امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۸۹۶۳۷
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۹

رضا ضراب از زندان آمریکا آزاد شد

رسانه های ترکیه از جمله حریت و سی.ان.ان.ترک اعلام کردند که رضا ضراب تاجر ایرانی الاصل ترکیه که از حدود دو سال پیش به اتهام دور زدن تحریم های ایران در نیویورک آمریکا زندانی بود، آزاد شده است.
خرداد:بنا به ادعای رسانه های ترکیه، دولت آمریکا به علت همکاری ضراب در پرونده مربوط به مدیران هالک بانک در نیویورک او را از زندان آزاد کرده و حتی به او حق شهروندی داده است.
رسانه های ترکیه مدعی هستند که ضراب با دادستان نیویورک معامله کرده و در قبال گرفتن تخفیف مجازات و آزادی، به عنوان شاهد علیه مقامات دولتی و معاون هالک بانک ترکیه در دادگاه شهادت داده است.
به گزارش خرداد و به نقل از ایرنا:رضا ضراب که از اردیبهشت ماه سال 1395 در آمریکا به اتهام مشارکت در دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران دستگیر شده بود، زمستان گذشته در دادگاه حاضر شده و علیه مقامات ترکیه شهادت داد.
دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد هاکان آتیلا معاون امور بین الملل هالک بانک ترکیه اواخر سال گذشته میلادی در ایالت نیویورک برگزار شده و رضا ضراب تاجر ایرانی تبار ترکیه ای به عنوان شاهد دادگاه وی حاضر شد.
ضراب در جلسه دادگاه، با پذیرش هفت اتهام از جمله پولشویی، تقلب بانکی و پرداخت رشوه، شهادت داد که معامله او با ایران مورد تایید اردوغان و نخست وزیر وقت ترکیه بوده است.
در آن جلسه دادگاه هاکان آتیلا معاون امور بین الملل هالک بانک ترکیه اتهاماتش را رد و ضراب با پذیرفتن اتهاماتش با دادستان های آمریکایی همکاری کرد.
ضراب همچنین اعتراف کرده بود که با رشوه به یک وزیر ترکیه‌ای و با ترتیب دادن معاملات طلا و تجارت صوری مواد غذایی، امکان مبادلات مالی بین‌ المللی را برای ایران فراهم کرده است.
او در دومین روز شهادتش در دادگاه، درباره معاملات خود در سال‌های 2010 تا 2015 گفت که بانک‌های زراعت و واقیف ترکیه هم در دور زدن تحریم‌های ایران دخیل بوده‌اند.
ضراب همچنین گفته بود که هاکان آتیلا معاون هالک بانک ترکیه به همراه سلیمان اصلان مدیر عامل سابق این بانک دولتی، در طراحی معاملات مربوط به دور زدن تحریم آمریکا، با ایران نقش داشته‌ است.
دادگاه رسیدگی کننده اوایل سال جاری میلادی رای نهایی خود را در خصوص اتهامات اعلام کرد و در رای صادره، اتهام پولشویی را به هاکان آتیلا وارد ندانست اما وی را در خصوص اتهامات همکاری با رضا ضراب برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران، تلاش برای فریب خزانه داری آمریکا، مقابله با قانون اقتصادی بین المللی ویژه شرایط اضطراری، تقلب در سیستم بانکی و به کار بردن روش های مخفیانه برای انجام تقلب در امور بانکی مجرم شناخت.
به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های ترکیه ای، ریچارد برمن قاضی پرونده دادگاه نیویورک با صدور حکمی هاکان آتیلا را به 32 ماه حبس محکوم و تاکید کرد که 14 ماه حبس گذرانده شده متهم از زمان دستگیری نیز در این حکم محاسبه خواهد شد و وی باقیمانده دوران حبس خود را در زندان کانکتیکات خواهد گذراند.
ویکتور روکو وکیل مدافع هاکان آتیلا در اعتراض به رای دادگاه نیویورک علیه موکل خود مبنی بر 32 ماه حبس، در خواست تجدید نظر در خصوص رای صادره را به دادگاه عالی نیویورک ارائه کرد.
هاکان آتیلا در درخواست تجدید نظر خود اعتراضی به مدت زمان محکومیت نکرد بلکه اتهام "نقض تحریم های آمریکا علیه ایران" را نپذیرفته و خواستار رفع این اتهام در صدور رای نهایی خود شد.
هنوز تکلیف پرونده و اعتراض ضراب و هالک بانک ترکیه نهایی نشده و به نظر می رسد دولت آمریکا در تنش به وجود آمده در روابط آنکارا ـ واشنگتن از این پرونده به عنوان اهرم فشاری علیه ترکیه استفاده می کند.
برچسب ها: ضراب ، زندان ، آزادی
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی