به گزارش خرداد به نقل از العالم، «رعد الحیدری» از رهبران جریان حکمت ملی از امضای سند این توافق از سوی رهبران این سه جریان خبر داد.

این گزارش حاکی است: این ائتلاف سه گانه همچنین از دو ائتلاف شیعه دیگر (الفتح به رهبری هادی العامری) و (النصر به رهبری حیدرالعبادی) نیز دعوت کرده که به این فراکسیون بپیوندند و هم اکنون منتظر پاسخ آنها هستند.

وی گفت: برای اعلام رسمی پیوستن این دو ائتلاف انتخاباتی جدید، منتظر نهایی شدن توافق با آنها هستیم.

وی گفته است از ائتلاف های کردی پیروز در انتخابات نیز دعوت شده به این فراکسیون بزرگ بپیوندند و به احتمال زیاد دو حزب دموکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز به آن خواهند پیوست.

وی گفته است که به احتمال زیاد ظرف چند روز آینده تشکیل ائتلاف (فراکسیون) بزرگ پارلمانی عراق و ترکیب نهایی آن مشخص و اعلام خواهد شد.

طبق قانون اساسی عراق، بزرگترین فراکسیون پارلمان حق دارد دولت را تشکیل دهد.

انتظار می رود که گروه های دیگری از کردها و اهل سنت، پس از مشخص شدن چارچوب ائتلاف بزرگ سیاسی جدید، برای مشارکت در تشکیل دولت آینده، به این ائتلاف بپیوندند.

152840615603428900

152840601132976800

در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که با مشارکت 44.5 درصد واجدین شرایط برگزار شد، فهرست های انتخاباتی 'سائرون' (مقتدا صدر) با 54 کرسی، الفتح (هادی العامری) با 47 کرسی، النصر (حیدر العبادی) با 42 کرسی در رتبه اول تا سوم قرار گرفته اند.

دولت قانون (نوری المالکی) با 26 کرسی، دمکرات (مسعود بارزانی) با 24 کرسی، الوطنیه (ایاد علاوی) با 20 کرسی، جریان حکمت (سیدعمار حکیم) با 19 کرسی و اتحادیه میهنی (کوسرت رسول جانشین جلال طالبانی) با 18 کرسی در رده های بعدی قرار گرفته اند.

در این دوره از انتخابات 28 فهرست و حزب سیاسی توانستند به پارلمان راه پیدا کنند.

در این انتخابات، پنج گروه سیاسی شیعه نیز با پیشتازی در انتخابات مهمترین گروه های مطرح برای تشکیل ائتلاف بزرگ سیاسی و شکل گیری دولت آینده هستند.