امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۱۶۰۵۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۹
انقلابی در تغییر وزرای کابینه در ریاض پس از دهه های طولانی سکانداری امور

آینده "ناروشن" نفت عربستان سعودی پس از کنار گذاشتن "نعیمی"

گفته شده که این برکناری به دلیل پیگیری عربستان سعودی در سیاست تازه اقتصاد غیر نفتی و خصوصی سازی این بخش بوده است. این موضوع چشم انداز نفت ریاض را در ابهام قرار داده است.
سرویس اقتصاد خرداد: موضوع برکناری "نعیمی" در روز شنبه بازتاب گسترده ای در رسانه های بین المللی داشته است و گمانه زنی درباره چشم انداز نفت عربستان سعودی را افزایش داده است. 

به گزارش خرداد، روزنامه "وال استریت ژورنال" پیش بینی کرده که این موضوع سبب آغاز "عدم قطعیت" طولانی مدتی برای قیمت نفت می شود چرا که نشان از تغییر سیاست های پادشاهی عربستان سعودی دارد. این روزنامه می نویسد:"پس از 20 سال عهده داری مقام وزارت نفت علی النعیمی از مقام خود برکنار شد. این نشان دهنده ان است که شاهزاده "محمد بن سلمان" 31 ساله برنامه های گسترده ای برای تغییرات در حوزه انرژی ریاض در سر دارد. برخی از مقامات در اوپک می گویمد که به نظر می رسد که استراتژی نفتی تازه عربستان سعودی برای خنثی کردن تلاش های رقیب خود یعنی ایران است که در تلاش برای بازگشت به بازارهای نفتی پس از سال ها تحریم تلاش می کند. قیمت نفت ایالات متحده از 13 سال گذشته تاکنون به پایین ترین قیمت ممکن رسیده است و کاهشی 70 درصدی داشته است". 

این روزنامه اما درباره "خالد فلاح" جانشین نعیمی می نویسد:"او مردی است که سال ها در صنعت نفت عربستان سعودی فعالیت کرده است و او رییس شرکت دولتی نفت عربستان سعودی (آرامکو) است. با این حال، او تجربه نعیمی را در اوپک ندارد". 


این روزنامه با اشاره بهع رقابت شدید نفتی میان عربستان سعودی و ایران می نویسد:"امیرحسین زمانی نیا" معاون وزیر نفقت ایران در امور بین الملل در مصاحبه روز یکشنبه خود در تهران می گوید:"رقیب اصلی ما در اوپک عربستان سعودی است". این روزنامه پیش بینی می کند که پتانسیل عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت در ماه های آینده نگرانی زیادی را برای بازارهای نفتی ایجاد خواهد کرد. این نشریه در پایان می نویسد:"فلاح یکی از مشاوران نزدیک به ولیعهد عربستان سعودی اغست. با این حال، بعید به نظر نمی رسد که او از همان اقتداری برخوردار باشد که نعیمی برای تنظیم سیاست های نفتی برخوردار بود و احتمالا این محمد بن سلمان است که تنظیم کننده سیاست های نفتی خواهد بود". 


شبکه خبری سی ان ان نیز با طرح این پرسش که کنار گذاشتن قدرتمندترین مرد نفتی عربستان سعودی پس از نزدیک به دو دهه سکاندرای امور نفت آن کشور چه بر سر اقتصاد عربستان سعودی خواهد آورد می نویسد:"او در حالی از مقام خود برکنار شد که همزمان سه موقعیت کلیدی داشت: وزیر نفت، رییس شرکت سعودی آرامکو و رییس شورای عالی نفت عربستان. کنار گذاشتن نعیمی نشان داد که عربستان دیگر نمی خواهد سیاست کاهش تولید نفت به بهای افزایش قیمت نفت را دنبال کند. این تغییرات برای اجرای برنامه عربستان سعودی تحت عنوان چشم انداز سال 2030 است که هدف از آن تنوع بخشیدن به اقتصاد عربستان سعودی و تقویت بخش غیر نفتی و کاهش کنترل دولت است. وزیر نفت جدید خالد فلاح نیز در جهان نفت شناخته شده است. او در فاصله سال های 2009 تا 2015 میلادی مدیر اجرایی شرکت آرامکو بوده و اکنون رییس آن شرکت است. او گفته است که عربستان سعودی برای کاهش بیش تر قیمت ها در طولانی مدت نیز خود را آماده کرده است. سی ان ان اشاره می کند که به همین خاطر است که بسیاری باور ندراند که تغییری جدی در سیاست نفتی عربستان سعودی اتخاذ شود. با این حال، این شبکه اشالره می کند که برخی از تحلیلگران باور دارند که ارامکو قصد دارد تا شفافیت بیش تری از خود به خرج دهد. این شبکه خبری می نویسد:"برای پادشاهی عربستان سعودی اهمیت داشت که سنت ها را نشکند و یک تکنوکرات دیگر را به عنوان وزیر منصوب کند نه یکی از اعضای خاندان سلطنتی را. شاید مهم تر از همه اعتمادی است که محمد بن سلمان به فلاح دارد". 
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی