امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۴۲۸۳۵
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۳

انتقاد شمخانی از برخورد اروپایی‌ها با رفتار ضد ایرانی ترامپ: مخالفت کافی نیست!

خرداد: دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرد: مخالفت کشورهای اروپایی با رفتار ترامپ در قبال برجام مثبت است اما کافی نیست، باید اقدامات و گام‌های عملی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی در مخالفت با رویکرد دولت آمریکا برداشته شود.

به گزارش خرداد از ایلنا، امیر دریابان علی شمخانی در گفت‌وگو شبکه یورونیوز در پاسخ به این سوال که با توجه به اظهارات ترامپ در خصوص برجام از نظر شما سرنوشت برجام چه خواهد بود؟ گفت: امروز برای افکارعمومی جهانی کاملا مشخص شده که ترامپ فرد دروغگویی است. دولت آمریکا ضمن آنکه به صورت مستمر علیه ایران از طریق تحریم و مسایل اقتصادی، علیه سوریه و عراق از طریق پرورش تروریسم، علیه مردم یمن از طریق بمباران، علیه مردم بحرین از طریق حمایت از دیکتاتورها در حال اقدام است ما را بدون ارایه هیچ سندی متهم به حمایت از تروریسم می‌کند.

ایران هیچ وقت با مردم آمریکا دشمنی نداشته است

وی افزود: قبل از بروز آفات تروریسم در غرب و شکل‌گیری ۱۱ سپتامبر که طعم تلخ کشتار مردم بی‌گناه را در کام مردم آمریکا جاری کرد ما در مبارزه با تروریسم در داخل کشورمان ۱۷ هزار شهید دادیم. این افراد بی‌گناه از سوی گروه تروریستی منافقین که امروز یکی از چهار شرور تاییدکننده نظرات ترامپ و مورد حمایت این کشور هستند به شهادت رسیدند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه ما هیچ وقت با مردم آمریکا دشمنی نداشتیم، اظهار داشت: دلیلی نداشته که با مردم آمریکا دشمنی داشته باشیم اما دولت آمریکا همواره با ملت ایران دشمنی کرده است. وقتی ترامپ می‌گوید «ملت تروریست ایران»، وقتی حق مردم ایران را در یک پهنه ۲۵۰۰ ساله تاریخی نادیده می‌گیرد و خلیج فارس را خلیج عربی می‌نامد، مردم ایران می‌فهمند که مورد هدف قرار گرفته‌اند. البته به طور طبیعی هم مردم ایران، آزادی‌خواهان جهان، روشنفکران اروپا و روشنفکران اروپا ترامپ را پس از سخنرانی اخیر با کلمات روشنی به استهزاء گرفته‌اند.

محدودیتی در توسعه روابط با اروپا نداشته‌ایم

شمخانی در پاسخ به این سوال که عملکرد و همکاری کشورهای اروپایی را بعد از برجام با جمهوری اسلامی ایران چگونه ارزیابی می‌کنید؟ تصریح کرد: ما با حفظ اصول و ارزش‌های خود هیچ‌گاه محدودیتی در توسعه روابط با اروپا نداشته‌ایم اما واقعیت این است که اروپا پس از برجام نتوانسته است انتظارات مردم ایران را برآورده کند و بیشتر اقدامات انجام شده از سوی کشورهای اروپایی جنبه نمایشی داشته است.

وی افزود: مخالفت کشورهای اروپایی با رفتار ترامپ در قبال برجام موضوعی مثبت و قابل توجه است اما کافی نیست و باید اقدامات و گام‌های عملی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی در مخالفت با رویکرد دولت آمریکا برداشته شود.

ترامپ و بارزانی به حرف‌های منطقی گوش ندادند

نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به این سوال که اگر اتحادیه اروپا یا برخی از کشورهای آن در تروریستی خواندن سپاه پاسداران همراهی کنند. ایران از برجام خارج خواهد شد؟ خاطرنشان کرد: بعید می‌دانم چنین اقدامی انجام شود اما اگر این اتفاق رخ دهد از نظر ما مفهومی غیر از بی‌صداقتی و رویکرد فرصت‌طلبانه برای اهداف نداشته و به طور قطع واکنش متناسب را نیز به دنبال خواهد داشت.

شمخانی در پاسخ به این سوال که در روزهای گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه ایران مرزهای خودش را با اقلیم کردستان بسته است. این خبر درست است؟ ابراز داشت: در حال حاضر به دلیل حضور ارتش عراق در مناطق مورد منازعه، وضعیت ترددهای مرزی مقداری دچار اختلال شده است. متاسفانه دو نفر به حرف‌های منطقی گوش ندادند، یکی ترامپ به حرف‌های منطقی که دنیا قبل از سخنرانی‌اش به او گفت و یکی بارزانی قبل از اینکه همه‌پرسی را انجام دهد. هر دو مورد نیز به دلیل توجه به حرف و توصیه‌های رژیم صهیونیستی بود.

مخالف هرگونه تجزیه در کشورهای منطقه هستیم

وی در پاسخ به این سوال که دولت ایران و ترکیه برای بستن مرزها به روی اقلیم با هم هماهنگ هستند؟ بیان کرد: ما مخالف هرگونه تجزیه در کشورهای منطقه هستیم، با این مساله عراق و ترکیه هم مخالف هستند و سازمان ملل و کشورهای فرامنطقه‌ای هم مخالفند. این یک هدفی است که می‌تواند هماهنگی ایجاد کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی