امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۹۸۲۲۹
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶

استانی شدن انتخابات ساختار قانون گذاری کشور را متحول می کند

خرداد: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر عیوب طرح استانی شدن انتخابات مجلس برطرف شود این طرح می تواند تحولی در ساختار قانون گذاری کشور ایجاد کند و جنس رفتار نمایندگی در ایران را تغییر دهد.

محمدرضا پورابراهیمی روز پنجشنبه در جریان بازدید از سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی استان کرمان با بیان اینکه استانی برگزار شدن انتخابات حسن ها و عیوبی دارد اظهار داشت: در حال حاضر ماموریت های نمایندگان در مجلس شورای اسلامی در جایگاه خود قرار ندارد. 
وی ادامه داد: یعنی آن چیزی که مطالبه مردم است و در قانون نیز به آن تاکید شده که آن وظیفه تدوین قوانین مناسب و نظارت برآن و نظارت بر امور کشور است، این مهم از نماینده انتظار می رود. 
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: در دنیا نیز از نماینده همین انتظار می رود اما در ایران خواسته یا ناخواسته رسم شده نماینده امور جاری و قانون گذاری را رسیدگی و پیگیری کند و این یکی از اشکالات اساسی است. 
وی اظهار داشت: ظرفیت های نمایندگان به جای اینکه ملی باشد محلی شده و ما از نماینده انتظار داریم در تراز ملی با رویکرد منطقه ای و شهرستانی ورود پیدا کرده اما با تراز ملی تصمیم گیری کنند. 
پورابراهیمی تصریح کرد: اقداماتی که بعد از انقلاب تا امروز انجام شده این بوده که گاهی نماینده بین منافع ملی و منافع منطقه و شهری خودش تعارض هایی می بیند و در این تعارض ها به دلیل اینکه باید مستقیما به رویکرد منطقه ای خود می پرداخته منافع ملی را کنار گذاشته است و این چالشی برای انقلاب و کشور بشمار می رود. 
وی اظهار داشت: استانی شدن انتخابات مجلس می تواند چند پله جایگاه نمایندگان را ارتقا بخشد و در نتیجه افرادی می توانند به عنوان نماینده انتخاب شوند که در حوزه ملی و استانی تاثیرگذارتر باشند. 
پورابراهیمی ادامه داد: این امر ظرفیت انتخاب را افزایش و نماد و آرای اکثریت را افزایش و میزان خطا در تصمیم های مردم و انتخاب را کاهش می دهد. 
وی تصریح کرد: اما این موضوع پیامدهایی هم دارد و یکی از این تبعات این است که مناطق کوچک و روستاها و مناطق محروم به فراموشی سپرده خواهند شد و در نتیجه دسترسی مردم به نماینده کاهش پیدا می کند گرچه نماینده قطعا به روستاها نیز سر می زند. 
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی همچنین کاهش مشارکت مردم در انتخابات را یکی دیگر از مشکلات استانی بودن انتخابات برشمرد و تصریح کرد: با وجود معایب یاد شده ولی به این طرح نظر مثبت دارم و باید روش و راهکارهایی برای برطرف کردن عیوب این طرح ارائه کرد. 
استان کرمان دارای 10کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه