امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۰۶۳۹
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴

هدف آمریکا از ادعای تهدید موشکی ایران فروش سلاح است

 خرداد: دستیار وزیر دفاع پیشین آمریکا، آزمایش موشکی ایران را نقض قطعنامه شورای امنیت ندانست و گفت، آمریکا با بزرگنمایی تهدید موشکی ادعایی ایران تلاش می کند فروش جنگ افزار به حکومت های منطقه را تداوم بخشیده و حتی افزایش دهد.

«رابرت جی گارد» روز شنبه طی گفت وگوی اختصاصی با ایرنا از رویکرد دولت ترامپ نسبت به ایران انتقاد کرد و افزود: کاخ سفید نباید نگرانی های امنیتی ایران را در منطقه نادیده بگیرد. 
عضو هیات رئیسه 'مرکز تحقیقات کنترل تسلیحات و منع غنی سازی' در واشنگتن، فرستادن یک ناو هواپیمابر آمریکا به خلیج فارس را لزوما مرتبط با آزمایش موشکی ایران ندانست و اظهار کرد: بر اساس یک روال همیشگی، ناوهای ما به آن منطقه از جهان گسیل می شوند. خیلی وقت ها ما در منطقه خلیج فارس، دو ناو مستقر کرده ایم. این کار برای نشان دادن اهمیت منافع ما در این منطقه است.

** حق ایران در گسترش زیرساخت های دفاعی
این مقام سابق پنتاگون با اشاره به حق کشورها برای گسترش زیرساخت های دفاعی خود تصریح کرد: به نظر من، در قطعنامه شورای امنیت هیچ منع قانونی برای آزمایش های موشکی در راستای برنامه های دفاعی و منافع ملی، دیده نمی شود. متن قطعنامه شورای امنیت به روشنی می گوید که از 'ایران خواسته می شود' نه اینکه 'منع می شود' تا از آزمایش هرگونه موشکی که قادر به حمل کلاهک هسته ای است، خودداری کند. 
ژنرال گارد ادامه داد: به نظر من واکنش اخیر دولت ترامپ و برخی متحدان بین المللی ما به آزمایش موشکی ایران، درست نبود زیرا قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، تصریح می کند که از ایران درخواست می شود که هیچ فعالیتی در خصوص موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، انجام ندهد اما در بیانیه ایالات متحده به روشنی گفته شده است که احتمال دارد ایران به نقض قطعنامه شورای امنیت دست زده باشد. 
وی با تاکید بر اینکه «این سخنان، با متن قطعنامه شورای امنیت همخوانی ندارد»، اضافه کرد: دور از انتظار نبود که در پایان نشست شورای امنیت سازمان ملل هم بیانیه ای در این زمینه صادر نشود. این یعنی هرگونه اقدام علیه ایران به خاطر آزمایش موشکی بالستیک، نادرست است.
قطعنامه 2231، در تاریخ 29 تیر ماه 1394 به تصویب همه اعضای شورای امنیت رسید. این قطعنامه که پس از گفت وگوهای موفق محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتایانش در گروه 1+5 تصویب شد، تمام 6 قطعنامه پیشین شورای امنیت علیه ایران را لغو کرد.

** ترامپ فقط به درآمد فکر می کند
این مقام سابق پنتاگون درباره دلایل واکنش تند مقام های آمریکایی به برنامه موشکی بالستیک ایران گفت که ریشه این مساله به اختلاف های منطقه ای دو کشور باز می گردد.
گارد اظهار کرد: به نظر می رسد که ایالات متحده از فعالیت های منطقه ای ایران نگران بوده و آن را بر خلاف منافع آمریکا می داند. 
ایرنا پرسید: چرا غرب از برنامه دفاعی موشکی ایران انتقاد می کند، در حالی که آمریکا و انگلیس با فروش میلیاردها دلار جنگ افزار، مسابقه تسلیحاتی در منطقه خلیج فارس به راه انداخته و امنیت ایران را تهدید می کنند؟
گارد پاسخ داد: همانطور که می دانید، رییس جمهوری کنونی آمریکا همیشه نگران میزان درآمد کشور است. به نظر او، فروش هر چه بیشتر سلاح به معنی افزایش اشتغال و درآمد است. از نظر او این کار، در راستای منافع ملی ماست. در واقع او کاری به توازن قوا در منطقه خاورمیانه ندارد و هدفش از فروش گسترده جنگ افزار، (افکار عمومی) داخل آمریکاست.
وی ادامه داد: باور من این است که فروش جنگ افزار باید چارچوب داشته باشد و دور اندیشانه صورت گیرد. نگاه به آن نباید بر اساس درآمد و تجارت باشد. با این وجود، به نظر این دولت عربستان یکی از متحدین مهم است و برای حفظ تعادل با ایران اهمیت دارد.

** ایران هراسی برای فروش جنگ افزار است
ایرنا پرسید در این صورت اگر آمریکا سود اقتصادی خود را در تداوم دشمنی با ایران می بیند، نباید منتظر تغییر سیاست های دولت آمریکا در آینده بود، چراکه منافع اقتصادی آن دچار آسیب خواهد شد؟
دستیار اجرایی وزیر دفاع اسبق آمریکا گفت: به نظر من ایران و آمریکا باید به سمت گفت وگو بروند، حتی اگر سیاست های مخالفی داشته باشند. بی تردید، منافع ملی و منطقه ای ایران باید در نظر گرفته شود. 
گارد اظهار کرد: متاسفانه، دولت های آمریکا ما را وارد درگیری های نظامی پر هزینه ای کرده اند. ما نباید به دیگر کشورها تحمیل کنیم که چه نوع حکومتی داشته باشند تا با منافع ما همسو شوند. 
وی خاطرنشان کرد: این اشتباه بزرگی بوده است که ما به دنبال تغییر حکومت ها برای منافع ملی خود باشیم. تاریخ حمله به عراق و دیگر کشورها نشان داده که این رویکرد، هزینه سنگینی داشته است.
برچسب ها: آمریکا ، موشک ، سلاح
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی