امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۸۹۶۶۷
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۴
مولاخواه اعلام کرد:

افزایش قیمت لاستیک و روغن‌موتور ۹ درصد تعیین شده است

مدیرکل نظارت بر کالاهای غیر فلزی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: قیمت کالاهایی همانند لاستیک خودرو و روغن‌موتور در گروه ‌کالاهای اولویت‌دار قرار دارند و دارای قیمت مصوب هستند که قیمت این دسته کالایی، تیرماه امسال با حدود ۹ درصد افزایش نسبت به سال ۹۳ تعیین شد.
خرداد:سید محمد حسین مولاخواه افزود: در زمینه لاستیک و روغن موتور حدودا ۴ سال افزایش قیمت صورت نگرفت اما به دلیل افزایش قیمت‌های تمام شده و برای حمایت از تولید کنندگان و با توجه به افزایش نرخ ارز و مواد اولیه تولید و بسته‌بندی و... این موضوع در کارگروه تنظیم بازار مطرح و افزایش ۹ درصدی مصوب شد.

به گزارش خرداد و به نقل از ایلنا وی با بیان اینکه بازرسی‌های متعددی هم از واحدهای تولیدی برای درج قیمت مصوب انجام می‌شود، افزود: تایرهای وارداتی سبک و سنگین وارداتی حتما باید در شبکه تعریف شده توزیع شوند و فارغ از اینکه واردکنندگان از ارز رسمی یا بازارثانویه برای واردات استفاده کرده باشند، مشمول ضوابط قیمت‌گذاری کالاهای عمومی وارداتی خواهند بود.

مولاخواه تصریح کرد: غیر از این میزان افزایش قیمت که نرخ‌نامه‌اش هم در سامانه ۱۲۴ در دسترس است،‌ هیچ‌گونه افزایش قیمتی را نمی‌پذیریم و اگر هم افزایش قیمت غیر معمولی در لایه‌های خرده‌فروشی و عمده‌فروشی اتفاق بیفتد تخلف و گران‌فروشی محسوب و با آن برخورد می‌شود و هم اکنون هم در سطح بازار در حال اعمال هستیم.

وی یادآور شد: عوامل اجرایی سازمان حمایت بازرسین بازرسین اصناف و سازمان‌های صمت استانی هستند که بر انجام درست قیمت گذاری نظارت می کنند .

تاثیر افزایش قیمت مواد اولیه پتروشیمی بر ظروف یک‌بار مصرف

مولاخواه با اشاره به افزایش قیمت ظروف یک‌بار مصرف گفت: از آنجاکه واحدهای تولیدی مواد اولیه پتروشیمی را از بورس کالا تهیه می‌کنند و تغییرات قیمتی هم جهانی است و روی قیمت تمام شده تاثیر می‌گذارد این نوع کالاها افزایش حدود ۵۰ درصدی در قیمت‌ها صورت دادند.

وی ادامه داد: قیمت پلی استایرن در بورس برای ظروف یک‌بار مصرف حدود ۵۰ درصد نسبت به مرداد سال گذشته افزایش قیمت داشته و تاثیر قیمت مواد پتروشیمی در ظروف یکبار مصرف و نایلون حدود ۸۰ درصد است و در نتیجه ظروف یکبار مصرف حدودا ۴۰ درصد افزایش قیمت دارند که افزایش هزینه های سایر عوامل تولیدی هم به این هزینه اضافه می شود .

مولاخواه افزود: قیمت مواد پتروشیمی بر اساس ارز رسمی حساب می شود و هر واحد تولیدی باید بر اساس قیمت خریداری شده مواد اولیه ازبورس نرخ محصولات خود را قیمت گذاری کرده و بر اساس ضوابط سازمان حمایت حداکثر سود مجاز برای واحد تولیدی ۱۷ درصد واحد تولیدی لحاظ شده است و از آنجا که قیمت واحد تولیدی متفاوت و متعدد و بر اساس ظرفیت تولید متفاوت است ، هر واحد تولیدی باید بر اساس هزینه های تولید واحد مربوطه ضوابط قیمت گذاری سازمان را اعمال کنند و به سازمانهای صمت استانها اعلام کردیم بر اساس هزینه های تولید در هر استان قیمت را اعلام و کنترل کنند .

ظروف یک‌بار مصرف جزو کالاهای اعلامی قیمت رسمی سازمان حمایت نیست

وی اضافه کرد: این کالا کالای رقابتی است و با افزایش تقاضا افزایش قیمت اتفاق می‌افتد اما سازمان حمایت طبق روال سال‌های قبل در ایام عزاداری ماه محرم به شرکت‌های پتروشیمی و انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی ابلاغ و اعلام کرد که عرضه محصولات پتروشیمی را در این ایام بیشتر کنند تا مشکل کمبود مواد پیش نیابد .

مولاخواه یادآور شد: ظروف یکبار مصرف جزو کالاهای اعلامی قیمت رسمی سازمان حمایت و مشمول قیمت‌گذاری این سازمان نیست و قیمت آن براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود اما باید ضوابط سازمان رعایت شود و در غیر این صورت با تخلفات برخوردار خواهد شد .

برچسب ها: لاستیک ، قیمت ، افزایش
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی