امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۱۹۱۴
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴
موج‌سواری رسانه‌های معاند

علت افزایش دمای آب‌های زیرزمینی ثلاث باباجانی چیست؟‌

خرداد: یک پژوهشگر زمین‌شناسی گفت: خبرهای منتشر شده در پی عدم بررسی‌های کارشناسی شده برای علت‌یابی مساله گرم شدن آب‌های زیرزمینی در شهرستان زلزله‌زده ثلاث باباجانی کذب محض است.

سعید مخدومی، طی روز گذشته کلیپی در فضای مجازی با این عنوان که دمای آب‌های زیر زمینی شهرستان ثلاث باباجانی افزایش یافته است، انتشار یافت؛ داستان از این قرار بود که روز گذشته صاحب یکی از چاه‌های شهرستان مذکور متوجه افزایش دما و داغ شدن آب چاه می‌شود.

به دنبال انتشار خبر افزایش دمای آب‌های زیرزمینی شهرستان ثلاث باباجانی و انعکاس این کلیپ در رسانه‌ها، شایعات مختلفی اعم از اینکه آزمایشات هسته‌ای یا اتمی می‌تواند لایه بیرونی زمین را گرم کند پخش شد که البته موج‌سواری رسانه‌های ضدانقلابی برای به حاشیه راندن موضوع اصلی بر همگان روشن است، اما موضوع مهمی که مطرح می‌شود و سبب نگرانی خواهد شد عملیات روانی و ایجاد اضطراب و استرس برای مردم منطقه است.

شانتاژهای خبری از این دست، تنها شامل این مورد نیست بلکه به کرات، رسانه‌های معاند برای تخریب امنیت و آرامش مردم مساله زلزله و پس‌لرزه‌ها را به فعالیت‌های هسته‌ای و اتمی نسبت می‌دهند.

از نظر علم زمین‌شناسی و صحبت‌های کارشناسان این حوزه و همچنین تحقیقات صورت گرفته، مساله زلزله‌های اخیر در کرمانشاه کاملا موضوعی طبیعی است و از آنجا که کشور ایران و مشخصا استان‌های غربی روی خط زلزله قرار دارند مساله زلزله‌ها و پس‌لرزه‌ها به حوادث طبیعی برمی‌گردد، بنابراین دلایل واهی برای به حاشیه بردن امنیت جمهوری اسلامی از سوی رسانه‌های معاند بی‌معنا و کاملا غیر‌علمی است، چراکه کشور ژاپن نیز به دفعات متعدد در طول روز دچار زلزله‌ها، پس‌لرزه‌ها و حوادث طبیعی این شکلی می‌شود.

علاوه بر این‌ها، شایعه‌هایی نیز مبنی بر تشدید زلزله و خبر احتمالی زلزله‌های شدید‌تر به گوش می‌رسد که متاسفانه دود این شایعه‌ها تنها به چشم مردم کرمانشاه خواهد رفت و زمینه‌های ضربه اقتصادی، امنیتی و سلامت روحی مردم را فراهم میکند.

خبرگزاری فارس به جهت رسالت خود برای عدم سوء‌استفاده رسانه‌های معاند از مساله فوق برای به حاشیه بردن امنیت و آرامش مردم به شفاف‌سازی موضوع پرداخته و با کارشناسان مطرح این حوزه و مدیران مرتبط با این موضوع گفت‌وگو کرده است که در ادامه گزارش می‌خوانیم.

دکتر مهدی کرد، پژوهشگر زمین‌‌شناسی و عضو گروه زمین‌شناسی و هیأت علمی دانشگاه کردستان در خصوص گرم شدن آب‌های زیرزمینی در شهرستان ثلاث باباجانی و شایعات موجود قبل از اعلام نتایج نهایی، اظهار داشت: دلایل مختلفی برای افزایش دمای آب‌های زیرزمینی در این منطقه وجود دارد اما اینکه قبل از بررسی‌های کارشناسی شده و تطبیق دادن داده‌های زمین شناسی نتایج نهایی از گرم شدن این آب‌ها منتشر شود، مساله‌ای غیرعلمی و کاملا عوامانه است.

وی گفت: باید بررسی‌ها و تحقیقات میدانی برای پی بردن به علت گرم شدن آب‌های زیرزمینی در شهرستان ثلاث باباجانی صورت پذیرد و هر نتیجه‌ای قبل از بررسی داده‌های زمین شناسی و تطبیق آن داده با منطقه هدف، کاملا بی‌اساس است.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: پدیده‌های این‌چنینی باید مورد بررسی و تحقیقات دقیق و علمی قرار گیرد تا اطلاعات درست منتشر شود؛ خبرهای منتشر شده در پی عدم بررسی‌های کارشناسی شده برای علت‌یابی مساله گرم شدن آب‌های زیرزمینی در شهرستان زلزله‌زده ثلاث باباجانی کذب محض است.

در ادامه این گزارش، با مسؤولان آب منطقه‌ای استان کرمانشاه نیز به گفت‌وگو پرداختیم که آن‌ها عنوان داشتند: کارشناسان و متخصصان حوزه زمین‌شناسی برای بررسی این مساله به تحقیقات میدانی پرداختند و تا روزهای آتی علت افزایش دمای آب‌های زیرزمینی این شهرستان را به سمع مردم کرمانشاه خواهیم رساند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی