در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۳۰۰۴۷۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۶

رئیس جمهوری: اجرای 100 هزار میلیارد ریال تفاهم نامه سمنان را متحول می کند

 خرداد: رئیس جمهوری گفت: تفاهم نامه های حوزه های مختلف استان سمنان به ارزش 100 هزار میلیارد ریال شرایط این استان را متحول می کند.به گزارش خرداد به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه در نشست خبری با اهالی رسانه در آخرین برنامه سفر کاروان تدبیر و امید در استان سمنان، افزود: شب گذشته 100 هزار میلیارد ریال طرح در بخش های مختلف تفاهم و تبادل شد، به بخش های خصوصی، بانک ها و بدنه اجرایی، دولت کمک می کند تا این طرح ها به سرعت اجرا شود. 
وی گفت: سمنان استانی در مسیر چهارراه کشور که از غرب به شرق و از شمال به جنوب و دارای اهمیت است. 
رئیس جمهوری تاکید کرد: مهمترین مساله استان سمنان آب است، همه در سراسر کشور باید توجه کنند مردم ابتدا باید از آب پایدار و سالم آشامیدنی بهره مند باشند و بخش های کشاورزی و صنعت در شاخص های بعد قرار دارند. 
وی بیان کرد: همه باید کمک کنیم دولت از ارائه تسهیلات لازم برای سرمایه گذاری های کلان در بحث تامین آب که نیاز است، حمایت می کند. 
روحانی با اشاره به بررسی طرح هایی برای انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس برای یزد و کرمان که کارهای زیاد و سرمایه گذاری بزرگی نیاز دارد، یادآور شد: این نوع انتقال آب نیازمند حضور سرمایه گذار کلان است و سرمایه باز خواهد گشت و از سویی دولت برای آب آشامیدنی تضمین لازم را دارد. 
رئیس جمهوری بیان کرد: طرحهای ضروری برای استان های کشور که در آب در مضیقه هستند در نظر گرفته می شود، با هماهنگی خوب با سازمان حفاظت محیط زیست طرحی آماده شد که از نظر دولت آماده سرمایه گذاری است. 
وی با بیان اینکه پیش بینی برای رفع مشکل آلایندگی در اجرای انتقال آب تا مردم ضرورت دارد، گفت: در این زمینه دولت دقت لازم را دارد. 

** مرز هوایی حق استان سمنان بود 
رئیس جمهوری با بیان اینکه فرودگاه شاهرود متقاضی مرز هوایی برای استان سمنان بود، گفت: این هدف به ویژه برای کالا مهم بود که انجام شد، جلسات در تهران با کار کارشناسی در کمیسیون های دولت بررسی شد و در دولت مورد بحث به تصویب هیات وزیران رسید. 
روحانی تاکید کرد: آنچه در باره مرز هوایی فرودگاه شاهرود در سخنرانی مردمی در شاهرود اعلام شد وزارت راه و شهرسازی آماده اجرا ی این طرح است زیرا برای استان سمنان و شهرستان شاهرود ضروری بود. 
وی با اشاره به آمادگی دولت برای ارایه بودجه 1398 به مجلس شورای اسلامی، افزود: در شرایطی هستیم که بودجه 98 تنظیم شد و دولت آماگی دارد هر زمان تحویل مجلس شود که امیدواریم با هماهنگی مجلس مایه خیر و برکت برای کشور شود. 
روحانی به حضور خود در برنامه روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اشاره و بیان کرد: امسال 16 آذر روز جمعه بود که با جلوانداختن این مناسبت، در سفر به استان سمنان به مناسبت 16 آذر در جمع دانشجویان استان سمنان بودیم که جمع خوبی بود. 
وی با بیان اینکه دانشگاه های ایران به نظرم آزادترین دانشگاه های دنیا از نظر اظهار نظر و بیان دانشجویان است، گفت: در کمتر کشوری تشکل ها و دانشجویان می توانند نظرات و انتقاداتشان را بیان کنند. 
روحانی یادآور شد: به طور معمول در دانشگاه های تهران روز دانشجو برگزار می شود، سال گذشته در زاهدان حضور داشتم و امسال در سمنان حضور داشتم، علاقه مندم هر سال در تهران یا هر استانی در خدمت دانشگاهیان باشم. 
رئیس جمهوری تاکید کرد: تقریبا در این دولت است که همه 16 آذرها با گرمی و نشاط فراوان در سراسر کشور جلسات دانشجویی برگزار شد، سخنرانی ها و دانشجویان در سال گذشته به تعداد یکهزار و 200 نشست و جلسه در 16 آذر برگزار شد. 
وی درباره اجلاس سراسری نماز در استان سمنان، گفت: اجلاس سراسری نماز در سمنان در خدمت خادمان فریضه دینی و عبادی نماز بودم، نکات خوبی مطرح شد، مردم همیشه با دین اهل بیت این چنین بودند. 
رئیس جمهوری افزود: امروز فضایی است که مردم از فرهنگ بلند اسلام و از نیایش نماز که برای ما چهره اسلام است قدردانی می کنند. 
روحانی افزود: جوهره نماز و باطن اسلام پرستش و صورت دین نماز است، نماز پرچم به اهتزاز درآمده دین است، هر کجا نماز است احساس طراوت می کنیم. 

** از وحدت و مهربانی مردم استان سمنان سپاسگزارم 
رئیس جمهوری بیان کرد: از مردم شریف استان سمنان به خاطر مهمان نوازی و مهربانی آنها در این سفر و از مردم استان که در شاهرود استقبال گرمی از هیات همراه و اینجانب کردند، تشکر می کنم. 
وی خاطرنشان کرد: نماینده ولی فقیه در استان سمنان و مسوولان، سرپرست استانداری، علما و نخبگان در کنار هم برای آبادانی استان و ایران در تلاش هستند. 
وی یادآور شد: مرهون کمک مردم هستیم، مردم در روزهای سخت پشت نظام هستند و دست دولت را گرفتند امروز هم چنین است. 
رئیس جمهوری گفت: مردم استان سمنان همیشه میهمان نواز زائران امام هشتم هستند زیرا بیش از 500 کیلومتر مسیر حرم تا حرم مردم از استان سمنان عبور می کند و مردم این استان مفتخر به خدمت به زائران رضوی هستند. 
رئیس جمهوری بر استفاده از جاذبه های گردشگری استان سمنان به منظور ماندگاری استراحت و بازدید آنها از این جاذبه های تاکید کرد. 
رئیس جمهوری تاکید کرد: از مردم شریف سرخه هم تشکر می کنم مثل همیشه استقبال گرمی داشتند، برای من رفتن در این شهرستان زنده کردن بسیاری از خاطرات دوران کودکی بود. 

** سمنان ظرفیتی برای اتصال شمال و جنوب کشور 
رئیس جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) سمنان در باره وضعیت اتصال شمال به جنوب کشور از طریق این استان، گفت: مسیر شمال به جنوب کشور از طریق استان سمنان نزدیک ترین مسیر است که در همین رابطه طرح جاده معلمان در حال پیگیری است که می تواند شمال کشور را به مناطق مرکزی متصل کند. 
وی بیان کرد: اجرای این طرح بر مبنای قول سفر قبلی بنده در استان سمنان یک مقدار عقب است، اما به سازمان برنامه و بودجه دستور داده شده است که اعتبار لازم برای اجرای این طرح ها را به سرعت تامین کند. 
وی ادامه داد: در همین رابطه 2 هزار و 400 میلیارد ریال برای اجرای طرح های عقب مانده استان سمنان از سفر قبل اختصاص یافت که به اجرای سریع طرح ها همچون طرح مسیر شمال به جنوب از مسیر استان سمنان کمک می کند. 
روحانی گفت: همچنین 14 هزار و 660 میلیارد ریال در این سفر برای اجرای طرح های جدید در استان سمنان اختصاص یافت که می تواند نقش مهمی در مسیر توسعه این استان داشته باشد. 

** تکمیل آزادراه حرم تا حرم در سمنان 
رئیس جمهوری در گفت و گو با خبرنگاران پیرامون سوالی در خصوص آزاد راه حرم تا حرم، افزود: این طرح بسیار مهم و ملی است و این مسیر آزادراهی است که در کوتاه شدن راه دسترسی مردم به حرم مطهر امام هشتم (ع) بسیار کمک می کند. 
وی بیان کرد: این طرح باید روی پای خود بایستد، همان طور که مرحله نخست آن از قم تا گرمسار ایجاد شد و درآمدزایی لازم را برای سرمایه گذار به دنبال داشت. 
وی ادامه داد: بخش دوم این طرح نیز از گرمسار تا سمنان ادامه می یابد، البته در اجرای این طرح مشکل هایی در زمینه تملک و مسائل دیگر وجود دارد که وزارت راه و شهرسازی با همکاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) به عنوان مجری طرح به دنبال رفع آن هستند. 
رئیس جمهوری گفت: طرح حرم تا حرم، طرحی ملی است که می خواهد شرایط تشرف مردم به حرم مطهر امام رضا (ع) را تسهیل کند. 

** انتقال آب خزر مشکل زیست محیطی ندارد 
رئیس جمهوری در پاسخ به سوالی پیرامون اجرایی شدن انتقال آب خزر به فلات مرکزی و سند آمایش آب محور گفت: این طرح از برنامه های قبلی دولت بوده و بخشی از مطالعات آن نیز در گذشته انجام شده است ضمن اینکه پیش از آغاز سفر از وزیر نیرو پیرامون این طرح سوال کردم که گفته شد مطالعات این طرح تقریبا انجام شده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. 
وی ادامه داد: مشکل این طرح مسایل زیست محیطی است که در مسیر لوله کشی و انتقال از دریای خزر ایجاد آلودگی نکند و این نگرانی ها به حق بود و مقرر شد محیط زیست در مطالعات پیرامون این نگرانی ها تسریع کند و محیط زیست نیز اعلام کرد که در زمینه این طرح مشکلی وجود ندارد. 
روحانی افزود: از نظر دولت مانعی برای اجرای این طرح و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این طرح وجود ندارد و طرح می تواند عملیاتی شود ضمن اینکه خوبی سفرهای استانی این است که دولت روی برخی طرح های استانی متمرکز می شود و بدان سرعت عمل می بخشد. 

** عملیات روانی دشمن در باره تورم ادامه دارد 
وی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون برنامه دولت برای کنترل گرانی و تورم اخیر که فشار زیادی به اقشار مختلف مردم وارد کرده است و همچنین ناکافی بودن افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان دولت، گفت: یکی از توفیقات دولت یازدهم کنترل تورم بود و این به معنای کنترل افزایش قیمت ها و کند کردن روند آن است اما هم اکنون تورم بالای 15 درصد رسیده و دولت در تلاش است که رشد سریع تورم را متوقف کند. 
روحانی راه کنترل رشد تورم را در گروی همراهی همه بخش ها دانست و تاکید کرد: باید برای رشد تولید، واردات و تامین کالاهای اساسی تلاش کنیم ضمن اینکه بخشی از تورم به خاطر رشد پرشتاب نرخ ارز بود که در رشد قیمت کالاهای اساسی و مواد اولیه تولیدی تاثیر زیادی داشت و جو روانی که دشمنان به آن دامن زد نیز به گرانی های اخیر افزود. 
رئیس جمهوری گفت: اگرچه دولت در هفته های اخیر تورم را مقداری مهار کرده است اما کار روانی رسانه های بیگانه ادامه دارد و این گونه القاء می شود که توقف رشد قیمت ها مقطعی است. 
وی رشد نقدینگی را از دیگر عوامل تورم دانست و افزود: ریشه حل این مشکل توجه به مسائل بانک ها و اصلاح آنان است که باید در زمان دیگری به آن پرداخت. 
روحانی گفت: افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان و کارگران ممکن است نگرانی مردم را به طور کامل رفع نکند اما توان دولت در این مقطع بیش از این نیست و دولت منابع بیشتری در اختیار ندارد ضمن اینکه مردم باید برای تحولاتی آماده شوند. 

** قیمت حامل های انرژی افزایش نمی یابد 
رئیس جمهوری تاکید کرد: اکنون دولت تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین و گازوییل نگرفته اما یکی از گزینه ها این است که با افزایش قیمت این کالاها بخشی از منابع حاصل از آن را به مردم بازگردانیم که البته این کار آثار خود را دارد. 
وی رشد قاچاق بنزین و گازوییل به کشورهای همسایه در پی افزایش فاصله قیمتی آن با این کشورها را نتیجه ثابت ماندن قیمت این کالاها ذکر کرد و ادامه داد: روزانه 10 میلیون لیتر بنزین قاچاق می شود که البته مسئولان مبارزه با قاچاق کالا باید به وظایف خود به خوبی عمل کنند تا جلوی قاچاق را چه در واردات و چه در صادرات بگیرند تا مردم احساس آرامش کنند. 
روحانی ادامه داد: تلاش می کنیم سال آینده کالاهای اساسی را با قیمت دلار 4200 تومانی به مردم عرضه کنیم ضمن اینکه 14 میلیارد دلار با توجه به بودجه سال آینده ارز برای خرید کالاهای اساسی و تزریق آن به بازار در نظر گرفته شده است. 
به گفته رئیس جمهوری، دولت برای حمایت از اقشار آسیب پذیر علاوه بر افزایش 20 درصدی حقوق بسته های حمایتی نیز در سال آینده در نظر گرفته است. 
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روزهای سه شنبه و چهارشنبه در قالب سفر کاروان تدبیر و امید در استان سمنان حضور دارد و در این سفر 78 مصوبه با 14 هزار و 660 میلیارد ریال پیش بینی شده است، در این سفر 434 طرح به ارزش سه هزار و 190 میلیارد ریال در نقاط مختلف استان سمنان افتتاح شد. 
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه