امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۳۶۴۶۱
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۲

توافق دو حزب کرد عراقی برای بازگشایی پارلمان بعد از دو سال

خرداد: دو حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی و اتحادیه میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی در نشستی چند ساعته در اربیل توافق کردند که پارلمان اقلیم کردستان عراق که دو سال است بدلیل اختلافات سیاسی تعطیل شده را بازگشایی کنند.

به گزارش خرداد ،دو حزب دمکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی کردستان عراق روز یکشنبه در شهر اربیل نشستی چند ساعته برگزار کردند و براساس آنچه منابع نزدیک به این نشست اعلام کردند با توافق دو حزب، پارلمان اقلیم کردستان عراق بعد از دو سال تعطیلی در 14 سپتامبر برابر با 23 شهریور سال جاری بازگشایی گردد.
این منابع اضافه کردند متن توافق صورت گرفته فردا /دوشنبه/ بصورت رسمی بین دو حزب به امضا خواهد رسید و همزمان این دو حزب تلاش خواهند کرد احزاب مخالف را هم در این توافق سهیم کنند.
پارلمان اقلیم کردستان عراق که ریاست آن به عهده دکتر یوسف محمد از جنبش تغییر بود در پی تلاش جنبش تغییر برای تغییر رئیس اقلیم و اصلاح قانون آن در سال 2015 میلادی پارلمان تعطیل گردید و نمایندگان جنبش تغییر از اربیل بیرون رانده شدند.
همزمان با انتشار غیررسمی مفاد مورد موافقت قرار گرفته در این نشست، بهار محمود نائب رئیس فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان اقلیم کردستان عراق اعلام کرد: جنبش تغییر 5 شرط خود را برای بازگشایی مجدد پارلمان به این دو حزب اعلام کرده بود و اگر این شروط مورد موافقت قرار نگیرد آنها از بدنه دولت اقلیم و حاکمیت خارج و تبدیل به یکی از احزاب اپوزیسیون دولت اقلیم کردستان عراق خواهند شد.
بهار محمود افزود: اولین شرط جنبش تغییر تعویق برگزاری همه پرسی و تصویب قانون آن در پارلمان، توافق سیاسی بین احزاب کرد عراقی قبل از بازگشایی پارلمان، برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده، شفاف سازی در درآمدهای دولت اقلیم و اصلاح برنامه کاهش حقوق کارکنان می باشد.
اختلاف نظر احزاب سیاسی در اقلیم کردستان عراق در خصوص نحوه مدیریت سیاسی و منابع مالی اقلیم کردستان عراق در زمره عمده ترین اختلافات سیاسی است که در دو سال گذشته به عنوان بخشی از یک بحران مشروعیت سیاسی بر اقلیم سایه افکنده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی