امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۴۲۴۰۳
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹

تنش در "کرکوک" بالا گرفت؛تبادل آتش توپخانه بین نیروهای عراقی و کردها

خرداد:براساس تازه‌ترین گزارشها از کرکوک در شمال عراق نیروهای دولتی این کشور و نیروهای کرد وابسته به اقلیم کردستان در مناطقی از خارج از این شهر با یکدیگر درگیریهایی داشته‌اند. درهمین رابطه گزارشها به نقل از دولت اقلیم کردستان عراق حاکی از تبادل آتش توپخانه بین نیروهای دوطرف در جنوب کرکوک است.

به گزارش خرداد ،در پی همه‌پرسی کردستان عراق و نیز ادعای مالکیت منطقه نفت‍‌‌خیز کرکوک از سوی مسعود بارزانی تنش بین دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان بالا گرفت. 

 فرارو نوشت : براساس تازه‌ترین گزارش‌ها از کرکوک در شمال عراق نیروهای دولتی این کشور و نیروهای کرد وابسته به اقلیم کردستان در مناطقی از خارج از این شهر با یکدیگر درگیریهایی داشته‌اند.

درهمین رابطه گزارش‌ها به نقل از دولت اقلیم کردستان عراق حاکی از تبادل آتش توپخانه بین نیروهای دوطرف در جنوب کرکوک است.
 
مقام‌های کرد می‌گویند که نیروهای عراقی با کمک شبه نظامیان شیعه از جنوب به سوی کرکوک در حال حرکت هستند.

همزمان تلویزیون دولتی عراق گزارش کرده است که نیروهای دولت موفق شده‌اند که مناطق زیادی از جمله میادین نفتی را به کنترل خود درآورند. اما نیروهای کرد این ادعا را رد کرده‌اند.

پیشتر گزارشها حاکی از آن بود که نیروهای عراقی به سوی مواضع تحت کنترل کردها در کرکوک پیش می‌روند. مقام‌های امنیتی کرد می‌گویند که هدف نیروهای دولتی بازپس‌گیری میدان‌های نفتی و یک پایگاه هوایی است.

دولت عراق می‌گوید که هدفش محافظت از پایگاه‌ها و تاسیسات دولت فدرال است. آنها می‌گویند که با پیشمرگه‌های کرد "همکاری" خواهند کرد. 
  
گفتنی شب گذشته حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق به نیروهای امنیتی این کشور دستور داد کنترل مناطق کرکوک را به دست گیرند. 

پایگاه شبکه خبری «رووداو»، گزارش داد که نیروهای کرد از تحویل مناطق تحت سیطره خود ممانعت کردند. این شبکه به نقل از «شورای امنیت اقلیم کردستان» گفت: "نیروهای پیشمرگه پنج خودروی زرهی نیروهای «حشد الشعبی» (بسیج مردمی) را نابود کردند."

در این میان، مایکل بریجنت، مشاور امنیتی سابق سازمان «سیا» با اشاره به آغاز علمیات در کرکوک اعلام کرد: "دو روز پس از سخنرانی نیرومند ترامپ علیه ایران، قاسم سلیمانی بر عملیات گروه ‌های شیعه در کرکوک نظارت می کند."

از سوی دیگر، وبگاه شبکه «السومریه» گزارش داد که پس از آغاز پیشروی نیروهای دولت مرکزی، "مناطق وسیعی" از کرکوک تحت کنترل نیروهای امنیتی این دولت قرار گرفت. 

وبگاه شبکه خبری «الجزیره» به نقل از منابع نظامی عراق نوشت در درگیری دیشب در جنوب کرکوک از "موشک های کاتیوشا" استفاده شده است.

ترکیه هنوز واکنش رسمی نسبت به وقایع کرکوک نشان نداده است اما اخبار درگیری در کرکوک تیتر اول اغلب رسانه های بروزن مرزی این کشور شد.

موضع آمریکا
با افزایش تنش در عراق، وزرات دفاع آمریکا از نیروهای عراقی و کردی خواست "از انجام اقدامات تنش‌زای جدید خودداری کنند" و مشکلات را از طریق گفت‌وگو حل کنند.

علاوه بر این وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد وضعیت کرکوک را "به دقت" دنبال می کند و نسبت به درگیری ها "بسیار نگران" است.
 
به گزارش فرارو، بعد از آنکه کردهای عراق در یک همه‌پرسی به استقلال رای دادند تنش بین طرفین بر سر آینده کردستان عراق بالا گرفته است. این همه‌پرسی روز دوم مهر ماه برغم مخالفت شدید دولت مرکزی عراق و دولت‌های ایران و ترکیه برگزار شد و رأی دهندگان در آن به استقلال اقلیم کردستان از عراق رأی دادند. بسیاری دیگر از کشورها جهان از جمله آمریکا با این همه‌پرسی مخالفت کردند.

برچسب ها: کرکوک ، عراق ، کردستان
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی