امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۱۸۷۰۶۵
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۹

سفر ظریف به بیروت برای دیدار با مقامات سیاسی، اقتصادی و تقدیم پیام تبریک ایران

بیش از دو سال کاخ ریاست جمهوری لبنان منتظر ورود جانشین «میشل عون» رئیس جمهوری سابق بود و پارلمان این کشور با وجود پایان یافتن دوره ریاست جمهوری عون به‌ سبب اختلافات سیاسی نتوانست جانشین وی را انتخاب کند، اما سرانجام با انتخاب رئیس جمهوری و نخست وزیر لبنان این کشور از بحرانی دوساله خارج شد.

پارلمان لبنان پس از برگزاری 45 جلسه ناموفق بالاخره روز دوشنبه 10 آبان ماه با حضور 147 نماینده تشکیل جلسه داد و «میشل عون» به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان پیش از عزیمت به اروپای شرقی توقفی دو روزه به منظور دیدار با مقامات بلند پایه لبنان خواهد داشت تا به عنوان اولین کشور پس از این تحول سیاسی، مراتب تبریک خود را به مقامات این کشور اعلام کند و همچنین درباره گسترش همکاری های اقتصادی میان تهران-بیروت به همراه هیات بلند پایه اقتصادی به بحث و رایزنی بپردازند.

 «محمد ایرانی» سفیر سابق ایران در لبنان و کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری برنا به تحلیل در مورد تحولات لبنان و سفر«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان به این کشور پرداخت که در ادامه می خوانید:

انتخاب رئیس جمهوری در لبنان چرا بیش از دو سال طول کشید؟

انتخاب رئیس جمهوری لبنان در گرو توافقی بود که می بایست بین جریانات سیاسی دراین کشور شکل می گرفت و دلیل معطل بودن این موضوع اختلاف نظر میان طیف های متعدد در این کشور بود، اما در نهایت آقای «سعد حریری» از مواضع خود کناره گیری کرد و آقای «میشل عون» به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد.

دلیل اصلی عقب نشینی سعد حریری از مواضع خود چه بود؟

در دوسال گذشته، هیات داخلی لبنان به بن بست رسیده بود. روز به روز بحران در این کشور فراگیرتر می شد و از آنجاییکه «سعد حریری» مورد توجه طائفه اهل سنت بود از ابتدا نظر بر روی ایشان بود، اما به دلیل فشارهایی که از سوی برخی کشورهای منطقه بر روی او بود، تصمیم به کناره گیری گرفت. یکی دیگر از دلایل عقب نشینی حریری این بود که در یکی و دو ماه گذشته روابط  وی با طرف های غربی سرد شد و سرانجام خود ایشان به دلیل اتفاقات منطقه از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری کنار کشید و تصمیم گرفت با قویترین چهره مسیحی یعنی «میشل عون» کنار بیاید.

تحولات منطقه تا چه میزان بر ثبات لبنان تاثیرگذار است؟

 لبنان بی تاثیر از مسائل منطقه نیست و تجاوز رژیم صهیونیستی و حضور تروریست ها در سوریه همگی می تواند تحولات این کشور را تحت تاثیر قرار دهد، اما به نظر من با انتخاب رییس جمهوری و تشکیل کابینه در این کشور بی شک فضای سیاسی در این کشور به سمت آرامش حرکت خواهد کرد.

نقش ایران در تحولات لبنان تا چه میزان بود؟

کشور لبنان تحت تاثیر تحولات داخلی است. شاید همه کشورهای منطقه نظرات ویژه ای نسبت به این بیروت داشته باشند، اما موضوع انتخاب ریاست جمهوری در این کشور براساس تصمیم پارلمان شکل گرفت وخوشبختانه این کشور توانست از بحران های موجود عبور کند.

محور اصلی مذاکره دکتر ظریف با مقامات لبنان چه چیزی خواهد بود؟

آقای ظریف برای تقدیم تبریک و دیدار با مقامات این کشور به ویژه شخص «میشل عون» عازم بیروت هستند. ایران جزو اولین کشوری بود که از این اتفاق ابراز خرسندی کرد. دکتر ظریف در همان ابتدا پیامی را ارسال کردند و آقای  دکتر روحانی با تماس تلفنی مواضع رسمی کشور را سریعا اعلام کردند.  

دولت ایران معتقد است، ثبات در لبنان باید توسط خود لبنانی ها شکل بگیرد. همچنین دولت ایران اهتمام جدی نسبت به حل معضلات سیاسی واقتصادی در لبنان دارد و همیشه روابط خوبی میان طیف های دو کشور حاکم بوده است. ایران جزو اولین هیاتی است که بعد از انتخابات به این کشور سفر می کند. دکتر ظریف در این سفر با مقامات این کشوردیدار می کند و ضمنا یک هیات اقتصادی شامل تجار و بازرگانان در این سفر حضور دارند تا ایران به عنوان اولین کشور تمایل خود را برای گسترش همکاری های اقتصادی نشان دهد. همچنین این سفر با حضورهیات بلند پایه اقتصادی نشان دهنده این است که تنها یک سفر تبلیغاتی نیست؛ بلکه سرآغاز همکاری های اقتصادی در آینده خواهد شد.

سخن پایانی

از آنجاییکه لبنان وارد مرحله جدیدی شده است، انتظار می رود همه کشورها به این رخداد و رای مردم احترام بگذارند. امیدوارم روز به روز لبنان به وضعیت با ثبات تری برسد و ما شاهد نقش آفرینی بیشتری این کشور در منطقه باشیم.
برچسب ها: میشل عون ، لبنان
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی