امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۸۹۲۶۶
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵
اردشیر لاریجانی:

« ما نباید به دانشجو تک بزنیم »/ ستاد حقوق بشر آماده دریافت شکایات دانشجویان ستاره دار است

 خرداد:دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه می گوید: دانشجویان ستاره دار (دارای نقص پرونده ) می توانند شکایات خود را به این ستاد ارائه دهند .

به گزارش خرداد ،محمد جواد اردشیر لاریجانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا با بیان این جمله که دانشجو اگر خطایی کرده باشد باید او را سرپرستی و هدایت کرد ، جمله خود را این گونه ادامه داد : « ما نباید به دانشجو تک بزنیم ».
وی با بیان اینکه عدم ادامه تحصیل در مقررات مربوط به نظام دانشجویی و تحصیلی به طور کامل توضیح داده شده است، گفت: شوراهای دانشگاه مرجع بسیار مناسب و مطلوبی برای رسیدگی به این امر به شمار می روند. 
لاریجانی افزود: در این شرایط اگر تخلفی هم صورت گیرد در خود دانشگاه سیستمی پیش بینی شده که فرد مرتکب برخی اقدامات همچون تخلفات علمی و غیره دیگر نمی تواند ادامه تحصیل دهد.
وی ادامه داد: در سیستم قضایی نیز برای کارهایی که بر علیه نظام جمهوری اسلامی از قبیل جاسوسی بیگانگان دو نوع محرومیت پیش بینی شده است.

** نگاه پدرانه مسوولان به دانشجویان 
اردشیر لاریجانی اظهار کرد: اصل بر محرومیت نیست، بنابراین بایستی دانشجویان را همچون فرزندانمان بدانیم و بر این اساس اگر اشتباهی هم داشته اند با تذکر به راه راست و درست رهنمونشان سازیم تا رشد و نمو کنند.
وی در مورد عدم ادامه تحصیل دانشجویان با سابقه کاری سیاسی نیز گفت: فعالیت های سیاسی در چارچوب قانون که امر مطلوبی است و مشکلی هم ندارد؛ مسوولان نظام نیز به افرادی که کمی از مرز قوانین عبور می کنند، هم با تسامح می نگرند چرا که نظام بر این باور است دانشگاه ها باید مرکز جوشش و نشاط باشند.
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه افزود: طبیعتا نسل جوان که فرزندان ما به شمار می روند گاهی شاید یک جیغی هم بکشند که اصلا مهم نیست و به نظر خوب هم هست؛ منتهی باید به فرزندانمان آموزش دهیم که بر علیه مقدسات اسلامی و غیره اقدامی نکنند.
وی افزود: فرزندان ما زمانی در دام کمونیسم قرار گرفتند و تلفات زیادی هم در این راه داده شد به گونه ای که افرادی که در سازمان منافقین بودند؛ اغلب بچه مسلمان های خودمان بودند که به انحراف کشیده شده بودند.
اردشیر لاریجانی یادآور شد: کشور خسارات زیادی در این راستا داده و معتقدم گرفتاری تک تک این جوانان در کمند این گونه سازمان ها در اصل خسرانی برای کشور است.
وی با تاکید بر اینکه هم اکنون نیز تفکر سکولار لیبرال غربی به مثابه کج راه دیگری است، خاطرنشان کرد: باید فرزندانمان را با فکر مستقل پرورش دهیم که راه آن هم از دانشگاه ها است.

** اصل بر هدایت و راهنمایی است
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در مورد دانشجویانی که حق ادامه تحصیل بدان ها داده نمی شود، نیز اظهار کرد: حق هر شهروندی مبتنی بر قانون است و بدون قانون نمی توان حقی از شهروندی را اجاله کرد.
وی گفت: بخشی از حق را به دانشگاه ها داده اند تا کمیته های تخلف آنان تصمیم بر محرومیت افراد بگیرند و بخشی هم در اختیار دستگاه قضایی کشور است که قاضی تصمیم می گیرد و حکم می کند.بنابرحق ادامه تحصیل هیچ شهروندی بدون این قوانین، قابل اضاله(کنارگذاشتن )نیست.
وی با بیان اینکه یکی از مسائل مهم ستاد حقوق بشر دفاع از حقوق متهمین چه در زمان اتهام و چه در زمانی محکومیتش است، یادآور شد: حقوق مصرعی در شرع و قانون وجود دارد و این ستاد بر همین اساس وظیفه دارد پرونده هر مراجعه کننده ای را در قوه قضاییه پیگیر کند.
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه خاطرنشان کرد: وظیفه ستاد این است که اگر اضاله حقی شده باشد؛ آن را از مراجع ذی صلاح پیگیری و رسیدگی کند.
وی اظهار کرد: دانشجویان را فرزندان خودمان می دانیم؛ آنها گروه هایی نیستند که از جای خاصی آمده باشند و اصل را هم بر تربیت و هدایت می پنداریم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی