امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۹۷۸۲۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۴
طراح اصلی تحریم‌‎های ایران

خشم کاربران از اشک تمساح طراح تحریم‌‎های ایران

خرداد: ریچارد نفیو، طراح اصلی تحریم‌‎های ایران در دولت باراک اوباما بود. او از "شادی نفرت‌برانگیز" ترامپ به خاطر اجرای تحریم‌های ایران انتقاد کرده است، اما کاربران فضای مجازی از این انتقاد او خشمگین شده و او را با دولت ترامپ مقایسه کرده‌اند.

خشم کاربران از اشک تمساح طراح تحریم‌‎های ایران

به گزارش فرارو، این روزها، دولت دونالد ترامپ، برای اجرای فاز دوم تحریم‌های ایران آماده می‌شود. رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا با الهام از فیلم "بازی تاج‌وتخت"، یک عکس با جمله "تحریم‌ها در راه است"، منتشر کرد. نفیو این اقدام ترامپ را "نفرت‌برانگیز" دانست و آن را محکوم کرد.

کاربران فضای مجازی، اما نه تنها انتقاد نفیو را جدی نگرفتند و بلکه او را به خاطر تحمیل رنج بر مردم ایران از طریق طراحی کردن تحریم‌ها در دوره باراک اوباما مورد مؤاخذه قرار دادند.

نفیو درباره توئیت ترامپ در توئیتر خود نوشت: "این به طرز صادقانه‌ای، نفرت‌برانگیز است. من برای مدت طولانی مستقیما مسئول تحریم‌های آمریکا علیه ایران بودم. به توسعه، طراحی و استفاده از آن‌ها افتخار می‌کنم، اما خوشحالی نمی‌کنم. انجام این کار، تاسف‌آور است و هزینه‌های انسانی بسیار شدیدی تحمیل خواهد کرد. لطفا این را جدی بگیرید".

خشم کاربران از اشک تمساح طراح تحریم‌‎های ایران

کاربران توئیتر از دورویی نفیو انتقاد کردند. کاربری به نام شیرین خطاب به نفیو نوشت: "تو به قرار دادن زندگی مردم بی‌گناه در معرض خطر، افتخار می‌کنی؟ و آن‌ها را از دارو‌های اساسی محروم می‌کنی؟ آیا واقعا به این افتخار می‌کنی؟ "

کاربر دیگری به نام پاوگ پاترول با لحنی طنزآلود نوشت: "می‌دانم که آنچه انجام می‌دادم اشتباه بود، اما درباره آن احساس بدی کردم. آن را "جدی" بگیرید. خب مشکل حل شد دیگه".

برخی دیگر حتی نفیو را به خودشیفتگی متهم کردند. توفیق طارق نفیو را به این اتهام متهم کرد و نوشت: " 'به توسعه، طراحی و استفاده از آن‌ها افتخار می‌کنم'. به نظر می‌رسد تو هم به اندازه دونالد ترامپ مشکل خودشیفتگی داری".

کاربری به نام ویچسلاف زیلبر به نفیو گفته "تو نباید این (تحریم‌ها) را انجام می‌دادی. باید استعفا می‌دادی".

اکثر کاربران از افتخار کردن نفیو به طراحی تحریم‌های ایران انتقاد کردند و به همین دلیل انتقاد او را صادقانه ندانستند. کاربری به اسم دکتر لال خان توئیت کرد: " (آیا) به فلج کردن یک کشور و تحمیل مستقیم درد و رنج بر مردم آن افتخار می‌کنی؟ رفیق وجدان داشته باش".

نفیو پس از خروج از دولت اوباما، به کار پژوهشی روی آورد و هم اکنون به عنوان پژوهشگر ارشد در مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا فعالیت و گاهی درباره ایران گزارش‌هایی منتشر می‌کند.
برچسب ها: تحریم ، آمریکا ، ایران
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه