته گذشته بازار كتاب در نوسان گذشت و آثار پرفروش هفته‌های گذشته جای خود را به كتاب‌های جدید دادند. كتاب‌هایی كه فروش برخی از آنها قابل پیش‌بینی و برخی دیگر دور از تصور بود.

بازار کتاب تهران در هفته‌ اول بهمن با دورخیز کتابفروشی‌ها برای دریافت چاپ‌های جدید از کتاب‌های محبوب ماه گذشته و انتظار برای دریافت کتاب‌های جدید و نوبرانه‌ ماه روزهای گرمی را پشت سر گذاشت. «شاگرد قصاب» پاتریک مک‌کیب با ترجمه‌ پیمان خاکسار همچنان از کتاب‌های پرطرفدار مخاطبان است و هنوز در لیست کتاب‌های پرفروش بیشتر کتابفروشی‌های شهر به چشم می‌خورد.

 

به گزارش دنیای اقتصاد، شاید بتوان گفت انتشار کتاب «دکتر محمد ملکی؛ استادی برای همه فصول» نوشته صادق زیباکلام مهم‌ترین اتفاق بازار کتاب تهران در هفته‌های گذشته باشد، اما کتاب‌هایی مثل «ناتور دشت» سلینجر و «یک عاشقانه آرام» نادر ابراهیمی با انتشار چاپ‌های متمادی و استمرار درخواست کتاب‌خوانان برای دریافت این کتاب‌ها، همچنان جزو محبوب‌ترین کتاب‌های بازار باقی مانده‌اند. 


غیر از دو کتاب «شاگرد قصاب» و «دکتر محمد ملکی؛ استادی برای همه فصول» که پرتکرارترین کتاب در فهرست پرفروش‌های کتابفروشی‌های تهران در هفته گذشته بودند؛ کتاب اقتصادی «سرمایه در قرن بیست‌ویکم» نوشته توماس پیکتی هم ظاهرا با استقبال خوبی مواجه شده است. ناشرانی مثل چشمه، افق، روزنه و نیلوفر بیش‌ترین آثار را در فهرست پرفروش‌‌ترین کتاب‌های کتابفروشی‌های تهران داشته‌اند. آنچه می‌خوانید آمار خبرگزاری ایلنا از پرفروش‌های بازار در چند كتاب‌فروشی مهم پایتخت در هفته گذشته است. 


کتابفروشی انتشارات مولی: «دکتر محمد ملکی؛ استادی برای همه فصول» به‌عنوان تازه‌ترین اثر صادق زیباکلام در صدر فهرست پرفروش‌ها‌ی این فروشگاه قرار دارد، طوری که حتی کتاب‌هایی مثل «روزنامه سفر میمنت اثر ایالات متفرقه امریغ» و «بیشعوری» را کنار زده است. «نظام اشیاء» ژان بودریار هم که به‌تازگی با ترجمه پیروز ایزدی توسط نشر ثالث منتشر شده رتبه دوم را در میزان استقبال در این کتابفروشی داشته است. «سرمایه در قرن بیست‌ویکم»، «تحویلات قرآن کریم» عبدالرزاق کاشانی و «کشف‌الاسرار و مکاشفه‌الانوار» شیخ روزبهان بقلی هم به ترتیب در رتبه‌های سوم تا پنجم این جدول جای گرفته‌اند. 


کتابفروشی سرزمین کتاب: رمان‌های این کتابفروشی روی هوا برده‌ می‌شوند و ادبیات داستانی پرطرفدارترین در این سرزمین هستند. «آخرین پل» نوشته سارا خالوغلی و «فرشته‌های تاریکی» مهناز سیدی از نشر برکه در این کتابفروشی‌ در ردیف بالای پنج کتاب اول مورد استقبال واقع شده قرار دارند. البته‌ رتبه اول جدول در اختیار «آخرین پل» است. رمان «دختر ماه‌منیر» آزیتا خیری از نشر علی و «رویایی نیست» فریبا رفیع که توسط نشر مرکز منتشر شده هم به ترتیب سومین و چهارمین کتاب پرفروش سرزمین کتاب هستند. کتاب معروف نادر ابراهیمی، یعنی «یک عاشقانه آرام» اینجا هنوز هم در لیست پرفروش‌ها دیده می‌‌شود و در جایگاه پنجم جدول پرمخاطب‌ها ایستاده است. 


شهرکتاب آرین: دو کتاب «سرمایه در قرن بیست‌ویکم» و «شاگرد قصاب» در صدر کتاب‌های پرفروش این شهرکتاب ایستاده‌اند. پس از این دو کتاب سفرنامه «روزنامه سفر میمنت اثر ایالات متفرقه امریغ» احمدشاملو قرار دارد که همچنان جای خودش را در لیست پرمخاطب‌ها حفظ کرده است. «ظهور ژاپن مدرن» نوشته ویلیام جی. بیزلی که راه طولانی ژاپن برای تبدیل شدن به یک کشور صنعتی را روایت می‌کند و کتاب «عدالت (کار درست برای انجام دادن چیست)» مایکل سندل هم در جایگاه چهارم و پنجم این فهرست قرار دارند. 


شهرکتاب گلدیس: «شاگرد قصاب» در این فروشگاه هم جزو کتاب‌های محبوب است و رتبه اول پرفروش‌های شهرکتاب گلدیس در حوزه رمان را به خود اختصاص داده است. «کشور آخرین‌ها»‌ی پل آستر با ترجمه خجسته کیهان و «نامه به کودکی که هرگز زاده نشد» فالانچی هم دومین و سومین کتاب پرمخاطب داستانی این فروشگاه هستند. «عقاید یک دلقک» هاینریش بل اینجا هم در لیست پرفروش‌ها دیده می‌شود و در رتبه چهارم قرار دارد. پنجمین کتاب پرفروش شهرکتاب گلدیس در این هفته مشترکا در اختیار «عطر سنبل، عطر کاج» نوشته فیروزه جزایری‌دوما و «آلیس» یودیت هرمان به ترجمه محمود حسینی‌نژاد قرار دارد. 


شهرکتاب مرکزی: داستان «ته خیار» هوشنگ مرادی‌کرمانی هنوز هم پرفروش‌ترین کتاب شهرکتاب مرکزی بوده و «روزنامه سفر میمنت اثر ایالات متفرقه امریغ» نوشته احمد شاملو و «مردی با كبوتر» رومن گاری با ترجمه لیلی گلستان در پشت سر آن قرار دارند. همچنین تازه‌ترین اثر داستانی گلی امامی به‌نام «اتفاق» چهارمین و یکی از کارهای پاتریک مودیانو به‌نام «در کافه جوانی گم‌شده» پنجمین رتبه فروش در این شهرکتاب را به خود اختصاص داده‌اند. 


کتابفروشی نشر مرکز: کتاب «آنچه با پول نمی‌توان خرید» از مجموعه کتاب‌های مایکل سندل با ترجمه حسن افشاری در این کتابفروشی‌ با اقبال خوبی مواجه شده و رتبه اول را در فروش دارد. بعد از آن «خانه خاموش» اورهان پاموک و «چمدان دلتنگی» نوشته کتایون سلطانی در جایگاه دوم و سوم ایستاده‌اند. کتاب‌هایی با محوریت تاریخی هم با کتاب‌های «برآمدن اسلام» نوشته وستا سرخوش‌کرتیس و سارا استوارت و «ایران در بحران (زوال صفویه و سقوط اصفهان)» به نگارش رودی متی در لیست پرفروش‌های کتابفروشی نشر مرکز به چشم می‌خورد و این دو کتاب توانسته‌اند خودشان را به عنوان یک کتاب پرمخاطب معرفی کنند. 


کتابفروشی دار‌الفنون: لیست پرفروش‌ها اینجا کمی متفاوت است و ظاهرا «ناتور دشت» جروم دیوید سلینجر با ترجمه محمد نجفی همچنان در این فروشگاه مشتری‌های زیادی دارد. البته «کلکسیونر چشم» نشر شورآفرین از سباستین فیتسک و «اثر مرکب» دارن هاردی در جایگاه‌ بالاتری ایستاده‌اند. رمان «تونل» نوشته ارنستو ساباتو و ترجمه مصطفی مفیدی هم این هفته در کتابفروشی دارالفنون فروش خوبی داشته و جزو پنج کتاب پرمخاطب بوده است. دو رمان عامه‌پسند «سجاده و صلیب» نوشته هما پوراصفهانی و «بهانه‌ای برای ماندن» مهشید تهرانی هم در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 

 

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی