امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۲۹۹۸۳۵
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲

دولت در این شرایط نباید ضعیف شود

انتقاد حضرت آیت الله مکارم شیرازی از اقدام مجلسیان در استیضاح وزرا
خرداد:حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی از استیضاح پشت سرهم وزیران در مجلس انتقاد کرد و خطاب به نمایندگان استیضاح کننده گفت: تغییر وزرا در شرایط کنونی آن هم وزیری که باید مقابل دشمن و در دهان او بایستد صحیح نیست و سبب تضعیف دولت می شود.

به گزارش خرداد به نقل از شفقنا در قم، این مرجع تقلید در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم بیان داشت: پیامبر اسلام فرمود: «خداوند از حدیث نفسهای خطرناک تجاوز کرده و می بخشد مادامیکه موافق آن سخن نگوید یا عمل نکند».

او وسواس فکری و عملی را مصداقی از این حدیث دانست و ادامه داد: عده ای گرفتار وسواس هستند؛ وسواس های عملی بسیار فراوان شده است بویژه بین بانوان که زندگی خود، همسر و فرزندان را تیره و تار می کنند.

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: این وسواس به دلیل ندانستن مسائل شرعی است؛ باید به آنها آموزش داد که مانند دیگران به قدر ضرورت عمل کنند و زندگی خود و خانواده خود را تباه نسازند. افرادی که گرفتار وسواس هستند را باید به مسائل شرعی شان آشنا کرد و به آنها فهماند که علم و شک شان حجت نیست.

او به نوع دیگری از وسواس اشاره کرد و افزود: وسواس فکری نوع دیگری است به این صورت که در باب نبوت و امامت و معاد مسائلی به ذهنش می آید که او را مشوش می کند. این روایت می گوید که این افکار شیطانی ضرری نمی زند به شرط اینکه به زبان نیاورد و در عمل نشان ندهد. راه خلاصی از آن، اعتنانکردن و گفتن ذکر لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم است.

این مرجع تقلید بخش دوم سخنان خود را به مساله زندانیان مهریه اختصاص داد و با تشکر از اقدامات اخیر قوه قضائیه در ارائه تسهیلات به این زندانیان و آزادی عده ای از آنها خاطرنشان کرد:  اخیرا در جراید خواندیم که قریب ۴۰۰۰ نفر به دلیل مهریه در زندان هستند و دولت ماهی ۷۰۰ میلیون تومان خرج آنها باید کند این در حالی است که اکثریت قریب اتفاق اینها بی گناه است و نباید در زندان باشند. راههای شرعی خوبی برای آزادی آنها وجود دارد که برای اکثریت قریب به اتفاق آنها می توان استفاده کرد.

او به پیامدهای منفی زندان اشاره و عنوان کرد: زندان، شخص را عاطل و باطل می کند، سبب به خطرافتادن زن و فرزند او می شود ضمن اینکه پیامد اجتماعی مهمی دارد و آن اینکه برخی از ترس مهریه و زندان رفتن سراغ ازدواج نمی روند.

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: بنابراین خوب است این مساله به طور جدی بررسی شود، راههای خوبی برای آزادی اینها وجود دارد که می توان آنها را آزاد کرده و جوانان را تشویق به ازدواج نمود.

او بخش سوم سخنان خود را به مساله استیضاح وزرا اختصاص داد و با تاکید بر لزوم تقویت نیروهای داخلی مقابل دشمن خارجی در شرایط کنونی گفت: اخیرا مجلسیان وزرا را استیضاح می کنند البته آنها بدون اشکال نیستند اما اینکه در این شرایط مرتب بخواهیم وزیران را عوض کنیم دولت ضعیف می شود گرچه دولت هم بی اشکال نیست اما در این شرایط نباید ضعیف شود.

این مرجع تقلید خطاب به نمایندگان استیضاح کننده مجلس گفت: خواهران و برادران استیضاح کننده از استیضاحات پشت سرهم صرفنظر کرده و اشکالات را به صورت سئوال بگویند و انتقاد کنند.

او تاکید کرد: استیضاح ولو به نتیجه نرسد سبب تضعیف پایه وزیر می شود، آن هم وزیری که باید مقابل دشمن و در دهان او بایستد لذا نمایندگان، ملاحظه کرده و شرایط را در نظر بگیرند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی