امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۳۲۲۶۴
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۵

آمادگی اقلیم کردستان عراق برای تعویق همه پرسی

خرداد:بعد از چهار روز مذاکرات هیات اقلیم کردستان عراق در بغداد در خصوص همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، این هیات اعلام کرده که اگر توافق بین اربیل و بغداد با نظارت بین المللی صورت گیرد، کردها همه پرسی را به تعویق خواهند انداخت.

به گزارش خرداد به نقل از ایلنا رومیو حکاری یکی از اعضای هیات مذاکره کننده در بغداد به خبرنگار ایرنا در اربیل گفت: اگر توافقی بین اربیل و بغداد برای حل مشکلات با نظارت بین المللی صورت گیرد، کردها همه پرسی را به تعویق خواهند انداخت.
وی مدعی شد، در مذاکرات بغداد، از هیات کرد خواسته شد که همه پرسی را تا بعد از انتخابات عراق و جنگ داعش به تعویق بیاندازند و تمامی گروهها نیز بر ادامه مذاکرات و عمل کردن به شروط کردها متعهد هستند.
این عضو هیات اعزامی به بغداد ادامه داد، بنابراین اگر شروط کردها را عملیاتی کنند می توانیم همه پرسی را برای مدتی به تعویق بیاندازیم .
به گفته رومیو حکاری جریانهای شیعی در ائتلاف شیعی وعده حل تمامی مشکلات را دادند و تنها شرطشان این بود که برای مدت مشخصی همه پرسی به تعویق بیفتد.
این عضو مسیحی هیات دولت اقلیم کردستان عراق اضافه کرد: ما به دوستان در بغداد اعلام کردیم با توجه به شرایط جدید، موضوع را با رهبری اقلیم در جریان خواهیم گذاشت.
حکاری تاکید کرد مذاکرات تا روز یکشنبه در بغداد ادامه خواهد یافت و هفته آینده نیز بار دیگر با طرفهای عراقی دیدار و خواسته های خویش را بطور رسمی به آنها اعلام خواهیم کرد و برای هر توافقی هم خواهان نظارت بین المللی هستیم.
پیشتر برخی منابع به خبرنگار ایرنا گفته بودند که تلاش های هیات کردی برای متقاعد کردن رهبران بغداد جهت موافقت با همه پرسی به بن بست برخورد کرده است و از همین رو کردها با استفاده از برگه همه پرسی، به دنبال کسب امتیازاتی از بغداد هستند.
هنوز مراجع رسمی در بغداد در خصوص نتایج مذاکرات هیات کرد در پایتخت عراق که از روز دوشنبه گذشته آغاز شده است، اظهار نظر نکرده اند. 
با اینحال، اظهارات رهبران عراق در دیدار با هیات کرد به استناد بیانیه های مطبوعاتی صادره ، حاکی از آن است که کسی در بغداد به ایده اربیل چراغ سبز نداده است. 
ائتلاف ملی شیعیان و اتحاد قوای اهل سنت دو جریان اصلی در عرصه سیاسی عراق، روز پنجشنبه رسما با برگزاری همه پرسی مخالفت کردند. 
کشورهای منطقه و نیز برخی کشورهای جهان از جمله آلمان، انگلیس و آمریکا نیز تاکنون سیگنال مثبتی برای کردها ارسال نکرده اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی