امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۰۸۲۳۲
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶

غوغای روسی در کاخ سفید

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که کمتر از دوماه مسئولیت خود را سپری کرده، پیش از گذشته هدف اتهام های ارتباط نامعمول با روسیه قرار گرفته و گذر از این شرایط نیز اکنون به یکی از اولویت های اصلی گروه کاری وی در کاخ سفید تبدیل شده است.

پیشگامان طرح این ادعا شماری از رسانه های اصلی آمریکا به ویژه سی.ان.ان و روزنامه های نیویورک تایمز و واشنگتن پست هستند که در هفته های اخیر بارها در باره تماس مقام های دولت ترامپ با سفیر روسیه گزارش داده اند. 
روسیه نیز با رد دور تازه این ادعاها و اتهام ها اعلام کرده که وظیفه سفیران و دیپلمات ها براساس قوانین دیپلماتیک دیدار و تماس با مقام ها و شخصیت های مختلف است، ولی رسانه های آمریکایی در پی شکار اشباح هستند. 
ترامپ اما اکنون با گستردگی و تکرار اتهام های بیشتری مواجه شده است و همزمان با تلاش برای تکمیل اعضای هیات دولت، شمار دیگری از نزدیکان خود را نیز تحت این فشار می بیند.
اوایل ماه جاری مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ پس از تحمل مدتی فشار رسانه ای مجبور شد به دلیل مذاکراتی که رسانه ها نوشتند با سرگئی کیسلیاک سفیر روسیه در واشنگتن داشته است، استعفا دهد.
وی اعتراف کرد که تمامی اطلاعات را به نظام مسئول ارزیابی مذاکرات نداده است و از این رو نخستین ضربه به دولت ترامپ وارد شد.
اکنون نیز جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا که توانست رای اعتماد هم بگیرد در همین شرایط قرار دارد و حتی اعلام کرد حاضر نیست با روند تحقیقات احتمالی در این زمینه همکاری کند.
روزنامه واشنگتن پست در باره وی نوشت: سشنز در طول رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که سمت مشاور انتخاباتی ترامپ را به عهده داشت، دو بار با سفیر روسیه در واشنگتن تماس داشته است. 
حتی قبل از وارد شدن فشارهای تازه رسانه ای به ترامپ برای ارتباط با مسکو که پس از آغاز مسئولیت دولت گسترده تر شد، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد: ادعاهای برخی کارشناسان و تحلیلگران خارجی مبنی بر اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا وابسته به روسیه است، درست نیست. 
به گزارش ایرنا، پسکوف دوم بهمن ماه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «روسیه1» گفت: بسیاری از کارشناسان خارجی دونالد ترامپ را فرد نزدیک به کرملین می دانند که یک اشتباه بزرگ است. 
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه افزود: ترامپ فرد روسی نیست بلکه یک شهروند آمریکایی و رئیس جمهوری این کشور است. 
نخستین زمان طرح این اتهام ها علیه ترامپ هنگامی بود که وی در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حمایت از بهبودی روابط با روسیه بارها سخن گفت و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور را شخصیتی پرقدرت و برتر از اوباما خواند.
شبکه سی ان ان حتی در زمینه طرح اتهام های ضدترامپ فراتر رفت و در این رابطه ادعا کرد، روسیه اسناد رسوا کننده ای علیه وی دارد و کاخ کرملین نیز در یک واکنش فوری آن را کاملا بی اساس خواند.
اما با وجود گذشت زمان، اکنون فشارهای رسانه ای و برخی نمایندگان کنگره بر کاخ سفید در زمینه طرح این اتهام ها و ادعاها نه تنها کمتر نشده بلکه بیشتر نیز شده است.
مسکو که در رقابت های انتخاباتی آمریکا متهم به حمله هکری به سامانه رایانه ای حزب دموکرات پشتیبان هیلاری کلینتون رقیب بازنده ترامپ برای تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات شده بود و همه را نیز رد کرد، اکنون شاهد طرح ادعاهای جدید مبنی بر مذاکرات پشت پرده سرگئی کیسلیاک سفیر روسیه در واشنگتن با نزدیکان ترامپ است که تاکید کرده طرح چنین موضوع هایی فقط شکار اشباح است.
کاخ کرملین اعلام کرد: گزارش های رسانه های آمریکا در مورد ارتباط مقام های این کشور با سفیر روسیه در واشنگتن در واقع جست وجو برای شکار اشباح است. 
پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه دیروز (جمعه) گزارش رسانه های آمریکا در مورد تماس نزدیکان دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور با کیسلیاک را هیاهوی توخالی خواند. 
وزیر امور خارجه روسیه نیز چنین گزارش هایی را شکار اشباح توصیف کرده است. 
سرگئی لاوروف دیروز گفت: در باره وضعیت روابط مسکو و واشنگتن پیرامون تماس هایی که سفیر روسیه در آمریکا داشته است، می توانم بگویم سفیران برای برقراری روابط، تماس و ایجاد گفت وگوها با مقام های رسمی، دولتی و پارلمانی، شخصیت های اجتماعی و نمایندگان سازمان های غیردولتی و مردم نهاد کشورها منصوب می شوند. 
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم اعلام کرده است: اکنون فقط این پرسش مطرح است، رسانه های غربی که هم اکنون به پائین ترین سطح تنزل کرده اند، آیا بیش از این هم سقوط خواهند کرد؟ 
وی به گزارش اخیر شبکه سی ان ان اشاره کرد که در آن آمده بود، جامعه اطلاعاتی آمریکا کیسلیاک را اجیر کننده افراد برای جاسوسی می داند. 
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: دهها مقاله مانند ادعاهای مطرح شده در رسانه های آمریکایی و غربی مطرح می شود که در آن آمده است، دیپلمات های روسی جاسوس هستند و برای اجیر کردن عوامل جاسوسی فعالیت می کنند. 
زاخارووا در پایان گفت: در شرایط کنونی نیز شاهد دامن زدن به جنجال تماس کارکنان سفارت روسیه در واشنگتن با آمریکایی ها در رسانه ها هستیم. 
اکنون با توجه به این اشاره روشن زاخارووا و دامنه گسترده طرح اتهام ها علیه ترامپ، نزدیکان وی و انتشار گزارش هایی مبنی بر اینکه برخی نمایندگان کنگره آمریکا خواستار انجام تحقیقاتی در باره موضوع ادعای ارتباط گروه کاری ریاست جمهوری آمریکا با روسیه هستند، انتظار نمی رود فشارها بر کاخ سفید در این باره کاهش یابد و حتی می تواند افزون بر فلین قربانیان بیشتری نیز بگیرد.
این احتمال قوی وجود دارد، مخالفان بازسازی روابط مسکو و واشنگتن که در هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه پرشمار هستند، از حربه کنونی همچنان علیه دولت ترامپ استفاده کنند تا مانع عملی شدن وعده های انتخاباتی وی برای ازسرگیری همکاری های دوجانبه و بین المللی روسیه و آمریکا شوند و این رویکرد در حقیقت می تواند ادامه راه ضدروسی اوباما رئیس جمهوری سابق باشد.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی