امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۱۰۸۷
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴

رییس سازمان انرژی اتمی: نظام اراده کند غنی‌سازی 20 درصد را از سر می‌گیریم

خرداد: علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه محدودیت‌‌‌ها مانع فعالیت‌‌های صلح‌‌‌آمیز صنعت هسته‌‌‌ای ما نیست، گفت: اگر نظام اراده کند غنی‌‌‌سازی 20 درصد را مجدداً در فردو از سر می‌‌گیریم.

 علی‌اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیروز از سایت شهید علیمحمدی (فردو) بازدید کرد و در جریان آخرین اقدامات و فعالیت‌‌‌های در دست اجرا در این سایت هسته‌‌‌ای قرار گرفت.
 
وی که از سوی جمعی از مسئولان سازمان و شرکت کالای الکتریک همراهی می‌‌‌شد، در این بازدید بیش از 10 هزار متر مربع مجموعه فرآیندی، آزمایشگاهی و اداری را افتتاح کرد.

معاون رییس‌‌‌جمهور از روند ساخت آزمایشگاه ملی مرجع خلاء ایران و خط تولید فشارسنج‌‌‌های خازنی و نیز از فعالیت‌‌‌‌های مرکز ملی تحقیق و توسعه علوم و مهندسی مواد بازدید کرد. 

آزمایشگاه‌‌‌‌های خواص مکانیکی، سرامیک، خوردگی و مهندسی سطح، کامپوزیت و پلیمر و آنالیز شیمیایی از جمله آزمایشگاه‌‌‌هایی بود که صالحی در این مرکز ملی مورد بازدید قرار داد.

رییس سازمان انرژی اتمی پس از بازدید مفصل از روند فعالیت‌‌‌های انجام شده در پروژه تولید ایزوتوپ‌‌‌های پایدار ضمن ابراز خرسندی از ایجاد مرکز ملی تحقیق و توسعه علوم و مهندسی مواد گفت: در بیست فروردین سال جاری اعلام شد که آزمایشگاه مواد را اینجا راه‌‌‌اندازی کردیم. مجدداً بازدیدی از این آزمایشگاه داشتیم و دیدیم که تجهیزات مورد نیاز این آزمایشگاه هر روز کامل‌تر می‌‌‌‌شود و این مجموعه خدمات خوبی به صنعت کشور ارائه می‌‌‌دهد.

امیدواریم در بیست فروردین سال آینده شاهد راه‌‌‌اندازی آزمایشگاه جدیدی تحت عنوان آزمایشگاه خلاء باشیم. که یک آزمایشگاه مرجع ملی باشد. ساختمان این پروژه در حال اتمام است. ان‌شاء الله ظرف چند ماه آینده تجهیزات مورد نیازش را همزمان باید سفارش بدهیم که در زمان مقرر شاهد راه‌‌اندازی آن باشیم.

صالحی به فعالیت‌‌‌هایی که با همکاری روس‌‌‌‌ها انجام می‌‌‌شود، اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از فعالیت‌‌‌هایی که در فردو با روس‌‌‌ها در حال انجام آن هستیم، تحت عنوان ایزوتوپ‌‌‌های پایدار است. در حال حاضر با دو ایزوتوپ زنون و تلوریوم آغاز کرده‌‌ایم. در این زمینه تا به امروز پیشرفت زیادی حاصل شده و قدم‌‌‌های بزرگی برداشته شده است. دو طرف از پیشرفت کار رضایت دارند. همکاری بسیار وسیع و خوبی با هم داریم. امیدواریم با همین شتابی که پروژه پیش می‌‌‌رود در آینده نزدیک شاهد مجموعه بسیار ویژه‌‌ای در تولید ایزوتوپ‌‌‌‌های پایدار باشیم که کمتر نمونه‌‌‌ای از آن در سطح بین‌‌‌المللی جز در برخی کشورهای پیشرفته سراغ داریم.

وی افزود: این اقدام کار بسیار با ارزش و مهمی است که مرزهای دانش و فناوری را درمی‌‌‌نوردد. امیدواریم آزمایشگاه کاملی هم در جوار این مجموعه ایجاد کنیم که بتوانیم اندازه‌‌‌گیری‌‌‌های لازم را با دقت و به خوبی انجام دهیم. جا دارد متخصصان این امر در زمان مقرر خود درباره بحث ایزوتوپ‌‌‌‌های پایدار اطلاعات تکمیلی ارائه کرده و موضوعات مربوطه این صنعت مهم و موارد استفاده از ایزوتوپ‌‌‌های پایدار را تشریح کنند. به اختصار باید گفت این کار ارزشمند و بزرگی است. این کار یعنی غنی‌‌سازی ایزوتوپ‌‌‌های غیر از اورانیوم. همان کاری که در نطنز با اورانیوم انجام می‌‌دهیم، همین کار را با ایزوتوپ‌‌های سبک‌‌تر در فردو انجام می‌‌دهیم.

معاون رئیس‌جمهور اضافه کرد: وقتی وزن اتمی ایزوتوپ‌‌‌ها تغییر می‌‌کند بحث مفصلی در طراحی زنجیره پیش می‌‌آید که بتواند ایزوتوپ‌‌‌های سبک‌‌تر را هم غنی‌‌‌‌سازی کند؛ اصلاحاتی باید انجام گیرد. این خودش یک فن و علم است که با کمک روس‌‌‌ها این پروژه را پیش می‌‌بریم.

صالحی ادامه داد: در مجموع خیلی علاقه‌مندم فعالیت‌‌های فردوی امروز را به نمایش بگذارند و از سوی صداوسیما به سمع و نظر مردم برسد تا بدانند در این سه سال چه فعالیت‌‌های گسترده‌‌ای صورت گرفته است. به نظر من وظیفه ما با همکاری صداوسیما این است که در این مورد اذهان عمومی را روشن سازیم. ببینند که فرزندان رشید و غیور شما در صنعت هسته‌‌ای با جدیت و علاقه‌مندی فعالیت‌‌های صنعت هسته‌‌ای کشور را به خوبی پیش می‌‌برند. 

وی افزود: فعالیت‌‌‌های هسته‌‌ای ما همچنان با نشاط پیش می‌‌‌رود. اگرچه محدودیت‌‌‌هایی را پذیرفته‌‌ایم؛ اما اینها مانع فعالیت‌‌های صلح‌‌‌آمیز صنعت هسته‌‌‌‌ای  ما نیست. غنی‌‌سازی در حال انجام است و هر گاه اراده کنیم آن محدودیت 300 کیلو را کنار می‌‌‌گذاریم و غنی‌‌سازی را در هر حجمی و هر سطحی بخواهیم، انجام می‌‌دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: یکی دیگر از محدودیت‌‌‌هایی که پذیرفته‌‌ایم در ارتباط با میزان و درصد غنی‌‌سازی است که مقرر شد آن را در حد 67 .3 محدود کنیم. قبلاً در حد چهار درصد و البته 20 درصد را هم غنی‌‌سازی می‌‌کردیم. همان زمانی که بنده مسئولیت داشتم این میزان غنی‌‌سازی را برای تأمین سوخت راکتور تهران انجام می‌‌‌دادیم. الان به اندازه کافی و برای چند سال آینده راکتور تهران سوخت داریم. در برهه‌‌‌ای که زمان مقرر برجام هست ما 20 درصد را تولید نمی‌‌‌کنیم تا زمانی که محدوده زمانی برجام تمام شود که الان سه سال آن گذشته است. محدودیت‌‌‌های ما از این جنس است والا اصل غنی‌‌‌سازی در حال انجام است. الان 1044 دستگاه سانتریفیوژ در فردو داریم که اگر نظام اراده کند غنی‌‌‌سازی 20 درصد را مجدداً در فردو از سر می‌‌گیریم.

صالحی با ابراز امیدواری از همکاری اروپایی‌‌‌ها در برجام تصریح کرد: امیدواریم اروپایی‌‌‌‌ها و مجموعه 1+5 البته منهای امریکا به این واقعیت برسند که هر چه زودتر وفای به عهد کنند و بتوانند خلائی که امریکا ایجاد کرده است را پر کرده و تعهدات خود را عملیاتی کنند. تا در نتیجه جمهوری اسلامی ایران ناچار نشود به سهم خودش در مقابل عدم وفای به عهد آنها طبق آنچه در برجام پیش‌‌‌بینی شده است (ماده 36 و 37 برجام) به همان میزان بنا به تشخیص مراجع ذیربط از تعهداتش بکاهد.

وی ادامه داد: اینها بستگی به هیأت نظارت بر برجام دارد که شرایط را مداوم رصد می‌‌‌کند. قطعاً تصمیم مقتضی را در چارچوب حاکمیت ملی و در زمان مناسب خواهند گرفت.

معاون رئیس‌جمهور افزود: بارها این بحث را داشته‌‌‌ایم و اکنون می‌‌‌خواهم این هشدار را بدهم که این بلوف نیست. بنده اگر حرفی زده‌‌ام پایش ایستاده‌‌‌ام. این بار هم تاکید می‌‌‌کنیم نظام اراده کند ما می‌‌توانیم به‌‌راحتی به 20 درصد برگردیم و نیازهای کشور را در هر سطح و حجمی می‌‌توانیم تأمین کنیم و این آمادگی وجود دارد.

صالحی اضافه کرد: دو نیروگاه عظیم در حال احداث داریم. در این زمینه حدود 10 میلیارد دلار هزینه می‌‌‌شود. به علاوه دستیابی به امکانات فراوانی که بعد از برجام از طریق اتحادیه اروپا پیدا کردیم. همکاری آنها با مرکز نظام ایمنی هسته‌‌ای برای ایجاد یک مرکز بسیار پیشرفته ایمنی هسته‌‌‌ای در کشور است که اتحادیه اروپا در این زمینه قریب به بیست میلیون دلار تعهد برای خودش ایجاد کرده است. تا در چند سال آینده بتوانیم با همکاری یکدیگر مدرن‌‌ترین مرکز ایمنی را در کشور دایر کنیم و از این طریق بتوانیم هرچه بیشتر به ایمنی تأسیسات هسته‌‌ای خود از جمله نیروگاه‌‌‌ها، راکتور تهران و راکتور در حال ساخت اراک برسیم.

منبع: ایلنا 
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی