امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۲۸۳۳
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۳

اعتراض عراق به اشغال یک بندر توسط عربستان

خرداد: در پی تصرف و استفاده یکجانبه از تاسیسات بندر «المعجز» در دریای سرخ، یک منبع از اعتراض بغداد به ریاض خبر داد.

رسانه های عراق روز شنبه به نقل از العربی الجدید نوشتند: عربستان اخیرا یک بندر نفتی به نام «المعجز» در دریای سرخ که عراقی ها دهه ۸۰ آن را تجهیز کردند تا برای صادرات نفت خود استفاده کنند، بدون هماهنگی با عراق مورد استفاده قرار داده است.
یک منبع برجسته در دولت عراق گفت که این کشور درباره علل و چگونی بهره برداری سعودی ها از این بندر از ریاض توضیح خواهد خواست.
بندر المعجز در دهه ۸۰ بر اساس توافق میان دو کشور و با هدف صادرات نفت عراق در حاشیه دریای سرخ احداث شد و قرار بود روزانه ۱.۶ میلیون بشکه نفت بصره را از مسیر خاک عربستان به بندر المعجز برساند.
صادرات نفت از طریق این لوله آغاز شد اما جنگ کویت سبب توقف آن شد و اکنون عربستان دست به تغییر نام این بندر به بندر «ینبع جنوبی» و تصاحب سرمایه گذاری های عراقی زده است.
رویترز هم به نقل از برخی مسوولان سعودی اعلام کرده که شرکت نفت عربستان آرامکو قصد دارد پس از انجام اصلاحات لازم در این بندر، از آن در سال جدید استفاده کند و توان صادراتی خود را به ۱۵ میلیون بشکه نفت در روز برساند.
عربستان سعودی که پس از اشغال کویت از سوی عراق در سال ۱۹۹۰ سفارت خود را در بغداد بست و پس از صدام نیز به بهانه های مختلف این کشور و دولت دموکراتیک آن را بایکوت کرده بود، در سال ۲۰۱۶ اقدام به بازگشایی سفارت خود کرد.
روابط دو کشور در زمان نخست وزیری حیدر العبادی (۲۰۱۴ – ۲۰۱۸) به سمت عادی سازی پیش رفت و دو طرف در سال ۲۰۱۷ به تشکیل یک شورای هماهنگی با هدف بهبود و تقویت همکاری ها اقدام کردند.
دو طرف در ماههای اخیر نیز رفت و آمدهای دیپلماتیک در سطح بالا داشته اند که از جمله آن سفر خالد الفالح، وزیر نفت عربستان به بغداد و نیز سفرهای جداگانه برهم صالح و محمد الحلبوسی رییس جمهوری و رئیس پارلمان عراق به ریاض می باشد.

برچسب ها: عراق ، عربستان ، اعتراض
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی