امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۹۸۲۴۲
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۳

آمریکا در اعمال تحریم ها علیه ایران تنها مانده است

خرداد: آغاز تحریم های ثانویه آمریکا علیه ایران و معافیت هشت کشور جهان از اعمال آن، طی سه روز اخیر به موضوع محوری محافل سیاسی ترکیه تبدیل شد و کارشناسان سیاسی ترک با انتشار مقالات و یا مصاحبه بر این موضوع تاکید کردند که آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران تنها مانده است.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا، لونت ییلماز روزنامه نگار، کارشناس اقتصاد سیاسی و دانشیار آکادمی علوم امنیتی پلیس ترکیه با انتشار مقاله ای تحت عنوان 'تحریم های ایران و خطرات' در روزنامه ینی شفق نوشت : تحریم های ثانویه آمریکا علیه ایران با هدف فلج کردن اقتصاد این کشور از روز دوشنبه گذشته آغاز شد و اگر چه در ظاهر فقط ایران مورد هدف این حملات برنامه ریزی شده آمریکا است، اما شاهدیم که صداها و واکنش هایی بسیاری از سوی کشورها در مخالفت با واشنگتن برانگیخته شد چرا که به جز ایران، کشورهای زیادی از این تدابیر سختگیرانه کاخ سفید متضرر می شوند.

** سیاست های ضد ایرانی ترامپ ؛ خنثی می شود
ییلماز روزنامه نگار ترک در این باره افزود: تحریم های یکجانبه آمریکا بدون توجه به قوانین حقوق بین الملل، برای اغلب رهبران کشورهای جهان قابل قبول نبود به طوری که مخالفت ها با اجرای این تدابیر واشنگتن پیش از آغاز محدودیت ها آغاز شد تا جایی که شاهد بودیم رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، تحریم ها علیه ایران را گامی در راستای به هم ریختن بیشتر تعادل جهانی توصیف کرد.
وی به آینده قیمت جهانی نفت پس از اعمال تحریم ها علیه ایران اشاره کرد و نوشت: افکار عمومی بیشتر از هر چیزی نگران نوسانات شدید قیمت نفت در بازار جهانی است چرا که اتخاذ سیاست محدود کردن صادرات نفت ایران، بی گمان می تواند جرقه ای در افزایش جهشی قیمت این کالای سیاه شود.
ییلماز معافیت هشت کشور از مشارکت در اعمال تحریم ها را یادآور شد و تاکید کرد: دونالد ترامپ معافیت این هشت کشور را به دلیل آسیب نرسیدن به اقتصاد متحدان خود و نیز مقابله با افزایش جهشی قیمت نفت توصیف کرد اما به باور من هر چقدر که کاخ سفید در محدود سازی حجم صادرات نفتی ایران تلاش کند، افزایش قیمت نفت، مانع از کاهش درآمدهای صادراتی ایران خواهد شد و در این شرایط آشکار است که سیاست های ترامپ در تحت فشار قرار دادن حکومت ایران خنثی می شود.
به نوشته این کارشناس سیاسی ترک، ایران مانند عربستان سعودی فقط صادر کننده نفت نیست بلکه مبادلات تجاری گسترده ای با کشورهای اروپایی دارد و آنها سود سرشاری را از بازارهای ایرانی کسب می کنند و لاجرم برای حفظ این مبادلات، ایران را در دوران سخت تحریم همراهی خواهند کرد.

** تحریم های ضد ایرانی ترامپ با قوانین حقوق بین الملل سازگار نیست
پرفسور اردال تاناس کاراگول رییس بخش اقتصاد سیاسی بنیاد تحقیقات اجتماعی ـ اقتصادی ترکیه(SETA) با انتشار یادداشتی تحت عنوان 'تحریم ها علیه ایران و پس از آن' در روزنامه ینی شفق نوشت: دونالد ترامپ با هدف محدود سازی منابع مالی ایران تحریم هایی را علیه صادرات نفت، صنعت حمل و نقل و بانک مرکزی ایران وضع کرده تا از این طریق بتواند از قدرت مالی این کشور در حمایت از حزب الله لبنان و یا فعالیت منطقه ای بکاهد.
وی افزود: البته که تحریم های آمریکا در چهارچوب قوانین حقوق بین المللی و مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل نیست و نمی تواند کشوری را ملزم به اجرای آن کند همچنان که همگان مشاهده کردند که ترکیه به هیچ وجه حاضر به پذیرش تحریم های نفتی علیه ایران نشد و معتقدم که فشار کشورهای منطقه و نیز اروپایی باعث شد تا دولتمردان واشنگتن از خواسته خود مبنی بر صفر کردن صادرات نفتی ایران عقیب نشینی کنند.
وی تاکید کرد: البته که مقابله کشورها در مخالفت با تحریم های یکجانبه آمریکا می تواند نوید بخش آینده ای خالی از یکه تازی های آمریکا باشد چرا که این مقاومت الگویی می شود تا دیگر کاخ سفید مشتاق به محدود سازی کشور دیگری پس از ایران بدون تصویب شورای امنیت سازمان ملل نشود.

** کشورها همچنان به معاملات نفتی با ایران ادامه خواهند داد
دنیز گوکچه روزنامه نگار و کارشناس سیاسی ترک هم با انتشار یادداشتی تحت عنوان 'روسیه به ایران کمک می کند' در روزنامه آکشام نوشت: هشت کشور جهان در اعمال تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران معاف شدند که ترکیه یکی از آنهاست اما به جز اینها، بعضی کشورها نیز به صورت زیرکانه به خرید نفت ایران ادامه می دهند.
وی روسیه را از جمله کشورهایی دانست که در فروش و صادرات نفت ایران سهیم خواهد بود به طوری که مسکو از طریق مذاکرات پنهانی و زیر زمینی زمینه فروش نفت ایران را به سایر کشورها فراهم خواهد کرد.
این کارشناس سیاسی ترک مدعی شد که روسیه حتی توانایی انتقال مخفی نفت صادراتی ایران به سایر کشورها از طریق کشتی های خود را دارد.
وی تاکید کرد: همه شواهد و قرائن نشان می دهد که صادرات نفت ایران کاهش محسوس در آینده نخواهد داشت و آمریکایی ها امکان فشار بیشتر از این را ندارند.

** واشنگتن در تحریم های جدید علیه ایران ؛ حامیان چندانی ندارد
محمد تزکان مفسر سیاسی ترک در گفت و گو با شبکه تلویزیونی خبر.تورک اظهار کرد: تجربه حکومت ایران در اداره کشور طی دوران تحریم بسیار غنی است و آنها می توانند به راحتی در سخت ترین شرایط تحریمی، شرکای تجاری منطقه ای را اطراف خود جمع کنند و از سوی دیگر امروز ایران حامیان مقتدری از جمله ترکیه، روسیه، چین و بعضی از اروپایی ها را پشت سر خود می بیند و این امر نشان می دهد که واشنگتن در دور جدید تحریم ها علیه تهران حامیان چندانی ندارد و تنهاست.
به گفته این کارشناس سیاسی ترک، کشورهای چین، ترکیه، هندوستان،روسیه، فرانسه، انگلیس و آلمان دارای 50 درصد سهم تولید ناخالص جهانی هستند که بی گمان عدم همراهی این کشورها، شکست تحریم های آمریکایی را حتمی کرده است.

** تحریم های جدید ؛ فرصتی در راستای کاهش اعتبار دلار است
مصطفی بالبای کارشناس سیاسی و نماینده سابق شهر ازمیر در پارلمان ترکیه نیز درباره تحریم های آمریکا علیه ایران و معافیت هشت کشور به ویژه ترکیه در این زمینه به تلویزیون خبر تورک گفت: به اعتقاد من، تحریم های جدید واشنگتن علیه تهران تهدید نیست بلکه می توان از آن به عنوان فرصتی در راستای کاهش اعتبار دلار در مبادلات تجاری استفاده کرد.
وی افزود: ترکیه و ایران دارای اشتراکات فرهنگی و جغرافیایی فراوانی هستند و ترکیه بخش عمده ای از نفت خام و گاز مورد نیاز خود را از این کشور تامین می کند که هم امن و هم مقرون به صرفه است و به تصور من امروز این دو کشور می توانند با ارتقای سطح همکاری های تجاری و حذف کامل دلار از مبادلات تجاری و تزریق پول ملی در آن، الگوی مناسبی برای سایر کشورها به ویژه چین، روسیه، هندوستان و بعضی کشورهای اروپایی شوند.

** آمریکا هیچ گاه به حاکمیت کشورها احترام نگذاشته است 
امید اوزداغ نماینده حزب جمهوریخواه خلق در پارلمان ترکیه هم در این باره گفت: آمریکایی ها هیچ وقت به حق حاکمیت کشورها احترام نگذاشته اند و هر لحظه یا یک بازی به راه انداخته و یا یک بازی بین المللی را به هم ریخته و تخریب می کنند. 
وی افزود: نظام بین الملل امروز به واقع نمایشگر یک هرج و مرج واقعی است و آمریکا به دلخواه خود خواهان مدیریت این هرج و مرج است به طوری که یک روز منادی دموکراسی می شود و روز دیگر حاکمان مشروع یک کشوری را سرنگون می کند.
وی تاکید کرد: آمریکا به جز رژیم صهیونیستی، با همه کشورها مشکل دارد چرا که واشنگتن همواره خواهان دخالت در نحوه اداره کشورها حتی در عزل و نصب هاست و عدم تمکین از خواسته آمریکا با تحریم ها و تنبیه های گوناگون مواجه می شود.
این نماینده پارلمان ترکیه تصریح کرد: تحریم های اخیر آمریکا علیه ترکیه، روسیه و تحریم های کنونی علیه ایران نیز حاکی از همین نوع نگاه است ولی این کشورها دخالت آمریکا را در امور داخلی خود بر نمی تابند و امروز حمایت چین، روسیه، ترکیه و حتی بعضی از کشورهای اروپایی از ایران در مقابل تحریم آمریکا، به واقع یک پاسخ منفی بزرگ به واشنگتن است که در صورت تداوم و تقویت این مقاومت، می توان شاهد نظام نوینی در جهان بود.

** ترکیه در تحریم های ضد ایرانی ؛ با آمریکا همراهی نخواهد کرد
به گزارش ایرنا، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز دو روز پیش در نشست اعضای حزب عدالت و توسعه در مجلس ملی ترکیه با اشاره به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران با انتقاد از اجرای دور دوم تحریم واشنگتن افزود: نمی خواهیم در یک دنیای امپریالیست زندگی کنیم.
وی این تحریم ها را نادرست خواند و افزود: ترکیه در اجرای تحریم های اعلام شده علیه ایران، با آمریکا همراهی نخواهد کرد.
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز که به ژاپن سفر کرده بود، سه شنبه گذشته در مصاحبه با خبرنگاران در مرکز مطبوعات ملی ژاپن مجازات مردم ایران با استفاده از حربه تحریم را ناعادلانه و غیرمنصفانه خواند و گفت: تحریم آمریکا علیه ایران نتایج خاصی نخواهد داشت.
وی با بی نتیجه خواندن تحریم آمریکا علیه ایران، گفت و گوی معنادار را موثرتر از تحریم‌ دانست و این امر را موضع اصولی ترکیه اعلام کرد.
این مقام بلندپایه ترکیه همچنین تلاش برای منزوی کردن ایران را کاری غیرعاقلانه و خطرناک دانست و تاکید کرد: دستیابی به سازش عاقلانه تر از تحریم است و معتقدیم که این تحریم های یکجانبه کشورهای همسایه و بیشتر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.
ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در گفت و گو با شبکه تلویزیونی خبر ترک، تحریم اخیر آمریکا علیه ایران را سیاسی و بی نتیجه خواند و گفت: وقتی آمریکا به دلایلی یک کشور را تحریم می کند، ترکیه نمی تواند از منافع خود در پی اعمال این تحریم ها صرف نظر کند.
وی افزود: در تحریم های آمریکا علیه ایران، دولت آنکارا نمی تواند از منافع خود چشم پوشی کند و در این زمینه حفظ منافع ملی ترکیه، در اولویت قرار دارد.
چند روز پیش 'رخسار پکجان' وزیر تجارت ترکیه هم اعلام کرد که به رغم تحریم آمریکا علیه تهران، در 9 ماه سال جاری روابط تجاری ایران و ترکیه افزایش یافته و به رقم 7.4 میلیارد دلار رسیده است.
'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال خروج این کشور از برجام را اعلام کرد، اما بلافاصله کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چند جانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ گاه به هدف خود دست نخواهد یافت و اکنون بر خلاف تحریم های اعمال شده قبلی علیه ملت ایران تنها تر از هر زمان دیگر است.
به دنبال این اقدام ترامپ کشورهای اروپایی اعلام کردند که به دنبال ساز و کاری برای ادامه مبادلات اقتصادی با ایران هستند.
برچسب ها: آمریکا ، ایران ، ترک
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه