امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۲۳۰۳
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۵

رویترز: تماس تلفنی ترامپ و اردوغان چگونه جنگ سوریه را تغییر داد

 خرداد: خبرگزاری رویترز درگزارشی به جزئیات تازه ای از تماس تلفنی دو هفته پیش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و همتای ترکیه ای وی رجب طیب اردوغان پرداخت که در آن تصمیم به خروج از نیروهای آمریکایی از سوریه گرفته شد.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا، رویترز در گزارش خود با عنوان «غافلگیری سوریه: تماس تلفنی ترامپ چگونه جنگ را تغییر داد» نوشت که تصمیم ترامپ به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، ترکیه را بهت زده کرده و این کشور برای پاسخ دادن به تحولات میدانی جنگ در مرزهای جنوبی خود به تقلا کردن افتاده است.
مقام های آمریکایی می گویند، انتظار می رفت ترامپ در تماس دو هفته پیش خود با اردوغان، درباره طرح رئیس جمهوری ترکیه به منظور آغاز حمله و هدف قرار دادن نیروهای کُردی مورد حمایت آمریکا در شمال شرق سوریه به وی هشدار دهد. 
اما ترامپ در جریان این گفت وگو سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه را تغییر داده و یک چهارم از خاک سوریه را ترک کرده و این کار را به آنکارا واگذار کرد تا کار داعش را تمام کند.
یک مقام ترکیه ای به رویترز گفت: «ترامپ پرسید؛ اگر ما سربازانمان را خارج کنیم، می توانید داعش را پاکسازی کنید؟» اردوغان جواب داد که نیروهای ترکیه آماده انجام این کار هستند.
ترامپ بلافاصله به رئیس جمهوری ترکیه جواب داد: «پس این کار را انجام بده.» وی همچنین به «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: کار برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را آغاز کن.
یکی از پنج مقام ترکیه ای که درباره تماس تلفنی 14 دسامبر (23 آذر) با رویترز صحبت کرده است، اظهار داشت: باید بگویم که این تصمیمی غیرمنتظره بود. «عجیب» واژه ضعیفی برای توضیح این وضعیت است. 
مقام های آمریکایی گفتند که تصمیم ترامپ در واشنگتن هم شوک ایجاد کرد. شماری از مقام های ارشد دولت از جمله جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا چند روز تلاش کرد تا تصمیم رئیس جمهوری را تغییر دهد. وقتی ترامپ تاکید کرد که از تصمیمش منصرف نمی شود متیس و برت مک گورک نماینده آمریکا در ائتلاف علیه داعش از سمت های خود استعفا دادند.
ترامپ چند روز پیش در سفر به پایگاه هوایی الاسد در عراق اعلام کرد که فرماندهان نظامی بارها از وی خواسته اند تا حضور 2 هزار نیروی آمریکایی را تمدید کند اما وی این درخواست ها را رد کرد زیرا داعش تا حد زیادی شکست خورده است.

**خطرات پیش روی ترکیه
به نوشته رویترز، تصمیم ترامپ فرصت ها و تهدیدهایی برای ترکیه ایجاد می کند. آنکارا همواره از همکاری آمریکا با «یگان های مدافع خلق» سوریه انتقاد کرده است زیرا این گروه کُردی را وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) می داند.
به گزارش این خبرگزاری، خروج آمریکا از سوریه احتمالا دست ارتش ترکیه را باز می گذارد تا یگان های مدافع خلق را از مرزی پانصد کیلومتری ترکیه و سوریه عقب براند، بدون آنکه خطر تقابل با نیروهای آمریکایی وجود داشته باشد. این مساله همچنین یکی از علل عمده اختلاف دیپلماتیک میان دو کشور را رفع می کند.
اما این موضوع منطقه بزرگتری را که بسیار بیشتر از انتظار ترکیه بود، باز می کند. به همین دلیل احتمال رویاروی، نه تنها با نیروهای کُردی بلکه با دولت دمشق و حامیان آن یعنی روسیه و ایران نیز وجود دارد. دولت دمشق مصمم است که سوریه کنترل همه سوریه را بازپس گیرد.
یگان های مدافع خلق روز جمعه از دولت سوریه خواست تا برای دفاع از شهر منبج در مقابل حمله ارتش ترکیه، وارد این شهر شود. 
به نوشته رویترز، اگر نیروهای ترکیه بخواهند که آخرین مناطق تحت کنترل داعش در سوریه را بازپس بگیرند، ابتدا باید از 250 کلیومتر قلمروی که تحت کنترل «نیروهای دموکراتیک سوریه» است، عبور کنند.
«سونر چاغاپتای» مدیر برنامه ترکیه در موسسه واشنگتن اظهار داشت: اردوغان بیشتر از آن چیزی که برایش چانه می زد، به دست آورده است. او از آمریکا خواسته بود که یگان های مدافع خلق را کنار بگذارد، نه اینکه از سوریه خارج شود.
ترکیه منتظر سفر مقام های نظامی آمریکا، جان بولتون و جیمز جفری فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه طی روزهای آینده است. بولتون اعلام کرد که وی در ماه ژانویه به ترکیه و سرزمین های اشغالی سفر می کند.
وی در توئیتی نوشت: ما درباره ادامه همکاری ها برای مقابله با چالش های امنیتی پیش روی متحدان و مشاوران خود در منطقه از جمله مرحله بعدی مبارزه با داعش صحبت خواهیم کرد.
یک سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه اظهار داشت که وزرای دفاع و خارجه و رئیس سازمان اطلاعات ترکیه نیز قرار است روز شنبه به مسکو بروند. رویترز به نقل از یک مقام امنیتی ترکیه نوشت: البته این موضوع دشواری خواهد بود. لازم است که همه چیز از نو برنامه ریزی شود.
یک مقام آمریکایی گفت که برنامه ریزان ارتش این کشور در حال تدوین طرح هایی هستند که بر اساس آنها ممکن است خروج نیروهای آمریکایی از سوریه طی چندین ماه انجام شود. به گفته یک مقام آگاه، یکی از پیشنهادهای در دست بررسی، خروج طی 120 روز را پیشنهاد داده است.
واشنگتن همچنین با این چالش روبروست که با سلاح هایی که در اختیار یگان های مدافع خلق قرار داده است، چه کار کند. آمریکا وعده داده بود که بعد از اتمام جنگ با داعش این سلاح ها را پس بگیرد.
ترکیه می گوید که این سلاح ها باید جمع آوری شود تا از آنها علیه نیروهای ترکیه ای استفاده نشود. اما مقام های آمریکایی می گویند که تا زمانی که جنگ تمام نشود، نمی توانند متحدان خود را خلع سلاح کنند.
این در حالی است که اردوغان هفته گذشته اعلام کرد که ترکیه در پی تصمیم ترامپ، علمیات نظامی علیه یگان های مدافع خلق را به تعویق می اندازد. چاغاپتای اظهار داشت، آنکارا و شبه نظامیان متحدش در سوریه ظرفیت کنترل بر تمام منطقه ای را که آمریکا از آن خارج می شود، ندارند. بنابراین، ممکن است که اولویت ترکیه حفظ امنیت مرزهای جنوبی خود باشد.
یک مقام امنیتی گفت: دور کردن یگان های مدافع خلق و پاکسازی این عناصر حائز اهمیت حیاتی است. 
وی بر لزوم هماهنگی محتاطانه درباره این که چه کسی باید مناطق دیگر بعد از خروج آمریکا را پر کند، تاکید کرد. او همچنین در خصوص مشکلات پیش رو در صورت عدم توافق در این باره هشدار داد.
یک مقام دیگر نیز اظهار داشت: آیا این یک پیروزی بزرگ برای ترکیه است؟ در حال حاضر مطمئن نیستم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی