امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۹۱۰۱۰
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۴

هر دو دقیقه سه نوزاد در هند می میرند

خرداد:سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد در هر دو دقیقه سه نوزاد در هند جان خود را از دست می دهند.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا به نقل از روزنامه 'تایمز او ایندیا'، طبق گزارش سازمان بین المللی برآورد مرگ و میر کودکان وابسته به سازمان ملل متحد، این نوزادان به دلیل عدم دسترسی به آب، بهداشت، تغذیه مناسب یا خدمات بهداشتی اولیه می میرند.
بر اساس این گزارش، بیش از 802 هزار مرگ نوزاد در سال 2017 در هند ثبت شده است. 
در همین حال، گزارش مذکور تاکید که نرخ مرگ و میر نوزادان در هند به طور پیوسته در حال کاهش است به طوری که این رقم نیز در پنج سال گذشته پایین ترین عدد ثبت شده می باشد.
چین با ثبت بیش از 330 هزار مرگ و میر نوزادان مقام دوم بعد از هند را داراست این در حالیست که زاد و ولد در چین کنترل شده و بسیار محدود می باشد در حالیکه اکثر خانواده های روستایی در هند تلاش می کنند فرزندان بیشتری داشته باشند.
دکتر گاگان گوپتا سرپرست امور بهداشت در سازمان بهداشت جهانی با ابراز تاسف از اینکه تعداد مرگ و میر نوزادان در جهان همچنان بالاست گفت با این حال هند پیشرفت های خوبی در مبارزه با عوامل مرگ و میر نوزادان داشته که این ناشی از تعدادی ابتکار عمل ها از سوی دولت بوده است.
لازم به ذکر است هند با نرخ تولد 25 میلیون نفر در هر سال ، ثابت کرده است برنامه های اجرا شده در این کشور نشان دهنده کاهش شمار مرگ و میر نوزادان است و این میزان در پنج سال گذشته به پایین ترین حد خود رسیده است. 
همچنین برای اولین بار تعداد مرگ و میر های زیر پنج با تعداد تولدها در این کشور برابر است.
مقامات بهداشتی ، گام بعدی این کشور را تلاش برای کاهش تعداد مرگ و میر اعلام کرده اند.
مقام سازمان جهانی بهداشت نیز با تایید این برنامه ها افزود: حدود 18 درصد از کودکان متولد شده در جهان در هند متولد میشوند. بیشترین میزان مرگ و میر نوزادان در جهان در هند ثبت شده است، نیجریه ، پاکستان و چین و همچنین جمهوری دموکراتیک کنگو در رتبه های دوم تا چهارم قرار دارند.
گزارش سازمان بین المللی برآورد مرگ و میر کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرد در سال 2017 تعداد مرگ و میر در میان کودکان 5 تا 14 ساله در هند 152 هزار نفر بود.
یاسمین علی حق نماینده یونیسف در هند افزود: آمار هند نشان دهنده کاهش چشمگیر مرگ و میر کودکان زیر 5سال است که برای اولین بار با سهم تولدش برابر است.
وی گفت: تلاش برای افزایش زایمان در مراکز بهداشتی،همراه با افزایش کل واحدهای مراقبت های ویژه نوزادان در سراسر کشور و تقویت ایمن سازی معمول به این موضوع کمک کرده است.
حق افزود: موضوع دلگرم کننده دیگر کاهش چهار برابری در شکاف جنسیتی در بقاء دختران طی پنج سال گذشته است.
سرمایه گذاری برای اطمینان از تغذیه جامع تحت عنوان یک کمپین ملی و عمل تعهد ملی هند به از بین بردن اجابت مزاج در محیط آزاد تا سال 2019 گام هایی هستند که به سرعت بخشیدن به این روند کمک می کنند.
براساس گزارش مذکور، حدود 6،3 میلیون کودک زیر سن 15 سال در سال 2017 فوت کرده اند یا به عبارت دیگر 1 فوت در هر 5 ثانیه، که بر اساس تخمین های جدید مرگ و میر منتشر شده توسط یونیسف، سازمان بهداشت جهانی، بخش جمعیت ملل متحد و گروه بانک جهانی، عمده این مرگ ومیرها قابل پیشگیری بوده است.
اکثریت قریب به اتفاق این مرگ ها - 5.4 میلیون نفر - در پنج سال اول زندگی رخ می دهد، و نوزادان حدود نیمی از مرگ و میر را تشکیل می دهند. لورنس چندی، مدیر اطلاعات، تحقیق و سیاست یونیسف، گفت: 'بدون اقدام فوری، 56 میلیون کودک زیر 5 ساله تا سال 2030 از بین خواهند رفت که نیمی از انها تازه متولد شده خواهند بود.
وی گفت: 'ما از سال 1990 تاکنون پیشرفت قابل توجهی برای نجات کودکان داشته ایم اما میلیون ها نفر هنوز به خاطر اینکه از چه طبقه ای هستند و در کجا متولد می شوند، می میرند. وی گفت: با راه حل های ساده مانند دارو، آب پاک، برق و واکسن، ما می توانیم این واقعیت را برای هر کودک تغییر دهیم. در سال 2017،نیمی از مرگ و میر های زیر پنج سال در جنوب صحرای آفریقا و 30 درصد دیگر در آسیا جنوبی رخ داده است. در کشورهای جنوب صحرای آفریقا، 1 کودک از هر 13 کودک قبل از پنجمین سالگرد تولدشان فوت کرد. این نرخ در کشورهای با درآمد بالا یک نفر به ازای هر 185 نفر بوده است.
میلیون ها نوزاد و کودک نباید هر ساله بخاطر فقدان دسترسی به آب، بهداشت، تغذیه مناسب یا خدمات بهداشتی اولیه فوت کنند.
فوت شش میلیون کودک قبل از پنج سالگیشان برای ما هزینه ای غیر قابل جبران است. این گزارش افزود: 'پایان دادن به مرگ و میرهای قابل پیشگیری و سرمایه گذاری برای سلامت جوانان پایه ایست اساسی برای ایجاد سرمایه انسانی کشور است که رشد و رونق آینده آن کشور در گرو آن است. برای کودکان در همه جا، خطرناک ترین دوره زندگی اولین ماه پس از تولد است. در سال 2017، 2.5 میلیون نوزاد در ماه اول خود فوت کردند. با وجود این چالش ها، کودکان کمتر در هر سال در سراسر دنیا می میرند.
تعداد فوت کودکان زیر 5 سال به طور چشمگیری از 12.6 میلیون در سال 1990 به 5.4 فوت در سال 2017 رسیده است.
تعداد مرگ و میر در کودکان بین 5 تا 14 ساله از 1.7 میلیون نفر به کمتر از یک میلیون در همین دوره کاهش یافته است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی