امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۹۴۴۳۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰

مجلس به کارنامه افراد رأی دهد نه به اسم

خرداد: طی روزهای گذشته در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و فضای مجازی اسامی وزرای احتمالی برای دو وزارتخانه بدون وزیر اقتصاد و تعاون‌کارورفاه اجتماعی و دو وزارتخانه صمت و راه و شهرسازی مطرح شده است؛ دژپسند برای وزارت اقتصاد، شریعتمداری برای وزارت کار، ویسه برای صمت و حاج‌محمدی برای وزارت راه و شهرسازی. تاکنون گمانه‌زنی‌های مختلفی در این باره صورت گرفته است و اسامی دیگری نیز همچنان مطرح می‌شود.
به گزارش خرداد،  قرار بود سه‌شنبه گذشته رئیس‌جمهوری در نامه‌ای افراد معرفی شده برای این 4 وزارتخانه را به مجلس معرفی کند، اما بنا به دلایلی به دو هفته دیگر موکول شد. «آرمان» در همین باره با سیده‌فاطمه حسینی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده تهران به گفت‌وگو پرداخته است. حسینی در این گفت‌وگو بر شایسته‌سالاری و حرکت دولت در راستای تحقق شعارهایش تاکید کرد و از احتمال عدم رأی‌آوری گزینه‌های مطرح شده در مجلس سخن گفت.

نظر شما درباره اسامی گزینه‌های احتمالی وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، صمت و راه و شهرسازی چیست؟

آن اسامی که در رسانه‌ها و به‌صورت غیررسمی مطرح شده‌ است، پیام مثبتی ندارد و امکان رأی آوری اغلب این گزینه‌ها در مجلس وجود ندارد. به طور خاص گزینه وزارت اقتصاد. اكنون قصد صحبت درباره افراد مطرح شده را ندارم، اما اجمالا عرض می‌کنم که رویکرد مجلس نسبت به این گزینه‌ها احتمالا منفی خواهد بود. تصور می‌کنم این افراد توان مدیریتی 4 وزارتخانه ذکر شده را آن هم در این شرایط سخت، نداشته باشند.

یعنی شما کلیت افراد معرفی شده را در قالب شعار جوان‌گرایی و پویایی دولت ارزیابی نمی‌کنید؟

به نظر می‌رسد این افراد نه با شایسته‌سالاری و نه در راستای شعارهای مطرح شده و محوری، همخوانی ندارند.

مجلس چه انتظاری از دولت داشت تا در جهت شعارها و رویکردهای خود گزینه‌های جدید دو وزارتخانه بی‌وزیر و دو وزارتخانه پرحاشیه صمت و راه و شهرسازی معرفی نماید؟

بارها درباره تیم اقتصادی دولت انتظارات و خواسته‌ها از دولت بیان شده است. بارها گفته شده که تیم اقتصادی از افرادی انتخاب شود که تخصص لازم، توان مدیریت و راهبری وزارتخانه‌های تفکیک نشده را داشته باشند. وزارتخانه‌هایی که با ابعاد وسیع حجم کاری و حوزه‌های مختلف درگیر هستند. باید افراد توان بالایی برای مدیریت و هماهنگی چنین مسئولیتی را داشته باشند. ازسویی اهداف دولت را قبول داشته و از توانایی تحقق این اهداف نیز برخوردار باشند. ضمن اینکه در چارچوب و مسیر قانون حرکت کنند. در این وضعیت اقتصادی افرادی باید سکان امور را بر عهده بگیرند که دارای تخصص بوده و در حوزه اقتصاد «عالم» باشند و در عین حال توان هماهنگ شدن با تیم اقتصادی دولت را داشته باشند تا بتوانند وزارتخانه حساس تحت نظر خود را معرفی کنند.

بسیاری از نمایندگان مجلس از فربه و بزرگ بودن دولت انتقاد می‌کنند و مجلس به طرح تفکیک 3 وزارتخانه صمت، راه و شهرسازی و تعاون کار و رفاه اجتماعی رأی نداد. در این وضعیت دولت چه کاری می‌توانست انجام دهد؟

این سوال را باید از مخالفان تفکیک وزارتخانه‌ها پرسید. بنده شخصا با سه مورد تفکیک مخالف نبودم و باید موردی بررسی شود. اما در مجموع بنده با تفکیک وزارت صمت و کار جزو موافقان بودم، اما به هر ترتیب عدم رأی‌آوری تفکیک زمانی به مجلس ارائه شد که در آن وزارتخانه‌ها وزرای مربوطه مشغول به کار بودند. اما اکنون که وزارتخانه‌ها یا وزیر ندارند و یا وزرایشان در شرف استیضاح هستند، موضوع خیلی فرق کرده است. وقتی بحث تفکیک در مجلس مطرح شد، افرادی از بدنه همان وزارتخانه‌ها، منشأ ایجاد مخالفت به طرح تفکیک بودند. اگر از ابتدا رئیس‌جمهور به جای وزرایی که قبلا انتخاب کرده بود، سرپرست تعیین می‌کرد، می‌توانست موافقت مجلس را برای تفکیک وزارتخانه‌های صمت، کار و راه و شهرسازی بگیرد؛ حداقل گمان بنده چنین است. مساله بعدی این است که نزدیک به سه سال از عمر دولت باقی است، همچنان فرصت خوبی برای دولت مانده است تا با انتصاب مدیران کارآمد، بتواند از چالش‌های پیش رو عبور کند. اما اکنون برهه حساسی است و باید نسبت به چنین تصمیم‌گیری‌هایی دقت زیادی داشت و مجلس هم در این راه با حساسیت زیادی به وزرای معرفی شده نگاه خواهد کرد و با دقت بیشتری به بررسی کارنامه و برنامه‌ها وزرای پیشنهادی خواهد نگریست.

آقای واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفته‌اند آقای روحانی منتظر نتیجه طرح تفکیک وزارتخانه‌ها بودند تا با توجه به تفکیک و یا عدم تفکیک وزارتخانه‌ها، تصمیم نهایی را برای معرفی وزرا بگیرند. آیا این می‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای معطل ماندن امور اجرایی چند وزارتخانه باشد؟

به هر ترتیب تلاش دولت برای تفکیک وزارتخانه‌ها با توفیق رو‌به‌رو نبوده است و باید هر چه سریع‌تر تکلیف این وزارتخانه‌ها را البته با توجه به شرایط موجود روشن کند، تا بخش‌هایی که در بلاتکلیفی بسر می‌بردند، بیش از این لطمه نخورند.

با توجه به توضیحات شما، احتمال عدم رأی‌آوری این گزینه‌ها بیش از رأی‌آوری آنهاست؟

باید افراد دارای سابقه مناسبی در حوزه‌های کاری خود باشند و در ضمن بحث تخصص‌گرایی و شایسته‌سالاری هم اهمیت دارد و همچنین جوان‌گرایی نیز باید در كنار كارآمدي مدنظر باشد. دولت نیاز به نیروهای تازه نفس دارد. در عرصه وزارت افراد باید تجربه لازم در حوزه خود را داشته باشند، البته با لحاظ شرط مهم شایسته‌سالاری. آقای رئیس‌جمهوری باید همه این موارد را در نظر بگیرند و افراد مناسبی را به مجلس معرفی کنند.

افراد معرفی شده، به خصوص دو نفر، به تیم اقتصادی دولت و شخص رئیس سازمان برنامه و بودجه نزدیکی فکری زیادی دارند و به نوعی از مشاوران و معاونان ایشان هستند. آیا فکر می‌کنید تیم نزدیک به رئیس سازمان برنامه و بودجه درصدد مهره‌چینی برای دولت باشد؟

برای مجلس این اهمیت دارد که وزیر از سوی دولت معرفی می‌شود و رئیس‌جمهوری نامه معرفی آنها را برای مجلس ارسال می‌کند. در نتیجه آنچه که برای ما در راي اعتماد مهم است، بررسی شایستگی، کارنامه، توانمندي، تخصص و برنامه‌هاي این افراد و رأي بر اساس آنهاست.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی