امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۵۴۸۹
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۱

ضرورت افزایش آموزش‌های پیش از ازدواج با هدف تغییر زبان حاکم بر خانواده‌ها

افزایش آموزش‌های پیش از ازدواج لازم است چون در حال حاضر شاهد نابسامانی‌ در خانواده‌ها هستیم، بنابراین لازم است زن و شوهر به منظور تأمین سلامت خانواده در ابعاد جسمی، جنسی، ارتباط میان فردی، روانی، اقتصادی و حقوقی آموزش ببینند.

یک فعال حوزه زنان تاکید کرد:

یک عضو شورای مرکزی جامعه زینب(س) گفت: لازم است که زبان حاکم در خانواده‌ها به زبان تفاهم تغییر یابد؛ چرا که ترویج و ابقای آن بر امنیت و سلامت آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد.
 
توران ولی مراد در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: افزایش آموزش‌های پیش از ازدواج لازم است چون در حال حاضر شاهد نابسامانی‌ در خانواده‌ها هستیم، بنابراین لازم است زن و شوهر به منظور تأمین سلامت خانواده در ابعاد جسمی، جنسی، ارتباط میان فردی، روانی، اقتصادی و حقوقی آموزش ببینند؛ چرا که بهبود سلامت خانواده موجب افزایش امنیت در داخل آن می‌شود.
 
ولی مراد در ادامه گفت: برخی قوانین کشور مانند قوانین مدنی به زنان به عنوان یک انسان بالغ و عاقل و کامل نمی‌نگرد علاوه بر آن در سال‌های اخیر نیز طرح ها و لوایح و برنامه‌های اجرایی به عوض این که فرصت ها را برای زنان بیشتر کند تا قدرت انتخاب را در آن ها افزایش دهد جهت گیری آن به سمت محدود کردن زنان بوده است و به بیان دیگر بر اساس کرامت انسانی نگاه نکرده است. به عنوان مثال تبصره اضافه شده در گذرنامه نمونه ای بر این ادعاست که زنان را محتاج قیم می بیند.
 
این فعال حوزه زنان با بیان اینکه همان طور که آمارها نشان می دهد علت بیش از ۵۰ درصد از طلاق‌ها نارضایتی جنسی است، اظهار کرد: نارضایتی جنسی زنان در خانواده ها به این دلیل است که مبنای نگرش به این رابطه بین زن و مرد نگاه فاعل- فاعل نیست. بنابراین لازم است که نگاه گذشته تغییر کند و هم قوانین و هم آموزش زوجین و خانواده‌ها بر این اساس باشد.
 
وی با اشاره به ضرورت انجام کار کارشناسی برای طراحی آموزش‌های پیش از ازدواج، اظهار کرد: آموزش‌های پیش از ازدواج در حال حاضر به قدر نیاز نیست و علاوه بر آن به همه جوانب نمی‌پردازد. بنابراین لازم است این آموزش‌ها افزایش یابد و همه جوانب لازم را پوشش دهد.
 
مسوول کمیته تحقیقات و مطالعات جامعه زینب(س) در پاسخ به این پرسش که آیا آموزش‌های پیش از ازدواج باید با توجه به خرده فرهنگ‌های هر منطقه ارائه شود، گفت: خرده فرهنگ‌ها متفاوت است ولی فارغ از این تفاوت‌ها اصول ثابت در روابط انسانی هستند که باید از قدرت محور به قانون محور تغییر کنند. دردهه‌های گذشته در میان خانواده‌ها زنان تلاش کرده‌اند که اهرم قدرت را از دست مرد گرفته و خود آن را به دست بگیرند. در حالیکه این مسئله روابط را اصلاح نمی کند فقط عامل عدم سلامت ارتباط در خانواده را از دست یکی گرفته به دست دیگری می دهد.
 
احتیاج داریم تا به زنان و مردان آموزش داده شود که به عنوان دو انسان با حقوق برابر انسانی، قانون محور در کنار یکدیگر زندگی کنند نه قدرت محور. در بعضی از شهرهای کوچک که زبان سلطه قوی تر است برای جنگ با این فرهنگ، شاهد مواردی مانند خودسوزی زنان هستیم.
 
وی تصریح کرد: بر اساس آموزه‌های قرآن کریم و اسلام، همه انسانها از نظر حقوق انسانی، برابر هستند و بر اساس قانون اساسی، زنان چون بیشتر مورد ستم واقع شده‌اند حقوق ویژه‌ای نیاز دارند، اما متاسفانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد این نوع نگرش در بین مدیران و مسئولان نبوده‌ایم.
 
ولی‌مراد در پایان تاکید کرد: لازم است به منظور اصلاح وضعیت خانواده‌ها، نقشه کامل مشخص شود و بر اساس آن هدف‌گذاری و سیاستگذاری شود، این در حالیست که در حال حاضر اقداماتی به صورت ناقص انجام می‌شود. در نتیجه کارکرد مطلوب ندارد و مشکلات خانواده ها بر جای خود باقی است و در حال گسترش.
 
منبع:ايران زنان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی