امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۲۵۹۱۱
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹

سفر ظریف به نیویورک برای حضور در نشستی خاص

سرویس سیاسی خرداد- امین داودی نیا:  یکی از وجوه بارز ظریف که او را نسبت به دیگر وزرای خارجه متفاوت کرده و بر کارآمدی وی دو چندان می افزاید، بهره گیری از ظرفیت های دیپلماسی عمومی وعدم اکتفا به دیپلماسی رسمی و فرمالیته است.

به گزارش خرداد؛ظریف می تواند همانند بسیاری از وزرای خارجه ی سابق در کشور خودمان و یا وزرای خارجه بسیاری از کشورهی دیگر در قالب های خشک و رسمی دیپلماتیک عمل کند اما او این نکته را می داند که با این اوصاف نمی تواند با حجم عظیم دشمنی ها علیه ایران مبارزه و در روزهای پر تلاطم سال های اخیر منطقه، سکاندار مطلوب دستگاه سیاست خارجی در تلاطم و طوفان های سترگ باشد.

البته این عادت دیرین اوست، به هنگامی که او جزو هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل بود و شهرت و آوازه این روزها را نیز نداشت و فضای عمومی آمریکا به خاطر مسائلی چون گروگانگیری و تبلیغات بسیار شدید، علیه ایران منفی بود به تلاش و تکاپوی دو چندان در میان نخبگان عرصه دیپلماسی و برگزیدگان جامعه دانشگاهی در آمریکا می پرداخت، تا آنجا که محمد جواد ظریف به اندازه‌ای در دانشگاه‌ها، محافل عمومی سیاسی و اجتماعی حضور پیدا می‌کند که لیزا اندرسون، رئیس دانشکده امور بین‌الملل دانشگاه کلمبیا از وی پرسیده است که آیا قصد شرکت در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا را دارد؟ یا هنری کسینجر کتاب دیپلماسی خود را با این عنوان که « تقدیم به دشمن دوست داشتنی، محمد جواد ظریف» به او تقدیم می کند.

او به خوبی می تواند میان حیطه های مختلف تقسیم بندی انجام داده و در زمین طیف مقابل بازی های لازم و ضروری را انجام و فرصت تاثیر گذاری را بواسطه خصومت بخشی از قدرت، فرصت برای تاثیرگذاری بر بدنه عمومی و بخشی دیگر را از دست ندهد.

آنچنان که در دوران سخت مذاکرات برجام نیز اینچنین کرد و از همه ظرفیت های دیپلماسی عمومی و دیپلماسی رسانه ای بهره جست و اکنون نیز عازم نیویورک می شود تا در گامی دیگر و این بار در دولت تندرو ترامپ، بدنه نخبگان عرصه دیپلماسی آمریکا را یکبار دیگر مخاطب خود سازد.

وزیر امورخارجه کشورمان هفته آینده قرار است در سفری به نیویورک در نشست شورای روابط خارجی آمریکا ( نهادی غیر دولتی و بسیار تاثیر گذار بر معادلات سیاست خارجی آمریکا) شرکت کند، اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران قرار است در نشستی در 17 ژوئیه (26 تیرماه) با حضور ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی شرکت کند. ظریف قرار است  در این نشست درباره تحولات کنونی در منطقه خاورمیانه سخنرانی کند.

اگر آن بار برجام می بایست محقق می شد، این بار تحولات منطقه ای و بحران های معطوف به آن است که حایز اهمیت است به خصوص که ترامپ و هیئت حاکمه تندروی آمریکا، نشان داده که از عقلانیت و تدبر لازم برخوردار نیست و شاید بیش و پیش از هر زمانی به فعال سازی نخبگان خردمند آمریکایی و مخالفان حران آفرینی برای مهار این ماجراجویی ها نیاز داریم.

البته یکبار حضور ظریف در این نشست با حواشی داخلی بسیاری روبرو شد اما چه باک که ظریف برای پیش برد منافع ملی بار این نقدها وحملات را به جان می خردو به قول سخنان امروز رئیس جمهوری اگر قرار بود، وزیر خارجه با چهار فحش از میدان خارج شود، برجامی در کار نبود.

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی