امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۸۹۸۴
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۱

تسهیلات تشویقی وزارت بهداشت برای افزایش جمعیت اعلام شد: عمل بازگشت وازکتومی رایگان شد

مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تسهیلات و تمهیداتی تشویقی با هدف افزایش نرخ رشد جمعیت در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است که به زودی تصویب و اجرایی می شود.

دکتر محمد اسماعیل مطلق در حاشیه نشست هم اندیشی کارشناسان وزارت بهداشت و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در مهدیشهر گفت: این خدمات شامل بیمه شدن فرزندان خانواده های غیرکارمند، کمک به خانواده های غیر کارمند، افزایش مرخصی زایمان به ۹ ماه در بخش های دولتی و خصوصی و افزایش مرخصی شیر دهی به ۹ماه است. وی با بیان اینکه مجلس بر روی قوانین حمایت کامل از زنان و خانواده کار می کند، افزود: در این زمینه توجه به سلامت باروری و فرزندآوری مورد تاکید است. وی گفت: در برنامه است تا عمل بازگشت وازکتومی و توبکتومی برای افرادی که قبلا این اعمال را انجام دهد به صورت رایگان اجرایی شود. وی گفت: این اقدام در استانهای گیلان و اصفهان هم اکنون به صورت آزمایشی در حال اجراست و در آینده در کل کشور اجرایی می شود. این مسئول، کاهش مرگ و میر نوزادان و مادران را از دیگر برنامه ها برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر مرگ و میز نوزادان ۱۵ در هزار تولد است که باید به ۹ در هزار کاهش یابد. وی گفت: مرگ و میر مادران نیز هم اکنون سالانه ۳۶۰ نفر است که باید به پایین ترین حد خود برسد. مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفت: قبل از انقلاب به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر تولد ۲۴۰ مادر فوت می شد که این رقم به ۲۲٫۴ رسیده است که رقم بالایی است. وی کاهش عمل سزارین برای زایمان را از دیگر برنامه ها بیان کرد و گفت: هم اکنون ۶۰ درصد زایمان ها به صورت سزارین است که در نظر است با افزایش بیمه زایمان طبیعی و حمایت از زایمان های بدون درد و فیزیولوژی میزان زایمان به صورت سزارین را کاهش دهیم. کاهش نرخ جمعیت در ایران به پایین ترین حد خود در۵۰ سال اخیر براساس این گزارش، علیرضا زاهدیان رییس پژوهشکد آمار ایران نیز با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت در ایران در سال ۹۰ به ۱٫۳درصد رسیده است، گفت: این نرخ پایین نرخ رشد جمعیت در ۵۰ سال اخیر است. وی افزود: نرخ رشد جمعیت ایران از ۱٫۶ درصد در سال ۸۵ به ۱٫۳ درصد در سال ۹۰ رسیده است و پیش بینی ها حکایت از آن دارد با تداوم این روند در سال ۱۴۲۰ ایران به نرخ رشد صفر و منفی می رسد. وی با بیان اینکه هم اکنون سالانه یک