امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۴۲۲۹۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۵

احتمال قوی حل و فصل بحران کرکوک ظرف ۲۴ ساعت آینده

خرداد: منابع در مصاحبه با شبکه المیادین اعلام کردند، احتمال‌های قوی مبنی بر این امر وجود دارد که اوضاع کرکوک ظرف ۲۴ ساعت آتی حل و فصل شود.

به گزارش خرداد از ایسنا، منابع در مصاحبه با شبکه المیادین با بیان اینکه احتمال‌های قوی برای اعلام حل و فصل اوضاع در کرکوک ظرف ۲۴ ساعت آتی وجود دارد، تصریح کردند: از جزئیات توافق برای حل بحران کرکوک این است که اتحادیه میهنی کردستان مدیریت کرکوک را با هماهنگی کامل با بغداد برعهده می‌گیرد.

منابع افزودند: نیروهای عراقی براساس این توافق به پادگان‌های خود در کرکوک بازمی‌گردند.

به گفته این منابع، اداره حل بحران کرکوک همچنین شامل مناطق و چاه‌های نفتی آن می‌شود.

منابع ادامه دادند: بغداد به شدت تاکید دارد که از هرگونه برخورد با پیشمرگ‌ها در کرکوک به ویژه در میادین‌ نفتی اجتناب کند.

براساس این توافق، استاندار کنونی کرکوک نیز تغییر خواهد کرد و جایگزین وی از اتحادیه میهنی کردستان خواهد بود.

منابع همچنین خاطرنشان کردند که فواد معصوم، رئیس‌جمهوری عراق تمایل رهبری اقلیم کردستان برای انجام این مذاکرات در اربیل را رد کرده است.

این در حالی است که منابع می‌گویند که اتحادیه میهنی کردستان در خصوص مساله همه‌پرسی به سه جبهه تقسیم شده است.

منابع در مصاحبه با المیادین اعلام کردند که یک جبهه و رویکرد فکری در اتحادیه میهنی کردستان از بغداد حمایت می‌کند و خواهان بازگشت به قانون اساسی است. جبهه دوم حامی جدایی از عراق بوده و رویکردهای مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق را تایید می‌کند. جبهه سوم نیز حامی وساطت میان دو طرف است.

منابع عراقی تصریح کردند که بخش رهبری اتحادیه میهنی کردستان، مرکزیت در رویکردها و تصمیمات خود را از دست داده است.

منابع خاطرنشان کردند که رویکردهای سیاسی درباره بحران کرکوک این است که از بغداد در راستای استقرار مجدد نیروهایش در مناطقی که پیشمرگ‌ها وارد آنها شده‌اند، حمایت می‌کند.

به گفته این منابع، هیرو احمد، همسر جلال طالبانی و کسانی که با وی در رهبری اتحادیه میهنی کردستان همسو هستند، فشارهای سیاسی را اعمال می‌کنند تا اربیل مجددا بر اساس قانون اساسی عراق عمل کند.

در عین حال فواد معصوم در سلیمانیه نشستی را با حضور مسعود بارزانی، رئیس اقلیم و نیچروان بارزانی، نخست وزیر دولت این منطقه و دیگر رهبران کرد برگزار کرده که محوریت آن تعلیق دو ساله اجرای همه‌پرسی است.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی