امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۳۹۵۶۷
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۴

اقلیم کردستان عراق بدنبال آغاز مذاکره با بغداد

خرداد: در پی هشدار دولت مرکزی عراق برای تحویل مرزها و فرودگاههای اقلیم به دولت مرکزی در ضرب الاجل تعیین شده دولت اقلیم کردستان عراق به ریاست نیچروان بارزانی نخست وزیر و اعضای هیات دولت تشکیل جلسه داد و تصمیم به مذاکره با بغداد قبل از اتمام ضرب الاجل گرفت.
 
به گزارش خرداد از ایرنا حیدرالعبادی نخست وزیر عراق روز سه شنبه به اقلیم کردستان ۷۲ ساعت مهلت داد تا فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی را به بغداد تحویل دهد.

وی همه پرسی را بر خلاف قانون اساسی عراق و قوانین بین المللی خواند و گفت: شهروندان را با تهدید و ارعاب به پای صندوقهای رای برد‌ه‌اند.

حیدرالعبادی تاکید کرد: نتیجه همه پرسی انجام شده در کردستان عراق را قبول نداریم و درباره آن حاضر به گفتگو نیستیم.

مقامات اقلیم کردستان پیش از این، این گونه درخواست ها را رد کرده بودند.

با این حال هیات دولت اقلیم کردستان عراق امروز چهارشنبه به ریاست نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق تشکیل جلسه داد و تصمیم به مذاکره با بغداد پیش از پایان ضرب الاجل گرفت.

براساس گزراش شبکه خبری رووداو نزدیک به نیچروان بارزانی در این نشست تصمیمات دولت مرکزی عراق و پارلمان این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دولت اقلیم کردستان عراق با اکثریت آرا رای به مذاکره با بغداد قبل از پایان فرصت داده شده گرفت.

پارلمان اقلیم کردستان عراق نیز قرار است روز پنج شنبه در ارتباط با همین تحولات تشکیل جلسه دهد.

همزمان روز چهارشنبه پارلمان عراق در لایحه ای 13 ماده ای به دولت عراق مجوز استفاده از تمامی گزینه ها و از جمله گزینه نظامی را برای بازگرداندن حاکمیت سیاسی عراق به مناطق مورد منازعه صادر کرد.

همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه با وجود مخالفت های بین المللی ، منطقه ای و دولت مرکزی عراق و مغایرت آشکار با قانون اساسی عراق و قوانین بین المللی، در مناطقی از شمال عراق ( استان های اربیل، سلیمانیه و دهوک و مناطق مورد نزاع از جمله کرکوک و خانقین) برگزار شد.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی