امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۸۹۷۰۷
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۹

ژاپن به دنبال اتحاد نظامی با چین و روسیه است

در پی کاهش هزینه های نظامی آمریکا برای دفاع از ژاپن این کشور به دنبال اتحاد نظامی با چین و روسیه است. در شرایط کنونی این سوال مطرح می شود که آیا روسیه، چین و ژاپن اتحادی نظامی تشکیل خواهند داد؟
خرداد:یک کارشناس ژاپنی می گوید این کشور قرار است به زودی پیشنهاد اتحاد نظامی با روسیه و چین را در برابر چالش کره شمالی مطرح کند. نقط عطف این همکاری حضور نظامیان ژاپنی در تمرین نظامی وستوک 2019 خواهد بود.
به گزارش خرداد و به نقل از اسپوتنیک:ایتسورو ناکامارو کارشناس سیاسی و استاده دانشگاه تسوکوبا گفت ژاپن قصد دارد به همراه چین و روسیه در تمرین نظامی وستوک دو هزار و نوزده شرکت کند. از دیدگاه وی این می تواند نخستین مرحله از ایجاد اتحاد نظامی میان این سه کشور باشد.
ناکامارو گفت مانور چین و روسیه در سیبری و شرق روسیه در حال حاضر در جریان است. در آینده ای نزدیک، ژاپن هم قصد دارد در این مانور شرکت کند. وی گفت این تصادفی نیست که مانور وستوک2018 همزمان با برگزاری مجمع اقتصادی ولادی وستوک برگزار می شود. مسئله مشارکت ژاپن در این مانور در جریان سفر فرمانده ستاد کل نیروهای دفاعی ژاپن در روسیه که قرار است در ماه اکتبر صورت گیرد مطرح خواهد شد. در این دیدار در مورد حضور ژاپن در مانور وستوک در سپتامبر آینده مطرح خواهد شد. روسیه، چین و ژاپن پیش از این همکاری های اقتصادی خود را هم تقویت کردند. قرار است این همکاری ها به همکاری نظامی مبدل شود.
از دیدگاه ناکامارو کاهش هزینه های آمریکا برای دفاع از ژاپن و کره جنوبی، توکیو را وادار کرده است به دنبال متحد دیگری برود. وی گفت ژاپن دو نگرانی عمده دارد؛ تقویت نظامی چین و برنامه هسته ای و بالستیکی کره شمالی.
ناکامارو همچنین روابط نزدیک میان مسکو، توکیو و پکن را با اوضاع خاورمیانه مقایسه کرد. وی گفت اگر در خاورمیانه اتحادی سه جانبه میان روسیه، ایران و ترکیه به دلیل مشکل سوریه شکل می گیرد، این اتحاد در خاور دور به دلیل وجود کره شمالی شکل می گیرد.
با این حال ناکامارو معتقد است این سناریو تنها در شرایطی امکان پذیر است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در راس قدرت بماند. در صورتی که رئیس جمهوری دیگر در آمریکا هزینه های نظامی را افزایش دهد، این اتحاد جذابیت خود را برای ژاپن از دست خواهد داد. اما اگر سه کشور موفق شوند پیش از تغییر حاکمیت در واشنگتن چنین اتحادی را تشکیل دهند، این اتحاد حفظ خواهد شد.
مانور وستوک 2018 که از روز سه شنبه یازدهم سپتامبر در شرق روسیه آغاز شد بزرگترین مانور طی چهال سال گذشته است. سیصد هزار نظامی، سی و شش هزار خودرو زرهی، هشتاد سازه و بیش از هزار هواپیمای بدون سرنشین و جنگنده در این مانور حضور دارند.
برچسب ها: ژاپن ، چین ، اتحاد
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی