امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۲۷۸۶
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۲ - ۱۷:۲۲

تایید پروتئین دارویی در شیر بزهای تراریخته رویان

رئیس پژوهشکده رویان اصفهان گفت:‌ وجود فاکتور دارویی TPA (فعال کننده پلاسمینوژن بافتی) در شیر بزهای تراریخته تولید شده در پژوهشگاه رویان تایید شد.

به گزارش سرویس اجتماعی خرداد به نقل از واحد مرکزی خبر،‌ دکتر نصر اصفهانی، رییس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان اصفهان گفت: با استخراج و خالص سازی پروتئین مورد نظر از شیر بزهای تراریخته می توان داروی ویژه درمان سکته قلبی را با استفاده از شیر این بزها تولید کرد.

به محصولاتی که از طریق مهندسی و اصلاح ژن ‌های یک ارگانیسم به دست می‌آیند، تراریخته گفته می شود و شیر بزهای تولید شده با این روش، حاوی پروتئین هایی است که برای درمان بیماری ها موثر است.

دکتر نصر اصفهانی افزود: پروتئین خالص شده از شیر بز تراریخته برای تولید داروی درمان سکته قلبی به دست آمده است اما هنوز نمی توان گفت به دارو رسیده ایم.

وی بابیان اینکه ایران با دست یابی به این موفقیت به کشورهای تـولیـدکنــنده داروی ســکته قلبــی می پیوندد افزود: پژوهشگاه رویان اصفهان برای تولید داروی درمان سکته قلبی (TPA) با چند سرمایه گذار دارویی در کشور مذاکره کرده است که به زودی نتایج آن مشخص می شود.

دکتر نصراصفهانی گفت: تولید این دارو هم اکنون در انحصار چند کشور انگشت شمار در دنیا قرار دارد و ایران با تولید این دارو نخستین کشور در منطقه خاورمیانه است که به چنین موفقیتی دست می یابد.

رییس پژوهشکده زیست فناوری جانوری پژوهشگاه رویان در اصفهان گفت: با تزریق سریع داروی TPA به بیمار سکته قلبی، امید بهبودی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و عوارض جانبی سکته مانند ناکارآمدی قلب هم برطرف می شود.

وی تاکیدکرد: تولید دارو فرایندی چند ساله است و نباید انتظار داشت یک دارو در مدت چند ماه تولید و وارد بازار شود.

وی درباره طرح تولید اعضای بدن انسان در حیوانات هم گفت: این طرح اکنون به صورت یک ایده اولیه و آزمایشگاهی در پژوهشگاه رویان مطرح است و فناوری محسوب نمی شود.

لخته خونی که به شکل غیرطبیعی در سرخرگ کرونری قلب  تشکیل می شود ممکن است باعث حمله قلبی شود؛ داروهای تجزیه کننده لخته، لخته خون را در سرخرگ ها حل می کنند و جریان خون به سمت عضلات قلب را حفظ می کنند.

مصرف داروهای تجزیه کننده لخته، میزان ناتوانی و مرگ و میر ناشی از حملات قلبی و سکته های مغزی را کاهش می دهد. اگر از شروع سکته مدت زیادی نگذشته باشد و داروهای تجزیه کننده لخته خون ( مثل استرپتوکیناز، اروکیناز و فعال کننده پلاسمینوژن بافتی یا tPA) در عرض چهار تا شش ساعت پس از شروع علائم بالینی به بیمار تجویز شوند کمترین میزان آسیب به عملکرد قلب یا مغز بیمار وارد می شود

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی