امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۸۴۰۱۹
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۴

خشم و ترس از سخنان العبادی بازار عراق را فراگرفت

 خرداد:رسانه های عراقی از خشم مردم و التهاب بازار این کشور در پی احتمال اجرای تصمیم 'حیدرالعبادی' نخست وزیر عراق در همراهی کردن با اقدامات ضد ایرانی آمریکا و نگرانی از پیامدهای بسیار منفی آن بر اقتصاد این کشور سخن می گویند.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا، طبق پیش بینی کارشناسان اقدامات یکجانبه آمریکا علیه ایران بر بسیاری از کشورها به ویژه آنان که روابط تجاری و اقتصادی وسیع با ایران دارند دارای پیامدهای سیاسی و اقتصادی خواهد بود اما در عراق فقط در گام نخست و در یک قلم پنج هزار عراقی شاغل در یک کارخانه خودروسازی ممکن است شغل خود را از دست بدهند. 
خبرگزاری عراقی براثا در گزارشی نوشت به محض این که نخست وزیر عراق اعلام کرد که به تحریم های آمریکا علیه ایران پایبند خواهد بود، موجی از خشم عراق را فرا گرفت و تحلیلگران اعلام کردند به دلیل اینکه که این تحریم ها بر اساس مشروعیت های بین المللی نمی باشد، تصمیم نخست وزیر عراق علاوه بر اینکه اهانت به حق حاکمیت عراق است پیامدهای سویی بر شهروندان و بازار عراق خواهد داشت.
همچنین برخی ناظران اعلام کردند اولین پیامدهای مستقیم که از تصمیم دولت عراق بر شهروندان و بازار عراق تاثیر گذاشت، توقف واردات خودروهای ایرانی و لوازم جانبی آنها می باشد که باعث به خطر افتادن بازارهای آن خواهد شد و باعث افزایش شدید و چشمگیر قیمت لوازم یدکی این خودروها می شود امری که باید شاهد واکنش های مردمی به آن در روزهای آینده باشیم. 
همچنین خبرگزاری 'فرانس پرس' به نقل از یکی از مقامات عراقی گفت که اجرای این تحریم ها برای اقتصاد عراق فاجعه بار خواهد بود. 
این مقام عراقی از دولت خواست تا در تصمیم خود تجدید نظر کند تا از پیامد های آن که در این کشور به وجود خواهد آمد جلوگیری شود.
وی در گفته های خود از دولت عراق خواست برای تولید خودرو استثنا قائل شود تا کار کارخانه خودروسازی در این کشور که پنج هزار فرصت شغلی ایجاد کرده ادامه یابد در غیر این صورت هزاران نفر دیگر به لشکر بیکاران عراق افزوده خواهد شد. 
وی این امر را سبب خشم و نگرانی کارگران عنوان کرد و نسبت به تبعات آن هشدار داد. 
یک مقام عراقی دیگر نیز گفت: احتمال می رود در این کشور که از نرخ بالای بیکاری رنج می برد، هزاران فرصت شغلی کارگران کارخانه های دیگر دولتی مربوط به شرکت ' الشرکة العامة لصانعه السیارات' (شرکت عمومی صنایع خودرو) که وابسته به واردات مواد اولیه تولید خودرو هستند از دست برود.
وی افزود: این امر افزایش شدید قیمت لوازم یدکی خودروهای موجود در بازار عراق را در پی دارد که باعث به وجود آمدن فاجعه و افزایش بار اقتصادی بر دوش شهروندان عادی خواهد شد که تحمل این پیامدها را نخواهند داشت و در نتیجه موجب افزایش خشم از دولت فعلی را خواهد داشت، امری که طی هفته های گذشته شاهد موجی از انتقادات و تظاهرات در نتیجه سوء مدیریت و خدمات دولت بودیم.
از سوی دیگر 'ضیاء المحسن' یک تحلیگر عراقی نیز در یادداشتی ضمن بررسی عواقب تصمیم اخیر العبادی بر اقتصاد عراق نوشته است با توجه به واردات میلیاردها دلار مواد غذایی و محصولات کشاورزی از ایران به عراق، این امر می تواند عواقب ناگواری برای بازار این کشور داشته باشد. 
وی از این عواقب به عنوان زلزله ناشی از گرانی و افزایش شدید تورم و کاهش ارز دینار عراقی در برابر ارزهای خارجی یاد کرده است.
در همین حال یک عضو کمیسیون روابط خارجی در پارلمان سابق عراق نیز اعلام کرد که اقدام ضد ایرانی ترامپ دولت عراق را در وضعیت دشواری قرار داده است. 
'عبدالباری زیباری' گفت: روابط اقتصاد عراق و ایران در سطح بالایی قرار دارد و اعمال تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران به منافع عراق ضرر وارد می کند. 
وی ابراز امیدواری کرد موضع ایران انعطاف پذیر و با درک - به گفته او - موضع دشوار عراق در این مرحله باشد. 
گفتنی است ارزش تبادل تجاری ایران و عراق در حال حاضر به بیش از 10 میلیارد و 200 میلیون دلار در سال می رسد. 
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی