امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۴۷۶۵۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲

آمریکا خواستار از سرگیری گفت وگوها بین بغداد و اربیل شد

خرداد:'رکس تیلرسون' وزیر امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی یکشنبه شب گذشته با 'نِچیروان بارزانی' نخست وزیر دولت محلی منطقه شمال عراق خواستار از سرگیری گفت وگوها بین بغداد و اربیل بر مبنای قانون اساسی عراق شده است.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا، دفتر نخست وزیری منطقه کردستان عراق امروز (یکشنبه) در بیانیه ای با اعلام این خبر افزود که تیلرسون در این تماس تلفنی گفت که واشنگتن در تماس دائم با بغداد است و دولت عراق را به فراهم کردن بستر لازم برای شروع گفت وگوها با اربیل به منظور رسیدن به راه حل های رضایتمندانه، تشویق می کند.
به نوشته بیانیه، تیلرسون از فروکش کردن تنش ها در خطوط تماس بین نیروهای عراق و پیشمرگه ها و خویشتنداری دو طرف به منظور حفظ ثبات در شمال عراق تقدیر کرد.
بیانیه افزوده است که وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از موضع تشکیلات منطقه کردستان عراق در محترم شمردن تفسیر دادگاه عالی قانون اساسی عراق پیرامون قانون اساسی قدردانی کرد.
به نوشته بیانیه، تیلرسون همچنین ضرورت حفظ آرامش به منظور فراهم شدن بستر لازم برای گفت وگوی جدی بین بغداد و اربیل بر مبنای قانون اساسی را یادآور شد. 
دفتر نخست وزیری منطقه شمال عراق اضافه کرد که وزیر امور خارجه امریکا همچنین در این تماس تلفنی به نچیروان بارزانی بخاطر قربانیان زمین لرزه اخیر که هفته گذشته کردستان عراق (و مناطق غرب ایران) را لرزاند، تسلیت گفت و از آمادگی آمریکا برای همکاری و همبستگی در این خصوص خبر داد.
بیانیه افزوده است 'نچیروان بارزانی نیز گفت که کردستان عراق همواره بر آمادگی خود برای گفت وگو جدی با بغداد به منظور رسیدن به راه حل ها برای همه مشکلات موجود بر اساس قانون اساسی عراق تاکید کرده است.
' نچیروان بارزانی ابراز امیدواری کرد که آمریکا و کشورهای متحد آن، نقش خود را برای از سرگیری گفت وگوها بین بغداد و اربیل ایفا کرده پشتیبانی و همکاری لازم را در این زمینه ارائه دهند'.
طبق این بیانیه، وی خواستار برداشتن تحریم از فرودگاه های کردستان عراق بویژه بخاطر مسائل انسانی شد و گفت که بخش زیادی از کمک ها به بیش از یک میلیون و 500 هزار آواره و پناهنده در منطقه کردستان عراق از طریق فرودگاه ها انجام می شود.
دولت عراق از سرگیری گفت وگوها را با اربیل به اعتراف صریح دولت منطقه کردستان عراق به بطلان همه پرسی 25 سپتامبر 2015 بدلیل مغایرت آن با قانون اساسی عراق منوط کرده است. 
دولت محلی شمال عراق اخیرا تفسیر دادگاه عالی قانون اساسی عراق را در باره نبود هیچ بندی در قانون اساسی مبنی بر جدایی از عراق پذیرفته اما بغداد هنوز واکنش رسمی به این اقدام نشان نداده است. 
برچسب ها: آمریکا ، بغداد ، اربیل
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی