در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۳۰۰۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل: فعالیت‌های موشکی ایران نقض قطعنامه 2231 نیست

خرداد: نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا قطعنامه 2231 شورای امنیت را به صورت کامل نقض کرده است.

به گزارش خرداد ، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل­ اعلام کرد، همه فعالیت‌های مرتبط با موشک بالستیک ایران کاملاً در انطباق با قطعنامه 2231 شورای امنیت بوده و این آمریکاست که  قطعنامه را به صورت کامل نقض کرده است.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان، در واکنش به نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت با موضوع آزمایش موشکی ایران و قطعنامه 2231 طی بیانیه‌ای اعلام کرد: معرفی برنامه موشکی ایران به عنوان اقدامی ناسازگار با قطعنامه مذکور یا تهدیدی منطقه ای، سیاستی فریبکارانه و خصمانه از طرف آمریکاست.

در این بیانیه آمده است آمریکا به رغم معرفی خود به عنوان یک کشور قانونمدار و حافظ حاکمیت قانون در سطح بین المللی، به صورت تناقض آمیزی «دکترین خروج از سازمان‌ها و موافقتنامه‌های بین المللی» را در پیش گرفته است؛ و خروج غیرقانونی از برجام که طی قطعنامه 2231 تأیید شده بود، فقط یک نمونه است. آمریکا نه تنها آشکارا همه کشور‌ها را مجبور به نقض قطعنامه 2231 می‌کند، بلکه آن‌ها را تهدید می‌نماید که در صورت اجرای آن مجازات خواهند شد. از قضا، این همان قطعنامه‌ای است که توسط خود آمریکا تنظیم و به اتفاق آراء از جمله رأی مثبت خود این کشور تصویب شده است.

در بیانیه نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل آمده است آمریکا تلاش دارد با ارائه اطلاعات ساختگی و مخدوش و نیز استناد به معیار‌های نامرتبط، نوعی ابهام و آشفتگی در تفسیر مفاد مربوطه قطعنامه 2231 ایجاد و از آن علیه ایران سوء استفاده کند. این سیاست منافقانه و گستاخانه آمریکا نشان می‌دهد که رهیافت آن تا چه اندازه خصمانه و غیرصادقانه و استدلال‌های فنی و حقوقی آن تا چه اندازه غیرمعتبر و نامرتبط است.

ایران هرگونه تفسیر خودسرانه مفاد قطعنامه 2231 را که طی آن از ایران خواسته شده است صرفاً از انجام هرگونه فعالیت موشک بالستیک «طراحی شده برای حمل کلاهک هسته ای» خود داری کند، قاطعانه رد می‌کند.

در این بیانیه آمده است، برنامه موشکی ایران براساس توانمندی دفاعی متعارف طراحی شده است و هیچ یک از موشک‌های بالستیک ایران برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده اند؛ و ایران هیچ وقت در پی کسب سلاح هسته‌ای نبوده است و نخواهد بود.

مفاد قطعنامه 2231 کاملا روشن و عاری از هرگونه ابهام است؛ و این قطعنامه نیز برنامه مشروع موشک بالستیک متعارف ایران یا فعالیت‌های مرتبط آن را ممنوع یا محدود نمی‌کند.

برنامه موشکی ایران یک قابلیت دفاعی موثر و بازدارنده در مقابل تهدیدات خارجی است؛ و تحت حقوق بین‌الملل، کسب و تولید موشک بالستیک برای حمل سلاح متعارف حق ذاتی هر کشوری است و ایران نیز از این قاعده مستثناء نیست.

آمریکا باید سوءاستفاده از شورای امنیت برای پیشبرد مقاصد شیطنت آمیز خود علیه ایران را متوقف کند و به جای ایراد اتهامات بی‌پایه به ایران مبنی بر انجام اقدامات ناسازگار با قطعنامه 2231، به اجرای همین قطعنامه تن در دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه