امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۸۱۱۵۶
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۴

جهانگیری : بانک مرکزی باید سیاست های خود را بازنگری کند

خرداد:معاون اول رییس جمهوری گفت : با توجه به شرایط جدید حوزه بانکی و اقتصادی کشور، بانک مرکزی باید سیاست های خود را بازنگری و متناسب با شرایط موجود طراحی کند.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری عصر شنبه در مراسم تکریم ولی الله سیف و معارفه عبدالناصر همتی به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی ،گفت: یکی از موضوعات مهم در حوزه بانکی موضوع نقدینگی است. 
وی افزود: در سیاست هایی که با تدبیر رهبر معظم انقلاب شکل گرفت شورای عالی اقتصادی که با حضور سران قوا تشکیل می شود امتیازات ویژه ای دارد تا بتوانند تصمیمات مشخص و فرا قوه ای بگیرند و کشور را از تنگناها عبور داد که یکی از آنها راهکار برای نقدینگی کشور است.
معاون اول رئیس جمهوری گفت : نقدینگی به جای اینکه به صورت غیر کنترلی به سمت ارز، مسکن و سکه برود باید به سمت کمک به اقتصاد کشور حرکت کند.
جهانگیری افزود: مجموعه ای از این سیاست ها به شورای عالی اقتصادی سران قوا آورده شد که پس از تصویب جهت گیری ها انشاالله نقدینگی به سمت مناسب حرکت خواهد کرد.
وی اظهار داشت: فکر می کنم موضوع اینکه نقدینگی چگونه در مقطع فعلی برنامه ریزی شود تا به تورم کشور دامن نزند و موجب افزایش غیرقابل کنترل نشود، موضوع اساسی است که باید در دستور کار رئیس کل جدید بانک مرکزی قرار گیرد.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: سیاست های ارزی از دیگر موضوعات قابل توجهی است که در شرایط جدید باید مورد توجه قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به محدودیت های آمریکا علیه ایران اشاره کرد وافزود: شرایط جدیدی پدید آمده است و مشخصه های آن این است که طرف مقابل (آمریکا) محدودیت های جدی برای ما اعمال کرده که روی درآمدهای ارزی اثر می گذارد و یکی از آنها نفت است اما این که به چه میزان موفق شود مانع از فروش آن شود ، بحث دیگری است.
وی اعلام کرد: شرایط کشور، شرایط خطیری است و به معنای این است که محدودیت های زیادی وجود دارد و در شرایط دشواری هستیم، البته این به معنای بن بست نیست؛ فرصت هایی پیش روی ما قرار خواهد گرفت که می توانیم برای توسعه کشور از آن استفاده کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: در این شرایط خطیر ویژگی اقتصادی وجود دارد که باید مسئولان اقتصادی کشور آن را بشناسند و اقدامات مناسب انجام دهند.
جهانگیری اضافه کرد: آمریکا در زمینه سرمایه گذاری خاصی برای محدود کردن فروش نفت ما انجام داده و هم در ارتباط با نقل و انتقالات پولی، برنامه ریزی هایی را صورت داده است که باید مسئولان اقتصادی در مقابل این برنامه ریزی ها اقدامات مناسب انجام دهند تا ملت و اقتصاد، کمترین آسیب را ببینند.
وی با بیان اینکه در دوره فعلی که به تعبیر آنها جنگ اقتصادی راه انداخته اند باید با اقدامات مناسب اقتصاد کشور را پیش ببریم، گفت: البته آمریکایی ها کار دیگری را با کمک صهیونیست ها و برخی کشورهای منطقه انجام داده اند و آن جنگ رسانه ای و سیاسی جدی برای تصرف افکار عمومی مردم آغاز کرده اند.
معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: رسالت ما و همه نخبگان و رسانه ها در این جنگ رسانه ای که افکار عمومی ملت را نشانه گرفته تا امید مردم را نسبت به آینده ضعیف کند و اعتماد مردم را از بین ببرد این است که تلاش کنیم تا امید و اعتماد مردم افزایش یابد.
جهانگیری اضافه کرد: ممکن است خیلی از سیاست های خوب اقتصادی آثار مثبت نداشته باشد؛ تک تک افرادی که در این زمینه صاحبنظر هستند و قدرت فعالیت دارند باید تلاش کنند در این جنگ رسانه ای به دشمن غلبه کنند و امید مردم را افزایش و سرمایه اجتماعی مردم و اعتماد مردم را بالا ببرند و امیدواریم با عمل خوبی که انجام می دهیم اعتماد مردم روز به روز افزایش یابد.
جهانگیری ادامه داد: برای منابع پتروشیمی که منبع درآمد ارزی ما است نیز تحریم هایی اعمال شده است بنابراین در بخش منابع کشور در شرایط ویژه قرار داریم.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: در بخش عرضه و تقاضای ارز نیز با تقاضای جدیدی روبرو شدیم که بانک مرکزی باید سیاست های خود را برنامه ریزی و متناسب با شرایط موجود طراحی کند.
وی تصریح کرد: مطمئن هستم در باره مشکلاتی که رئیس کل جدید بانک مرکزی با آن روبرو است نخبگان و صاحبنظران را مورد مشورت قرار خواهد داد و انتظار داریم صاحبنظران و نخبگان نیز به دولت و مسئولین بخش های اقتصادی کمک کنند.
وی اظهار داشت: کشور در جنگ ناخواسته اقتصادی قرار دارد و هنر نخبگان نیز این است تا کشور از این مشکلات سر بلند خارج شود.
وی افزود:البته در زمینه سیاست های ارزی بحث نقل وانتقال پول نیز وجود دارد که منابعی از آن در کشورهای دیگر است و این طور نیست که در منابع با محدودیت جدی روبرو باشیم و نیاز است بخش خصوصی کمک کند تا جایی که بانک مرکزی قدرت دارد از آن استفاده نماید. 
جهانگیری با اشاره به اینکه نظام بانکی از دیگر موضوعات مهم است، یادآور شد: از روزهای نخست دولت یازدهم مطرح بود که نظام بانکی با مشکلات جدی روبرو است که یکی از آنها بحث معوقات بانکی بود.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: خیلی از فعالان اقتصادی نتوانسته بودند سر رسیدهای وام های خود را بر گردانند که در سال 94 رئیس جمهوری دستوری دادند تا طرحی برای اصلاح نظام بانکی تهیه شود و دوستان ستاد اقتصادی کار گسترده ای انجام دادند و طرحی تهیه شده که در نهایت رئیس جمهوری آن را ابلاغ کردند.
وی ادامه داد: اخیرا نیز رئیس جمهوری یادداشتی را به بنده نوشتند که اصلاح نظام بانکی مجددا پیگیری شود که طرح کاملی تهیه شد که قابل اجرا وعملیاتی است.
معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: آنچه مهم است نظام بانکی نیازمند مطالعه آنچنانی نیست و نظام بانکی در کشور نقش اصلی و تعیین کننده در تامین مالی اقتصاد دارد و بازار سرمایه نیز سهمش افزایش یافته، ولی تا بخواهد تامین کننده منابع باشد، نیازمند زمان است که باید بانک مرکزی این موضوع را در دستور کار قرار دهد.
جهانگیری اظهار داشت: از موضوعات مهم بانک مرکزی نظارت بر بانک ها است و نمی شود نرخ سود بانکی عددی باشد ولی بانک ها به آن کم توجهی کنند؛ بانک مرکزی ابزارهای زیادی برای برخورد دارد و باید با اقتدار، نظارت خود را اعمال نماید.
وی همچنین با اشاره به ضرورت حمایت از تولیدات داخلی یادآور شد: نیاز داریم به اشتغال کشور فکر کنیم و طرح هایی را که می شود، فعال کنیم؛ باید به بخش خصوصی انگیزه داد. 
معاون اول رئیس جمهوری افزود: همچنین نیازمندیم در این مقطع به معیشت اقتصادی مردم فکر کنیم و تیم اقتصادی دولت نیز برای این مساله و دغدغه جدی مردم راهکار مناسب ارائه کند.
جهانگیری خاطرنشان کرد: نیازهای اساسی مردم از جمله دارو و اقلام ضروری باید به رغم محدودیت ها در کشور تامین شود و مردم نباید دغدغه این را داشته باشند که کمبود دارو یا مواد غذایی دارند. 
وی خطاب به مردم تصریح کرد: حتما سیاست های پیش رو به این می رسد که نیازهای اساسی و اصلی مردم را در هر شرایطی تامین خواهیم کرد.
معاون اول رئیس جمهوری در پایان به مدیریت پنج ساله آقای سیف در بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: طی این مدت تیم اقتصادی دولت و مجموعه دولت سیاست هایی را پیش گرفتند که نتیجه آن باعث شد تا شاخص های اصلی اقتصاد کشور حرکت مثبتی داشته باشد که در طول این دوره نرخ بیکاری کاهش و رشد اقتصادی، رشد سرمایه گذاری و صادرات غیرنفتی افزایش و توجه به مشکلات بنگاه های بخش خصوصی مناسب بوده است.
جهانگیری ادامه داد: مطمئن هستم در دوره مدیریت جدید بانک مرکزی با شناخت دقیقی که از آقای همتی دارم یکی از صاحبنظران اقتصاد ایران و از اساتید مبرز دانشگاه و اقتصاد کلان است و کارهای خوبی که تاکنون انجام داده و از سابقه مدیریتی خوبی برخوردار است و در مدیریت بانک خصوصی و بزرگترین بانک دولتی کشور و بیمه مرکزی سابقه اجرایی و توان علمی دارد حتما بانک مرکزی در دوره وی دوران خوب مسائل اقتصادی کشور را شاهد خواهد بود.
در این مراسم با اعطای لوح تقدیر توسط جهانگیری از ولی الله سیف تقدیر به عمل آمد و حکم ریاست جدید بانک مرکزی به عبدالناصر همتی اهدا شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی