امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۹۴۲۲۴
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۴

چه کسانی باید واکسن آنفلوانزا بزنند؟

عضو کمیته علمی بیماری‌ آنفلوآنزا درباره تفاوت سرما خوردگی و آنفلوآنزا، زمان درست تزریق واکسن این بیماری و همچنین قیمت این واکسن توضیح داد.
خرداد: عضو کمیته علمی بیماری‌ آنفلوآنزا درباره تفاوت سرما خوردگی و آنفلوآنزا، زمان درست تزریق واکسن این بیماری و همچنین قیمت این واکسن توضیح داد.

به گزارش خرداد، دکتر مسعود مردانی درباره تفاوت سرما خوردگی و  آنفلوآنزا به ایسنا گفت: سرما خوردگی و آنفلوآنزا علی‌رغم شباهتی که با یکدیگر دارند، تفاوت‌هایی نیز دارند. بروز آنفلوآنزا معمولا ناگهانی و حاد است، در حالی که سرما خوردگی تدریجی بروز می‌کند. تب در آنفلوآنزا شدیدتر از سرماخوردگی است.
وی ادامه داد: شاه علامت سرما خوردگی، عطسه‌های مکرر و آبریزش است. شاه علامت آنفلوآنزا تب بالا و بدن درد و استخوان درد است. در سرما خوردگی ممکن است بیمار بدون مراجعه به پزشک درمان شود، در حالی که آنفلوآنزا در بعضی افراد چنان شدت می‌یابد که جان ‌آنها را به خطر می‌اندازد و موجب بستری شدن در بیمارستان می‌شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، زمان مناسب برای واکسن آنفلوآنزا را ابتدای پاییز و شروع فصل سرد سال اعلام کرد و درباره افرادی که باید حتما واکسینه شوند، گفت: افراد بالای ۶۵ سال، زنان باردار (در هر سه ماهه بارداری)، بیماران صعب‌العلاج و مزمن، بیماران قلبی یا ریوی، افرادی که نارسایی کلیه دارند یا پیوند کلیه شدند، افرادی که برونشیت مزمن دارند، بیماران مبتلا به سرطان و کسانی‌ که شیمی درمانی می‌شوند و بیماران HIV مثبت، از آن دسته افرادی هستند که باید واکسینه شوند.

 این فوق تخصص بیماری‌های عفونی درباره انواع واکسن آنفلوآنزای موجود در کشور نیز گفت: در کشور معمولا واکسن‌های سه ظرفیتی در کشور وجود داشت و به‌تازگی و برای اولین بار واکسن چهار ظرفیتی آنفلوآنزا در کشور وارد شده است. نکته قابل توجه این است که فردی که در معرض خطر آنفلوآنزا است، فرقی نمی‌کند از کدام واکسن تزریق کند اما باید حتما یک نوع واکسن آنفلوآنزا را تزریق کند.

این عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا در پایان درباره وضعیت قیمت واکسن‌های آنفلوآنزا در کشور گفت: واکسن‌های چهار ظرفیتی آنفلوآنزا با قیمت ۴۵ هزار تومان و واکسن‌های سه ظرفیتی آنفلوآنزا با قیمتی حدود ۳۵ هزار تومان عرضه می‌شوند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه