امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۰۵۲۸
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۱

قطر بعد از اوپک شاید تصمیم به خروج از شورای همکاری خلیج فارس داشته باشد

خرداد:دو روز بعد از اعلام قطر درباره تصمیم به خروجش از اوپک خبرگزاری بلومبرگ آمریکا در تحلیلی آورد، بعید نمی‌داند قطر از شورای همکاری خلیج فارس هم خارج شود؛ موضوعی که برای عربستان حیثیتی می‌شود و آن را به چالش می‌کشاند. ریاض نهم دسامبر میزبان نشست سران شورای همکاری خلیج فارس است.

به گزارش ایسنا، بابی گوش، نویسنده این تحلیل عنوان می‌کند، توجیهات قطر برای خروج از سازمان اوپک بعد از عضویت ۵۷ ساله در آن زمینه‌ساز توجیه خروج احتمالی این کشور از شورای همکاری خلیج فارس است.

وزیر انرژی قطر اخیرا اعلام کرد این کشور تا ژانویه سال ۲۰۱۹ از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) خارج می‌شود.

گوش افزوده است، حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی، نخست وزیر سابق قطر در توئیتی نوشت،‌ سازمان اوپک فقط برای اهدافی که به ضرر منافع این کشور است، استفاده می‌شود.

نویسنده این تحلیل می‌افزاید، این وضعیت دو برابر در شورای همکاری خلیج فارس اتفاق می‌افتد چراکه سعودی‌ها و امارات عاملان اصلی محاصره قطر هستند.

براساس تحلیل بلومبرگ، این تصمیم هر چه قدر برای قطری‌ها خوب باشد اما برای دوحه ماندن در این بلوک بهتر است.

در سایه عدم توانایی شورای همکاری خلیج فارس در حل اختلافات، قطر احتمالا این تصور را دارد که ادامه عضویتش در شورا هیچ فایده‌ای ندارد.

بلومبرگ در ادامه می‌آورد، خروج از اوپک که یک بلوک قدرتمند با تاثیرگذاری قوی بر امور جهانی است قطر را کمتر به تلکف می‌اندازد زیرا تولیدکننده ثانویه نفت (برعکس گاز) است و تاثیر اندکی در تصمیم‌گیری‌های آن دارد در حالیکه خروج از شورای همکاری خلیج فارس یک بلوک غیرفعال با تاثیر اندک در امور منطقه‌ است دوحه را بیشتر به تکلف و دردسر می‌اندازد.

بلومبرک این گونه شفاف سازی می‌کند که اگر قطر خارج شود از بهانه سعودی اماراتی حمایت می‌شود که خاندان سلطنتی در دوحه اجماع عربی را از بین می‌برند اما باقی ماندنش به قطر این اجازه را می‌دهد که اشاره کند به اینکه ملزم به همکاری منطقه‌ای است و این مسؤولیت پایان دادن به محاصره را روی دوش سعودی‌ها و اماراتی‌ها می‌گذارد.

گوش این تحلیل را این گونه ادامه می‌دهد که ممکن است دائما سعودی‌ها و اماراتی‌ها تلاش کنند قطر را از شورای همکاری بیرون بیندازند اما این امر نیاز به متقاعد کردن کویت، بحرین، عمان به عنوان سه عضو این بلوک دارد در حالی که بحرین از رویکرد عربستان در اکثر موارد تبعیت می‌کند اما کویت و عمان از باج‌خواهی سعودی عصبانی هستند و در قبال محاصره قطر همچنان بی‌طرف مانده‌اند.

کویتی‌ها تاکید کرده‌اند، آنها تمایل به تلاش برای حل اختلافات شورای همکاری خلیج فارس در اجلاس آتی سران شورا در ریاض دارند. البته هر تلاشی برای اخراج قطر هرگز به مذاق واشنگتن خوش نخواهد آمد، به طوریکه آمریکا وحدت عربی را برای مقابله با ایران مهم می‌داند همین طور رئیس‌جمهوری آمریکا خواهان تشکیل ناتوی عربی است تا اهدافش را محقق کند.

دولت ترامپ تمایل دارد سعودی‌ها به بهبود روابط با قطر بیندیشند نه قطع روابط. در پایان آمده است، مجبور کردن عربستان برای نگه داشتن قطر در شورای همکاری عربستانی‌ها را عصبانی خواهد کرد و این دلیل برای قطری‌ها جهت ماندن کافی است.
برچسب ها: قطر ، خلیج فارس ، اوپک
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه