امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۸۷۶۷۴
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲

احتمال حمله آمریکا به سوریه بسیار ضعیف است

خرداد:علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است که احتمال حمله آمریکا به سوریه بسیار ضعیف است. ترامپ روزهایی اولی که سر کار آمد در سفرش به عربستان سعودی، قرارداد هنگفتی با این کشور امضا کرد که رقم آن 280 میلیارد دلار بود و در تاریخ آمریکا سابقه نداشت. یکی از تقاضاهای عربستان این بود که ترامپ به وضعیت خاورمیانه سروسامان دهد، ولی هرچقدر که می‌گذشت ترامپ به دلیل مشکلات داخلی موفق به سروسامان دادن به مسائل خاورمیانه نشد

به گزارش خرداد ،آتنا شهبازی- گفته می‌شود که احتمال حمله آمریکا به سوریه در روز‌های آینده جدی است. «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه هم اعلام کرد که آمریکا با تجهیزاتی که به منطقه منتقل کرده، این توانایی را دارد که ظرف 24 ساعت حملاتی را علیه سوریه به انجام برساند. برخی معتقدند که ترامپ به خاطر بحران‌های داخلی و مسئله استیضاح که با آن مواجه شده است، قصد دارد توجهات را به مسائل خارجی آمریکا معطوف کند. 

علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در پاسخ به این سؤال که چه هدفی پشت این موضوع است گفت: «آقای ترامپ روزهایی اولی که سر کار آمد در سفرش به عربستان سعودی، قرارداد هنگفتی با این کشور امضا کرد که رقم آن 280 میلیارد دلار بود و در تاریخ آمریکا سابقه نداشت. یکی از تقاضاهای عربستان این بود که ترامپ به وضعیت خاورمیانه سروسامان دهد، ولی هرچقدر که می‌گذشت ترامپ به دلیل مشکلات داخلی موفق به سروسامان دادن به مسائل خاورمیانه نشد. با توجه به اینکه آقای اوباما گفته بود که خاورمیانه دیگر آن ارزش گذشته را برای ما ندارد، ترامپ آمد تا سیاست جدیدی را پیاده کند و نیازهای اقتصادی را از طریق خاورمیانه تأمین کند؛ اما به دلیل گرفتاری‌هایی مانند مسائل کره و روسیه، نتوانست به مسائل خاورمیانه بپردازد و ناموفق بود.»

او در ادامه افزود: «برخلاف آمریکا، روسیه از توفیق بالایی برخوردار شد و سوریه را در برابر آمریکا گروگان گرفت تا ایالات‌متحده مجبور شود تحریم‌هایش را لغو کند. الآن که موضوع ادلب مطرح شده است، اتحاد بین ایران، روسیه و ترکیه یک‌طرف و حمله هواپیماهای روسیه که قرار است منطقه ادلب را بمباران کنند که نزدیک به 2 هزار آمریکایی هم آنجا هستند یک‌طرف است.»

این کارشناس بین‌الملل معتقد است که آمریکا دچار یک وحشت‌زدگی شده است و نمی‌تواند آن 2 هزار تا 3 هزار نفر را خارج کند. یک‌بار هم در برابر ترکیه عقب‌نشینی کرد که این مسئله نقطه‌ضعفی برای ترامپ بود. الآن رئیس‌جمهور آمریکا بشار اسد را متهم به استفاده از سلاح شیمیایی می‌کند و فضای این منطقه را به‌گونه‌ای به هم می‌ریزد که هم به زیان روسیه باشد و هم به زیان بشار اسد؛ بنابراین اینکه که گفته است حمله می‌کند کمی بعید به نظر می‌رسد، چراکه ترامپ بارها گفته هیچ‌وقت دست به حمله نظامی نخواهد زد و آمریکا را وارد یک دوران جنگی نخواهد کرد که من هم معتقدم دست به چنین اقدامی نخواهد زد.

او اضافه کرد: مگر مورد خاصی پیش بیاید که بحثش جداست، ولی در شرایط فعلی و با توجه به ضوابط، علائم و نشانه‌هایی که الآن وجود دارد ترامپ نمی‌تواند دست به حمله نظامی بزند. مخصوصاً آنکه انتخابات کنگره در ماه نوامبر در پیش است. با تزلزلی که در بنیان جمهوری‌خواهی به وجود آمده، بعید به نظر می‌رسد که آمریکا دست به یک اقدام نظامی بزند.

بیگدلی اظهار داشت که اگر این اتفاق بیفتد چهره منطقه تغییر می‌کند. آمریکا تا الآن که وضعیت بدتر بود وارد جنگ نشد. بنیامین نتانیاهو در مصاحبه‌ای گفت که ما بشار اسد را حفظ می‌کنیم و می‌بینیم همان‌طور که گفتند بشار اسد حفظ و بر سوریه مسلط شده است. نتانیاهو معتقد بود که خطر بشار اسد کمتر از ایران است؛ بنابراین مسئله سوریه و اسد تمام شده و عربستان هم دیگر قصد ندارد بشار اسد را برکنار کند و به‌طور پنهانی در حال برقرار کردن روابط پنهانی با اسد است؛ بنابراین احتمال جنگ از سوی آمریکا خیلی ضعیف است. با توجه به اینکه گروه‌های تحریر الشام در ادلب هستند و داعش هم ممکن است آنجا حضور داشته باشد، بعید به نظر می‌رسد که ایالات‌متحده دست به چنین کاری بزند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین