امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۶۰۸۹۰
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۴

مقامات اقلیم کردستان به منظور ایجاد فشار علیه دولت عراق به ایران متوسل شدند

خرداد: یک روزنامه فرامنطقه‌ای در گزارشی ادعا کرد که مقامات اقلیم کردستان عراق به منظور ایجاد فشار علیه دولت عراق و تغییر مواضعش در رابطه با اقلیم تماس‌های مکرری با تهران داشته‌اند.

به گزارش خرداد به نقل از ایسنا، روزنامه العربی الجدید چاپ لندن نوشت: با توجه به اینکه حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق لیست بلندبالایی به اقلیم کردستان عراق داده است و از آنها خواسته است تا تمام بندهای آن را اجرایی کنند و دولت اقلیم کردستان نتوانسته است به بحران‌ میان اربیل و بغداد پایان دهد، برخی از مسئولان دولتی و پارلمانی کردستان تلاش دارند تا روابطشان با ایران با تقویت کنند و ایران برای حل بحران آنها میانجیگری کند.

براساس این گزارش مهم‌ترین خواسته‌های بغداد از اربیل لغو نتایج همه‌پرسی و تحویل دادن تمام گذرگاه‌های مرزی، فرودگاه‌ها و میدان‌های نفتی به دولت فدرال عراق است.

به ادعای این روزنامه، برخی منابع سیاسی اقلیم کردستان اعلام کردند که مسئولان اقلیم به منظور ایجاد فشار بر دولت عراق و تغییر موضع آن در رابطه با اقلیم در روزهای گذشته تماس‌های زیادی با ایران داشته‌اند و مهم‌ترین خواسته‌های این اقلیم اصلاح بودجه و تسریع در پرداخت حقوق و مزایا است.

این منابع همچنین ادعا کردند که اقلیم کردستان به منظور مخالفت با کاهش سهم بودجه آن از 17 درصد به 12 درصد در سال جاری به تماس‌های خود با ایران و دیگر کشورها ادامه خواهد داد.

در این راستا، فلاح مصطفی، مسئول روابط خارجی دولت اقلیم کردستان به منظور تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با مرتضی عبادی، کنسولگر ایران در اربیل دیدار کرده و بر اهمیت نقش ایران در مدیریت بحران میان بغداد و اربیل تاکید کرده است.

وی گفت: سفر اخیر نچیروان بارزانی، نخست وزیر دولت اقلیم کردستان عراق به منظور گسترش روابط دو جانبه انجام شد و گسترش روابط با ایران از اولویت های استراتژیک اقلیم کردستان به شمار می‌رود، بنابراین نقش ایران در حل بحران اربیل و بغداد بسیار راهبردی به شمار می رود.

از سویی دیگر، کنسولگر ایران در اربیل تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران همیشه اعلام کرده است که در کنار مردم اقلیم کردستان خواهد ایستاد.

براساس این گزارش، جعفر ایمنکی، نایب رئیس پارلمان کردستان عراق نیز روز سه‌شنبه با مرتضی عبادی، کنسولگر ایران در اربیل دیدار و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تبریک گفت.

وی با بیان اینکه اقلیم کردستان تمایل دارد روابطش با ایران را گسترش دهد و روابط با ایران از اولویت‌های اقلیم است، گفت: پارلمان اقلیم کردستان عراق در این راستا تلاش فراوانی خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی