امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۳۰۱۱۲
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰

فشار بر ساکنان نینوا برای موافقت با همه‌پرسی استقلال کردستان

خرداد:یک نماینده از طایفه "شبک" عراق اعلام کرد که رئیس اقلیم کردستان برای تغییر هویت مردم این طایفه در استان نینوا تلاش می‌کند.

به گزارش خرداد و به نوشته ایسنا، به نقل از  روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، حنین قدو از نمایندگان طایفه "شَبک" در بیانیه‌ای مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق را به این امر متهم کرد که برای تغییر هویت مردم این طایفه در استان نینوا و مجبور کردن آنها برای شرکت در همه پرسی استقلال تقلا می‌کند.

این نماینده از طایفه شبک اعلام کرد که نیروهای کرد تلاش‌های خود را برای تغییر هویت ما در دشت نینوا آغاز کرده و به این منظور فرم‌هایی را در بین مردم توزیع کرده و فشارهایی بر آنها وارد می‌کنند تا در کارت‌های شناسایی‌شان خودشان را به عنوان کرد جا بزنند تا در همه پرسی استقلال شرکت داده شوند.

وی افزود: ساکنان برخی از روستاها با ما تماس گرفته تا از دولت فدرال عراق بخواهیم هر چه سریع‌تر برای آزاد کردن آنها از زیر بار سلطه‌گری‌های نیروهای اطلاعاتی کرد دست به کار شوند.

حنین قدو همچنین خواهان برداشتن خاکریزی شد که نیروهای پیشمرگ برای تقسیم دشت نینوا ایجاد کرده‌اند تا مردم نینوا را در عمل انجام شده قرار دهند.

پیشتر نیز سازمان دیده بان حقوق بشر در سال ۲۰۱۶ نگرانی خود را نسبت به اقدام نیروهای کرد در نابودی روستاهایی در نینوا با ادعای وابسته بودن مردم آن به داعش ابراز کرده بود. این سازمان همچنین دولت اقلیم کردستان را به اخراج اجباری خانواده‌های ایزدی به اتهام پیوستن فرزندانشان به بسیج مردمی (حشد شعبی) متهم کرده بود.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی