امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۹۳۵۶۵
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۲

علمای اهل سنت سعه صدر داشته باشند/ اینگونه عکس العمل تند توقع ما نبوده و مناسب شان آنها نیست+ تصویر

خرداد: آیت الله سید على میلانی با اشاره به موضعگیری های شدید برخی علمای اهل سنت گفت: علمای اهل سنت بدانند اینگونه عکس العمل تند توقع ما نبوده و مناسب شان آنها نیز نیست .به گزارش خرداد به نقل از شفقنا، استاد حوزه علمیه قم در دیدار شایان مصلح با اشاره به اظهارات و واکنشهای اخیر علمای اهل سنت نسبت به شعرخوانی این بازیکن پرسپولیس اظهار داشت: به این جریان نباید رنگ سیاسی داده شود، ما در طول تاریخ صدمات زیاد و برخوردهای زیادی را از این قبیل دیده ایم و اتفاقاتی که در قرن های گذشته بین شیعیان و دیگران در بغداد، حلب و مناطق دیگر اتفاق افتاده نباید تکرار شود، این زمان زمان این حرفها نیست .او خطاب به علمای اهل سنت هم گفت: علمای اهل سنت باید سعه ی صدر داشته باشند و این سعه ی صدر را از علمای شیعه ، مسولین کشور و خصوصا رهبر انقلاب بیاموزند که چگونه با مسائل مختلفی که روی می دهد برخورد صحیح از خود نشان می دهند .

آیت الله میلانی تصریح کرد: یقینا از علمای بزرگ اهل سنت، ائمه جمعه و جماعت آنها کارها و رفتارهایی سر می زند و علمای شیعه با سعه ی صدر عکس العمل نشان می دهند .

او با بیان اینکه علمای اهل سنت باید از بزرگان خود یاد بگیرند، گفت: بنده شاهد بودم که علمای بزرگ بغداد به کربلا و نجف آمده و با علمای شیعه دیدار و گفتگو می کردند حتی با علامه ی امینی صاحب کتاب الغدیر دوستی داشتند . در کتاب الغدیر اینگونه مطالب فراوان است و علمای اهل سنت سعه ی صدر داشتند .

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد:علمای اهل سنت بدانند اینگونه عکس العمل تند توقع ما نبوده و مناسب شان آنها نیز نیست؛ مگر علمای اهل سنت با علمای شیعه رفت و آمد ندارند و از برنامه های شیعیان هیچگونه اطلاع نداشته و جاهل هستند؟ این نمی شود که یک جوان شعری را بخواند و آقایان این چنین عکس العمل تندی را نشان دهند. علمای شیعه نسبت به بسیاری از اقدامات علمای اهل سنت که جای اعتراض و واکنش دارد سکوت اختیار می کنند .

او یادآور شد: شیخ جامع الازهر مصر در مشهد به دیدار جدمان آمدند و بنده در آن جلسه حضور داشتم حتی در آن جلسه حدیث: « إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا- کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ مطرح شد و شیخ الازهر هیچگونه عکس العملی نشان نداد.

آیت الله میلانی توضیح داد: در طول تاریخ شیعه در اقلیت بوده و مورد ظلم و جور قرار گرفته است حتی بسیاری از فرزندان رسول الله ( ص ) را سر بریدند یا زنده در میان دیوارها قرار می دادند.مرحوم علامه امینی کتابی را به نام "شهدای فضیلت” دارد که ترجمه هم شده است، شیعیان شهدای زیادی را تقدیم این مذهب کرده اند، در عین حال برخوردشان با دیگر مذاهب متین بوده است .

او ابراز کرد: در این خصوص اصولش این بود که علمای اهل سنت چنانچه اعتراضی داشته اند آن را از طریق مسولین و علمای شیعه پیگیری می کردند. همه باید نسبت به امنیت این کشور متعهد باشیم و نباید کاری کرد که فتنه و آشوب به پا شود و اگر برپا شود دودش در چشم همه خواهد رفت.

این استاد حوزه در عین حال گفت: اینگونه نیست اگر حادثه ای اتفاق بیفتد طرف دیگر ساکت خواهد نشست !ما نگرانیم و این انتظار را از علمای اهل سنت نداشتیم و ظاهرا این اقدامات مقدمه ای برای فتنه افکنی در کشور است .

او در پایان گفت: خداوند همه ی ما را موفق بدارد که متوجه باشیم چه می گوییم و چگونه برخورد می کنیم و بایستی امور را اصلاح کنیم .خداوند همه ی ما را برای حفظ امنیت و ارامش این کشورموفق بدارد .
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای
خواندنی