امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۴۸۸۳۹
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۶

نظامیان آمریکایی در سوریه؛ اشغالگرانی که خیال رفتن ندارند

خرداد:اخیرا وزیر دفاع آمریکا از باقی ماندن نظامیان این کشور در سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم خبر داد در حالی که این نیروها بدون مجوز دمشق حضور دارند.

به گزارش خرداد به نقل از مهر، «جیمز ماتیس» وزیر دفاع ایالات متحده اخیرا از باقی‌ماندن نظامیان آمریکایی در خاک سوریه به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش خبر داد و اعلام کرد: «تا زمانی که داعش بخواهد بجنگد، نظامیان آمریکایی نیز در سوریه باقی خواهند ماند. نظامیان آمریکایی وسیله‌ای برای اعمال شروط واشنگتن در راهکار دیپلماتیک برای بحران سوریه هستند و آمریکا از روندی که در ژنو به دست آمد، عقب‌نشینی نخواهد کرد!

یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه در واکنش به آن اعلام کرد:« سوریه مجددا خواستار عقب نشینی فوری و بدون قید و شرط نیروهای آمریکایی از اراضی خود است و این حضور را تعدی به حاکمیت سوریه و استقلال آن می داند و با این موضوع بر این اساس تعامل خواهد کرد. مرتبط کردن حضور نیروهای آمریکایی در سوریه به عملیات حل و فصل بحران توجیهی برای این حضور است. حضور نظامیان آمریکایی و هر نیروی خارجی بدون موافقت دولت سوریه اقدامی خصمانه و تعدی به حاکمیت سوریه و نقض منشور سازمان ملل است. دولت آمریکا همواره مدعی است که دخالت نیروهایش در سوریه با هدف مبارزه با داعش است و مرتبط کردن حضور آمریکا در سوریه هم اکنون به روند حل و فصل بحران سوریه جز بهانه و توجیهی برای این حضور نیست و این مردود است زیرا آمریکا و دیگران نه تنها نمی توانند با اقدام نظامی راهکاری بیابند بلکه برعکس این حضور به طولانی شدن طول بحران و پیچیدگی بیشتر آن می انجامد. مواضع جدید وزیر دفاع آمریکا تاکیدی بر نقش ویرانگر آمریکا از طریق همسویی با گروههای تروریستی و تلاش مداوم برای به شکست کشاندن همه تلاشها برای حل بحران کنونی  و با هدف ایجاد تنش و بر هم زدن ثبات منطقه در خدمت طرح صهیونیستی و فرض هیمنه بر کشورهای منطقه است و این رفتار آمریکا به تنهایی برای کذب بودن مواضع وزیر دفاع آمریکا کافی است. سوریه مجددا خواستار عقب نشینی فوری و بدون قید و شرط نیروهای آمریکایی از سوریه است و این حضور را تعدی به حاکمیت سوریه و استقلال آن می داند و بر این اساس با آن برخورد خواهد کرد».

«سرگئی اورژونیکیدز»، مدیرکل اسبق دفتر سازمان ملل متحد در ژنو در واکنش به اظهارات «جیمز ماتیس» که گفته بود حضور آمریکا در سوریه مورد تایید سازمان ملل است، سخنان وی را مایه خنده و مضحک توصیف کرد.

وی با بیان اینکه ماتیس نمی فهمد چه می گوید و ظاهرا مشاوران کاربلدی ندارد که بتوانند به وی بگویند چه کند، گفت: من معتقدم گفتن این سخنان تنها برای یک کشور و یک ابرقدرت مانند آمریکا مایه شرمساری است.

مدیرکل اسبق دفتر سازمان ملل متحد در ژنو همچنین تاکید کرد که حضور آمریکا در سوریه غیرقانونی بوده و این کشور تنها تلاش می کند حضور غیرقانونی نیروهای ائتلاف تحت رهبری خود در سوریه را توجیه کند.

به طور کلی آمریکایی ها از زمانی که داعش در سال ۲۰۱۴ مناطق زیادی را به اشغال خود درآورد تامدتی فقط تماشاچی بودند و پس از آن نیز به بهانه مبارزه با داعش ائتلاف بین المللی به وجود آوردند که بر اساس گزارش ها، اسناد و تصاویر هوایی نه تنها در راستا مبارزه با تروریسم حرکت نکرد بلکه در راستای مانع تراشی در تلاش های ارتش سوریه و متحدانش ضد تروریستها گام برداشت و علاوه برآن بسیاری از سرکرده های داعش را آنگونه که منابع رسانه ای اعلام کردند از مناطقی که تحت محاصره قرار داشتند خارج کردند و توافقات پنهان و آشکاری با تروریستها برقرار کردند.

وزارت دفاع روسیه اخیرا اعلام کرد که ائتلاف آمریکایی ضد داعش از حمله به نیروهای داعشی که از منطقه البوکمال خارج می شدند چشم پوشی کرده است. وزارت دفاع روسیه عکس هایی را منتشر کرده است که نشان می دهد نیروهای ائتلاف آمریکایی از حمله به داعشی هایی که در حال خروج از البوکمال بودند، چشم پوشی کرده است.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که انجام چنین اقداماتی توسط ائتلاف به اصطلاح ضد داعش کاملا مشخص می ‌کند که نیروهای در حال پیشروی دولت سوریه، طرح‌های آمریکا برای ایجاد منطقه‌ ای در شرق فرات که تحت کنترل نیروهای حامی آمریکا باشد را فلج کرده است.

آمریکایی ها بر اساس آنچه رسما اعلام کرده اند حدود ۵۰۰ نظامی در سوریه دارند هر چند که ژنرال «جیمز جرارد» فرمانده عملیات ویژه نیروهای ائتلاف بین المللی در اظهار نظری تعداد نظامیان این کشور در سوریه را ۴ هزار نظامی عنوان کرده بود. برخی آمارها نیز از وجود ۲۰۰۰ نظامی آمریکایی در سوریه حکایت دارد. این نیروها به شکل غیرقانونی و بدون مجوز دولت سوریه به بهانه مبازه با داعش حضور دارند اما هدف واقعی این نیروها ایجاد بی ثباتی در سوریه است.

آمریکا از این نیروها برای کمک به گروههای مورد حمایت خود بهره می برد که آنها آموزش و تجهیز کرده است اما دمشق حضور آمریکایی ها را تعدی به حاکمیت خود می داند و اینکه بهانه ای که آمریکایی ها از آن دم می زنند یعنی جنگ با داعش، دیگر وجود ندارد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره حضور نظامیان آمریکایی در سوریه به اسپوتنیک گفت: «قصد واشنگتن برای عدم خروج نیروهایش از سوریه پس از نابودی داعش سئوالاتی را درباره اهداف واقعی حضور نظامیان آمریکایی در سوریه ایجاد می کند. آنها نه تنها بدون اجازه دمشق حضور دارند بلکه به گونه ای رفتار می کنند که به شکل نزدیک مفهوم اشغالگری را در ذهن متبلور می سازد. به موجب قطعنامه ۲۲۵۴ سازمان ملل، آمریکا به همراه جامعه بین الملل متعهد به حفظ تمامیت ارضی سوریه هستند».

ولادیمیر شامانوف رئیس کمیته امور دفاعی دومای روسیه نیز به اسپوتنیک اعلام کرد: «تمایل واشنگتن برای حفظ نیروهایش در سوریه پس از پاکسازی از داعش مانع از راهکار سیاسی در سوریه می شود. اگر به زبان ساده بخواهیم اهداف آمریکا را بیان کنیم جز وقاحت آمریکایی ها نیست یعنی اینکه آمریکایی ها رعایت صاحب خانه را نمی کنند».

سرتیپ علی مقصود کارشناس نظامی سوری درباره ادامه حضور نظامیان آمریکایی در سوریه نیز به رسانه روسی اسپوتنیک بیان کرد: «آمریکا همه برگه های خود را از دست داده است. هدف آمریکا این است که به دولت سوریه و متحدانش فشار آورد تا به برخی اهداف خود برسد و اینکه در روند سیاسی در ژنو جایی برای خود بیابد».

واقعیت این است که طرح آمریکا در سوریه و حساب کردن روی برخی گروههای مسلح به طور کلی شکست خورده است و هر تلاشی خلاف آن نادیده گرفتن واقعیت جنگ است.

سوریه در حال به دست آوردن عافیت پس از پایداری ارتش آن پس از گذشت حدود هفت سال است. سوریه موفق شد که با کمک متحدانش طرح آمریکا برای تجزیه سوریه را با شکست روبرو سازد و در آستانه بازسازی قرار دارد اما به نظر می رسد که آمریکایی ها نمی خواهند اجازه شروع مرحله بازسازی را بدهند.

واقعیت این است که آمریکا نمی خواهد به شکست طرحش در سوریه که ملیاردها دلار برای آن هزینه کرده است اذعان کند و از همین رو به دنبال این است که با نظامیانش در راستای اقدامات مخرب برآیند تا انتقام بگیرند.

آمریکایی ها باید بپذیرند که حضور آنها در سوریه غیرقانونی است زیرا نه دولت سوریه به آنها اجازه حضور داده است نه سازمان ملل.

واشنگتن به دنبال این است که منطقه ای مستقل در سوریه ایجاد کند تا از طریق آن بتواند سیاست های خود را ضد دمشق پیاده کند. شکی نیست که آمریکا از گروههای تروریستی به عنوان برگه بازی برای تحقق منافع خود بهره برداری می کند و هدف اساسی حضور آمریکا در سوریه و از ابتدا حمایت از رژیم صهیونیستی در وهله اول و حمایت از منافع خود در مرحله دوم است.

سوریه کشوری مستقل و دارای حاکمیت است و هر گونه نیروی خارجی بدون اجازه دمشق به مثابه نیروی متجاوز است و ماموریت مبارزه با تروریسم با ارتش سوریه و دوستان سوریه است. ارتش آمریکا به مثابه ارتشی اشغالگر در سوریه است. آمریکا خواهان حضور در مناطق نفتی سوریه است.

آمریکایی ها اینک درک کرده اند که نفوذ سیاسی و نظامی آنها در سوریه وجود ندارد و گروههایی مسلحی که از آنها حمایت کرده است فروپاشیده اند و برخی نیز به دنبال مصالحه با ارتش سوریه و گذاشتن سلاح بر روی زمین هستند. برخی دیگر نیز به دنبال یافتن راهی برای فرار از باتلاق سوریه هستند.

به طور کلی آمریکایی ها مطابق عادت همپیمانان نزدیک خود را رها می گذارند و برای ناظران امور و کسانی که استراتژی دولت آمریکا را دنبال می کنند این جای تعجب ندارد به ویژه که این از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ تشدید شده است. آمریکایی ها از گروههای مسلحی که میلیاردها برای آنها هزینه کرده بودند صرف نظر کردند و پس از چند سال آموزش و حمایت اطلاعاتی و لجستیکی آنها را رها کردند. این رفتار آمریکا گواه بر این مدعاست که آنها در حال و آینده نیز این روند را ادامه خواهند داد و از همپیمانان خود چشم پوشی خواهند کرد. به عبارتی به محض اینکه گروهی مُهره سوخته به حساب آیند آمریکایی ها از آنها چشم پوشی خواهند کرد. واشنگتن هرگز گروهی که باری بر دوش آمریکا از حیث اقتصادی و سیاسی بگذارد را حمایت نمی کنند و این موضوع ثابت می کند که روی حمایت سیاسی و نظامی آمریکا نمی توان حساب زیادی باز کرد.

در پایان می توان گفت که حضور نظامیان آمریکایی از هر حیث غیرقانونی است و آمریکا که همواره مدعی حقوق بین الملل است به آن توجهی ندارد. این نیروها غیرقانونی و ابزاری برای دخالت در امور داخلی کشوری مستقل هستند.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی