امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۰۵۳۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۳

توافق ناخودآگاه عربستان و ایران در پی دیکته های ترامپ

خرداد: شبکه خبری آرتی عربی گزارش داد: در حالی که«خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان سعودی گفته است آمریکا در موقعیتی قرار ندارد که خواسته های خود را بر اوپک تحمیل کند، همتای ایرانی وی نیز با تمسخر ترامپ گفته است که اوپک شاخه ای از وزارت خارجه آمریکا نیست.

به گزارش شفقنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه آرتی، الفالح امروز(پنج شنبه) در اظهاراتی جالب توجه و بی سابقه پیش از نشست اوپک در وین گفت: واشنگتن در موقعیتی نیست که به ما بگوید چکار کنیم؟ من برای کاهش تولید نفت به کسی به اجازه کسی نیاز ندارم.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در توییتی از کشورهای عضو اوپک خواسته بود تولید خود را کاهش ندهند.

ترامپ نوشته بود: امیدواریم که اوپک سرازیر شدن نفت را بدون محدودیت نگه دارد. جهان نمی خواهد و نیاز ندارد که قیمت نفت افزایش یابد.

به نقل از آرتی عربی، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نیز با تاکید بر اینکه کشورش مخالف کاهش تولید نفت به دلیل تحریم های آمریکاست، توییت ترامپ را به سخره گرفت و گفت: این اولین بار است که رئیس جمهور آمریکا به اوپک می گید که چکار باید بکند.

این وزیر ایرانی افزود: بدانند که اوپک شاخه ای از وزارت خارجه آمریکا نیست بلکه یک سازمان مستقل است و بخشی از وزارت انرژی آمریکا نیست که از واشنگتن دستور بگیرد.

از سوی دیگر خالد الفالح وزیر انرژی عربستان نیز با تاکید بر رد دیکته های ترامپ بر سازمان اوپک اظهار کرد: اوپک خواهان توافق بر سر کاهش تولید به میزان کافی و به منظور بازگرداندن توازن به بازار است.

درخواست ایران برای معافیت از کاهش تولید اوپک

وزیر نفت در مورد حضور و دیدار نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با برخی اعصای اوپک گفت: اگر آقای هوک برای درخواست عضویت آمریکا در اوپک به وین آمده و به همین دلیل با اعضای اوپک ملاقات می‌کند این درخواست قابل بررسی است، اما اگر می‌خواهد از طریق اوپک فشار بیشتری به ایران وارد کند، ‌غیرحرفه‌ای است.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه، در نشست ۱۷۵ اوپک با تاکید بر اینکه ایران همیشه از اوپک و مواضع آن برای ثبات بازار حمایت می‌کند، اظهار کرد: اما در این مقطع همانطور که پیشتر نیز گفتم تا زمانی که ایران با تحریم روبه‌روست در هیچ توافقی برای تولید شرکت نمی‌کند.

 وی با بیان اینکه ایران باید از هر تصمیمی درباره سطح تولید مستثنا باشد، ‌گفت: پیشنهادهای زیادی درباره کاهش تولید مطرح است و اعضایی که می‌خواهند تولیدشان را کاهش دهند باید درباره آن تصمیم بگیرند.

وزیر نفت درباره میزان تولید و صادرات نفت ایران اظهار کرد: من در مورد میزان تولید ایران حرفی نمی‌زنم. زیرا این موضوع سبب می‌شود به آمریکا سیگنال داده شود فشار آمریکا بر روی ایران افزایش یابد.

زنگنه در مورد اینکه تولید اوپک چه میزان کاهش می‌یابد، ‌ توضیح داد: عددهای مختلفی مطرح شده است و باید منتظر ماند و دید اعضای اوپک چه تصمیمی درباره آن خواهند گرفت.

قیمت مناسب نفت بین ۶٠ تا ٧٠ دلار است

به گفته وی قیمت مناسب برای هر بشکه نفت ۶۰ تا ۷۰ دلار است.

موضع ایران درباره دیدار نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با نمایندگان برخی کشورهای عضو اوپک

وزیر نفت در ادامه در مورد حضور و دیدار نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با برخی اعضای اوپک گفت: اگر آقای هوک برای درخواست عضویت آمریکا در اوپک به وین آمده و به همین دلیل با اعضای اوپک ملاقات می‌کند این درخواست قابل بررسی است، اما اگر می‌خواهد از طریق اوپک فشار بیشتری به ایران وارد کند، ‌غیرحرفه‌ای است

زنگنه تاکید کرد: اوپک سازمانی مستقل است و بخشی از وزارت انرژی آمریکا نیست که از واشنگتن دستور بگیرد.

ایران از اوپک خارج نمی‌شود

وی درباره خروج قطر از اوپک گفت: ایران از خروج قطر از اوپک خوشحال نیست و از دلیل این تصمیم بی‌خبر است.

وزیر نفت به سوالی درباره خروج ایران از سازمان کشورهای صادرکننده نفت پاسخ داد: ایران از بنیانگذاران اوپک است و از این سازمان خارج نمی‌شود.

زنگنه درباره ملاقات با نواک، وزیر انرژی روسیه هم پاسخ داد: از این ملاقات برای تبادل دیدگاه دو کشور استقبال می‌کنم.

وی درباره پیوستن ایران به کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) تصریح کرد: این تصمیم نیاز به بررسی دارد.

وزیر نفت با بیان اینکه کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک سال گذشته فراتر از اختیاراتش عمل کرده است، ‌ در پاسخ به این‌که آیا ایران سال آینده به این کمیته می‌پیوندد پاسخ منفی داد.

زنگنه  تاکید کرد: بهتر است این کمیته در حیطه اختیاراتی که اوپک به آن محول کرده است، ‌ عمل کند.

وی درباره آینده همکاری کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در برنامه کاهش تولید موسوم به بیانیه همکاری(Declaration of Cooperation) گفت: ‌بیانیه همکاری تنها برای همکاری است نه موضوعی فراتر از آن. این بیانیه نباید یک سازمان جدید یا موضوعی شبیه آن تلقی شود.

براساس این گزارش، نشست اعضای اوپک امروز و نشست تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک فردا برگزار خواهد شد. کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند از آنجایی که بازار در حال حاضر با مازاد عرضه روبه‌رو است، اعضا در مورد کاهش تولید به توافق برسند.

پاسخ وزیر انرژی عربستان به ترامپ: برای کاهش تولید نفت، به اجازه کسی نیاز ندارم

وزیر انرژی عربستان در پاسخ به درخواست رئیس جمهوری آمریکا از اوپک برای عدم کاهش تولید نفت، تاکید کرد که برای انجام چنین کاری از کسی اجازه نمی گیرند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از شبکه خبری «آر تی عربی» روسیه، «خالد الفالح»، وزیر انرژی عربستان سعودی امروز (پنج شنبه) به اظهارات اخیر «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا که در آن از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) خواسته بود تولید خود را کاهش ندهند و نگذارند قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یابد، به تندی پاسخ داد جایی که تصریح کرد: برای کاهش تولید نفت، به اجازه هیچ کسی نیاز ندارم.

الفالح ضمن پیش بینی این که تولید نفت عربستان در ماه جاری میلادی به ۱۰.۷ تا ۱۰.۸ میلیون بشکه در روز برسد، تاکید کرد که باید بر سر کاهش تولید نفت کشورهای امضا کننده توافق جهانی میان اعضای اوپک و برخی دیگر از تولیدکنندگان غیر عضو در این سازمان موسوم به «اوپک+» برای مدت بیشتری که کمتر از شش ماه نباشد، به توافق رسید.

وزیر انرژی عربستان در سخنان خود که خبرگزاری رویترز آن را نقل کرده، همچنین اظهار داشت: کاهش تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز برای اوپک+ کافی است، ما از قیمت های کنونی نفت رضایت داریم و مشارکت تمامی تولیدکنندگان خارج از اوپک نیز در هر گونه توافقی برای کاهش تولید اهمیت دارد.

الفالح در گفت و گو با خبرنگاران در این باره افزود: کشورهای امضا کننده توافق اوپک+ در حال بررسی کاهش تولید نفت به میزان نیم تا یک و نیم میلیون بشکه در روز می باشند و خواهان برقراری ثبات در بازار هستند نه این که بدان شوک وارد کنند.

وزیر انرژی عربستان ضمن اعلام این که تاکنون هیچ گونه توافقی در رابطه با سطح تولید نفت اوپک+ به دست نیامده و تنها چند پیشنهاد در این زمینه وجود دارد، تاکید کرد که کاهش تولید کشورهای امضا کننده این توافق جهانی باید قابل توجه اما نه بسیار زیاد باشد جایی که به گفته وی، کاهش یک میلیون بشکه ای در روز منطقی به نظر می رسد.

اوپک برای کاهش تولید منتظر تصمیم پوتین است

نمایندگان اوپک در وین اعلام کردند اوپک برای کاهش تولید به شرط مشارکت از سوی روسیه، برنامه‌ریزی کرده است.

 رویترز به نقل از پنج نماینده اوپک نوشت: اوپک منتظر اخباری از سوی الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه است که روز چهارشنبه برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه از وین رفت.

نواک روز جمعه برای مذاکرات با اوپک و سایر متحدانش به وین بازخواهد گشت. یک نماینده اوپک گفت: من به توافق خوش‌بین هستم اما هنوز معلوم نیست چه میزان اوپک و چه میزان تولیدکنندگان غیراوپک در کاهش تولید مشارکت خواهند کرد. این موضوع همچنان مورد مذاکره قرار دارد.

انتظار می‌رود اوپک و متحدانش با وجود فشار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای پایین نگه داشتن قیمت نفت، درباره مفاد توافق کاهش تولید موافقت کنند.

اوپک با هدف دستیابی به توافق درباره سطح تولید نفت در شش ماه آینده، روز جاری در وین دیدار می‌کند. این گروه که متشکل از ۱۵ عضو است روز جمعه با شرکای غیراوپک خود شامل روسیه دیدار خواهد کرد.

انتظارات بالایی در بازار برای دستیابی این تولیدکنندگان به توافق برای آغاز کاهش چشمگیر تولید از ژانویه وجود دارد.

این دیدار در زمانی انجام می‌گیرد که قیمت نفت پس از متحمل شدن بزرگترین ریزش از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ تاکنون، به کف رسیده است و در دو ماه گذشته حدود ۳۰ درصد افت کرده و در نتیجه، فشار بر بودجه کشورهای صادر کننده نفت را مضاعف کرده است.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است با مشاهده عرضه فزاینده و نگرانی‌ها نسبت به کندی اقتصادی، خواستار کاهش تولید اوپک شده است. این کشور پیشنهاد کرده تولید اوپک حداقل ۱.۳ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند.

اما به نظر می‌رسد روسیه تمایلی برای بازگشت به استراتژی کاهش تولید ندارد. این وزنه سنگین غیراوپکی هفته جاری هشدار داده ائتلاف اوپک و غیراوپک باید تصمیم محتاطانه‌ای بگیرد تا مطمئن شود در دیدار بعدی تغییر روند ۱۸۰ درجه‌ای نخواهد داشت.

احتمالی‌ترین نتیجه نشست کشورهای اوپک و غیراوپک موافقت با کاهش تولید به میزان ۱.۲ تا ۱.۴ میلیون بشکه در روز است اما مانند همیشه بخش دشوار برای این ائتلاف انرژی، تعیین یک رقم کاهش تولید نیست بلکه نحوه تقسیم کاهش تولید میان کشورهای مشارکت کننده در توافق است.

اوپک مدیریت عرضه نفت با همکاری روسیه و تولیدکنندگان متعدد دیگر را از سال گذشته با هدف پایان دادن به افت طولانی قیمت نفت آغاز کرد.

این گروه که شمار زیادی از اعضای آن‌را تولیدکنندگان خاورمیانه تشکیل می‌دهند حدود ۴۰ درصد از نفت جهان را تولید می‌کند و سابقه طولانی در تنظیم تولید خود برای جهت دهی به بازار انرژی دارد.

اما اقدام این گروه برای محدود کردن تولید، خشم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را برانگیخته است. وی روز چهارشنبه در توییتی نوشت: امیدوارم اوپک به تولید نفت به همین شکل ادامه داده و آن‌را محدود نکند دنیا به قیمت بالاتر نفت نیازی ندارد.

رئیس‌جمهور آمریکا علنا خواستار پایین ماندن قیمت نفت شده و از عربستان سعودی خواسته است که در آخرین دیدار اوپک در سال جاری قیمت نفت را پایین نگه دارد.

براساس گزارش شبکه سی ان بی سی، عربستان سعودی در حالی به این دیدار آمده که هنوز از پیامدهای رسوایی پیرامون قتل جمال خاشقجی، خبرنگار واشنگتن‌پست مقیم آمریکا، رهایی پیدا نکرده است. ترامپ از متحدانش در ریاض حمایت کرده اما روشن ساخته که خواهان آن است که سعودی‌ها قیمت نفت را پایین نگه دارند.

وزیر نفت عمان: امکان معافیت ایران و ونزوئلا از کاهش تولید نفت وجود دارد

وزیر نفت عمان در آستانه نشست کمیته وزارتی پیگیری توافق کاهش تولید نفت اوپک و هم پیمانان آن، احتمال معافیت ایران و ونزوئلا از این مسئله را بعید ندانست.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از شبکه خبری «آر تی عربی» روسیه، «محمد الرمحی»، وزیر نفت عمان امروز (چهارشنبه) پیش از آغاز نشست کمیته وزارتی مشترک پیگیری توافق جهانی میان سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) و برخی دیگر از کشورهای تولیدکننده غیر عضو در سازمان برای کاهش تولید نفت موسوم به «اوپک+»، اعلام کرد که مسئله معافیت برخی کشورها از اجرای این توافق، در جلسه امروز مطرح خواهد شد.

الرمحی در گفت و گو با خبرنگاران در این باره اظهار داشت: منظور من ایران و ونزوئلا است و مسئله مربوط به لیبی و نیجریه (که آخرین بار از کاهش تولید نفت معاف شدند) نیز را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برچسب ها: عربستان ، ایران ، ترامپ
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه