امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۴۷۷۱
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵
ایران در برجام آمریکا را منزوی کرد

نمایندگان از پاسخ های ظریف به سوال برجامی قانع شدند

دلابل عدم اجرای شرایط 9 گانه از سوی رهبر انقلاب درخصوص برجام .
خرداد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ های وزیر امور خارجه به سوال نماینده قائمشهر درباره علت عدم اجرای شرایط 9 گانه از سوی رهبرمعظم انقلاب درخصوص برجام قانع شدند.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا، «محمدجواد ظرف» برای پاسخ به سوال علی ادیانی نماینده قائمشهر درباره علت عدم اجرای کامل شرایط مطروحه 9 گانه از سوی رهبر معظم انقلاب و شرایط مندرج در مصوبه مجلس درخصوص برجام در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس حضور یافت.
پس از پاسخ های کامل ظریف به این سوال، ادیانی اعلام کرد که از پاسخ های رییس دستگاه دیپلماسی قانع نشده است و آن را به رای مجلس گذاشت.
نمایندگان مجلس نیز با 102 رای موافق، 71 رای مخالف و هفت رای ممتنع ازمجموع 194 نماینده حاضر اعلام کردند که از پاسخ های ظریف قانع شدند.
ظریف قرار است در ادامه جلسه علنی امروز به دو سوال دو نفر دیگر از نمایندگان شورای اسلامی پاسخ دهد.

** نماینده لارستان از پاسخ های ظریف قانع شد 
در ادامه جلسه علنی امروز مجلس ، وزیر امور خارجه به سوال نماینده لارستان در مورد علت بی توجهی به حقوق بازرگانان و صرافان ایرانی شاغل به کار در امارات عربی متحد پاسخ داد که پس از پاسخ های ظریف ، جمشید جعفرپور نماینده لارستان اعلام کرد که از پاسخ های رییس دستگاه دیپلماسی قانع شد. 
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برای پاسخ به 3 سوال نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز دوشنبه حضور یافت. 
جمشید جعفرپور نماینده لارستان دومین سوال از محمدجواد ظریف را مطرح کرد که در سوال وی آمده است: علت بی توجهی به حقوق بازرگانی و صرافان ایرانی شاغل به کار در امارات عربی متحده و عدم دفاع موثر از حق شهروندی آنان که در حال اخراج هستند با توجه به نقش موثر آنان در دوره قبلی و تحریم های پیش رو برای دور زدن تحریم ها چیست. 
علی لاریجانی رییس مجلس نیز در این جلسه اعلام کرد که بنا شد که آقای ظریف در بعد اقتصادی فعال تر عمل کند و در این زمینه آقای انصاری معاون ایشان جلسات را برگزار کنند. مشروح سخنان ظریف:
ایران در برجام آمریکا را در موضع بغرنجی قرار داده است

وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران در برجام با در نظرگرفتن همه شرایط بهترین اقدام را انجام داد که این انتخاب آمریکا را در وضعیت بغرنجی قرار داده است.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال با تاکید بر این که برجام آمریکا را در دنیا منزوی کرد، اظهار داشت: پس از نامه رهبر معظم انقلاب هیات نظارت بر روند اجرای برجام تشکیل شد که این هیات مسئول رسیدگی به اجرای مفاد نامه ایشان است.
ظریف اظهار داشت: وزارت امور خارجه گزارش های خود را به صورت مرتب به هیات ارائه می کند و هیات براساس مصالح کشور تصمیم می گیرد که چگونه عمل کند.
وی درمورد اقدامات جمهوری اسلامی و وزارت امور خارجه درخصوص برجام تاکید کرد که در نامه های متعدد از ابتدای اجرای برجام تاکنون موارد بدعهدی و نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا و سایر اعضای برجام را به اطلاع طرف مقابل رسانده و نسبت به آن اعتراض کرده است.
رییس دستگاه دیپلماسی افزود: اقداماتی که باید در این راستا انجام می شد در هیات نظارت مورد تصویب قرار گرفت و این اقدامات هم انجام شده است.
ظریف همچنین گفت: نقش وزارت امور خارجه در همین حدی است که بیان کردم، نقش آن گزارش دهی است
وی اضافه کرد: ما به صورت مرتب و هر سه ماه یک بار گزارش برجام را به مجلس ارائه کردیم و این موضوع در مجلس بررسی شد و اگر تصمیم گیری لازم بوده انجام شده است.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: اعتقاد داریم از نظر منافع ملی با نظر گرفتن همه شرایط بهترین انتخاب انجام شده و این انتخاب آمریکا را در موضع بغرنجی قرار داده که امروز تمام تلاش خود را انجام می دهد تا از منزوی بودن خارج شود.
ظریف یادآور شد: ایراد گرفتن به دستاوردهای جمهوری اسلامی کار راحتی است اما نگاه کردن به شرایط واقعی و این که وزارت امور خارجه مجری تصمیمات نظام است، عین نیاز کشور است.
وی در ادامه از رییس مجلس خواست تا جلسه را غیرعلنی کند تا وی بتواند بحث های مهمی را مطرح کند.
وزیر امور خارجه گفت: بنده وظیفه دارم در برابر خارجی ها از منافع ملی دفاع کنم لذا نمی توانم همه نکاتی که لازم را مطرح کنم.
در این زمان علی لاریجانی گفت: اگر قرار است جلسه غیرعلنی شود، راهکارش این است که نمایندگان پیشنهاد غیرعلنی برگزار شدن این جلسه را ارائه کنند و ما در این زمینه رای گیری کنیم.
وی از ظریف خواست تا زمانی که پیشنهادی از سوی نمایندگان برای غیرعلنی برگزار شدن جلسه ارائه شود سخنانش را ادامه دهد.
ظریف نیز در ادامه سخنان خود گفت: برجام توانست آمریکا را در دنیا منزوی کند، در یک سال و نیم گذشته دولت آمریکا تمام تلاش خود را کرد تا از این عهدنامه که نماینده سوال کننده (ادیانی) آن را ترکمنچای خوانده به نحوی خارج شود، آیا طرف ترکمنچای هیچ وقت تلاش کرد از آن خارج شود.
وی با طرح این سوال چرا افتخارات ملی را به این نام می نامید، اظهارداشت: رهبر معظم انقلاب 9 شرط گذاشته بودند و هیات نظارت را نیز تعیین کردند، اگر شما می فرمایید ما چه تعهدی گرفته ایم، بروید و از کسانی که قرارداد نفتا را امضا کردند، بپرسید چه تعهدی گرفتند؟
وزیر امور خارجه یادآور شد: بالاتر از تصمیم کنگره آمریکا و امضای رییس جمهوری این کشور چیست که ترامپ از قرارداد نفتا هم خارج شد، بروید از کسانی که توافق پاریس را امضا کردند، بپرسید چه تعهدی از آقای ترامپ گرفتند که از آن هم خارج شد. 
ظریف تصریح کرد: بروید از کسانی که عضو یونسکو هستند، بپرسید که چه توافقی از ترامپ گرفتند که از یونسکو هم خارج شد. بروید از کسانی که کمیسیون حقوق شورای بشر را ایجاد کردند، بپرسید که چه تعهدی از ترامپ گرفتند که به راحتی از آن خارج شد.
ظریف سوال کرد: چرا بدعهده دولت رژیم جنایتکار آمریکا را به اسم جمهوری اسلامی ایران تمام می کنید. چرا افتخار کشور را ترکمنچای می نامید؟
وی اضافه کرد: ما از طرف مقابل تعهد کافی گرفتیم، گزارش هم دادیم اما رژیم آمریکا از این تعهد خارج شد کما این که از هزاران تعهد دیگر هم خارج شده است.
ظریف گفت: این دولتی است که به اصول مسلم حقوق بین الملل هیچ احترامی نمی گذارد از این دولت چه توقعی دارید چه کسی می گوید ما براساس اعتماد عمل کردیم، ما تک تک اقداماتی که انجام دادیم اقدام متقابلش را هم گرفتیم و انجام دادیم.
وی اظهار داشت: ما تا اورانیم کیک زرد را وارد کشور نکردیم، اورانیوم غنی شده را از کشور خارج نکردیم، ما تا پی ام دی را حل نکردیم، درمورد اراک اقدامی انجام ندادیم.
وی گفت: تمامی اقدامات ما نه تنها نسیه نبود بلکه ما نقد گرفتیم و بعد انجام دادیم.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: اگر دولت آمریکا بدعهدی و عهدشکنی کرده است شما بر سر دولت آمریکا بکوبید نه به فرزندان این ملت، مقاومت مردم ایران بود که باعث شد آمریکا و پنج قدرت دیگر مقابل 6 قطعنامه شورای امنیت بایستند وترامپ بگوید تا خرخره سرمان را کلاه گذاشته اند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: چرا باور نمی کنید ،آقای ترامپ باید برجام را ترکمنچای بگوید نه شما، دستاوردهای ملت را این چنین ارزان نفروشید، اینها دستاوردهای دپیلماسی نیست بلکه دستاورد مقاومت بزرگ این ملت است، همان ملتی که بارها ترامپ را به زانو درآورد.
ظریف همچنین گفت: چهار بار ترامپ سعی کرد آنچه در برجام از دست داده را به دست آورد، ولی هر چهار بار شکست خورد. یک بار خودش به شورای امنیت رفت، یک بار وزیر خارجه این کشور را فرستاد. هم اکنون هم کاسه گدایی دست گرفته و دنبال این است که نشست لهستان را برگزار کند.
وی تصریح کرد: دو بار مجبور شد از برنامه ای که برای نشست لهستان گذاشته عقب نشینی کند به خاطر این که جمهوری اسلامی (همان کسانی که شا به آنها می گویید قرارداد ترکمنچای را منعقد کردند) آنان را مجبور به عقب نشینی کردند.
ظریف اضافه کرد: در سالگرد شکوهمند انقلاب اسلامی ایران دستاوردهای این ملت را ارج نهیم نه این که آن را خوار کنیم، این ملت بزرگ ایستاده است.
وی ادامه داد: ما این شرایط را اجرا کرده ایم و گزارش اجرا را به هیات نظارت دادیم هیات نظارت هم تصمیم گرفته که چه بکند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: آنجایی که ما باید جواب می دادیم هیات نظارت بوده، به مجلس هم گزارش داده ایم، شما هم می توانستید، تصمیم بگیرید. ما گزارش اجرای برجام را به مجلس ارائه کردیم لذا شما تصمیم می گرفتید و اگر هر تصمیم هم بگیرید، ما انجام می دهیم.
وی اظهار داشت: ما مشکلی نداریم خیال می کنید برای بنده مشکلی است که از برجام خاج شوم تصمیم با من نیست تصمیم با کشور است و کشور باید این تصمیم را بگیرد. اما بدانید که برجام آنقدر برای این کشور منافع داشته که آقای ترامپ دو سال است که تلاش می کند این منافع را از بین ببرد و امروز در دنیا منزوی شده است.
پس از پاسخ های ظریف، ادیانی اعلام کرد که از پاسخ های وزیر امور خارجه قانع نشده است و آن را به رای مجلس گذاشت، نمایندگان نیز با رای خود اعلام کردند که پاسخ های ظریف به این سوال قانع کننده بود.

امارات وارد مرحله برخورد غیرقابل قبول با ایران شده است «محمد جواد ظریف» در ادامه جلسه علنی روز دوشنبه مجلس در پاسخ به سوال جمشید جعفرپور نماینده لارستان مبنی بر علت بی توجهی به حقوق بازرگانان و صرافان ایرانی شاغل به کار در امارات متحده عربی افزود: به همین دلیل شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که راهکارهای جایگزین درمورد این رفتار امارات ایجاد کنیم بنابراین راهکاری که جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اقدامات معمول دیپلماتیک انجام داد، بدنبال ایجاد روزنه های لازم برای روابط اقتصادی است که این راه ها ایجاد کشورهای جایگزین و روش های جایگزین است تا بتوانیم بدون نگرانی از اقدامات دولت امارات کار خود را در روابط اقتصادی انجام دهیم.
رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: البته تعدادی از بازرگانان و صرافان ایرانی در امارات متحده دچار مشکل شدند و تعداد زیادی نقل مکان کردند که ما تسهیلات لازم را برای آنها ایجاد کردیم که به کشورهای دیگر که با جمهوری اسلامی ایران رابطه بهتری دارند نقل مکان کنند که این کار انجام شده است، یعنی کشورهایی که رابطه بهتری با ایران داشته و دیدگاه واقع‌بینانه‌تری نسبت به تحولات منطقه دارند.
ظریف یادآور شد: از آن رو تعداد دیگری با مضیقه دولت امارات متحده عربی مواجه شدند که برخوردهای لازم سیاسی با دولت امارات متحده عربی انجام شد؛ اما روشی که به نظر ما می رسد راه های جایگزین پیدا کنیم که در این زمینه تلاش شده و این تلاش ها را ادامه خواهیم داد.
وزیر امور خارجه یکی از وظایف دستگاه دیپلماسی در شرایط کنونی را کمک به معیشت مردم و تسهیل شرایط اقتصادی عنوان کرد و افزود: ما در این زمینه تلاش بسیار می کنیم. 
ظریف یادآور شد: تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت امورخارجه کار دشواری بود به خاطر این که وزارت امورخارجه بعد از انقلاب سه یا چهار دور تجربه ناموفق اقتصادی داشت و کل بدنه وزارت امورخارجه با تشکیل معاونت اقتصادی مخالف بود. اما ما مجبور شدیم یک تجدید ساختار اساسی کنیم و رویکرد منطقه ای وزارت امورخارجه را به رویکرد موضوعی کنیم که بتوانیم معاونت اقتصادی را در وزارت خارجه احیا کنیم. 
وی اضافه کرد: معاونت اقتصادی در دی ماه سال گذشته ایجاد شد در واقع کل تجدید ساختار ما سال گذشته انجام شد و آقای انصاری همان زمان به عنوان معاون اقتصادی منصوب شد. فردی که هم سابقه مدیرکلی اقتصادی در وزارت امورخارجه در دوران های گذشته را داشت و هم سابقه در سه سفارت انگلیس، روسیه و هند داشت یعنی این که ایشان اشراف به همه حوزه های روابط دوجانبه داشت بهترین انتخاب برای ما آقای انصاری بود. 
وزیر امور خارجه ادامه داد: در همان زمان دکتر روحانی رییس جمهوری قرار بود به هند سفر کند بنابراین نیاز بود که غلامرضا انصاری در هند حضور داشته باشد و از طرف دیگر ما هم به فردی با سابقه وی نیاز داشتیم که معاونت اقتصادی را در دست گیرد. 
ظریف ادامه داد: معاونت اقتصادی وزارت امورخارجه در طول 10 ماه گذشته کارنامه خوبی داشته است بنابراین این معاونت توانسته روزنه‌هایی برای مقابله با تحریم را پیدا کند. 
وی گفت: البته لازم به یادآوری است که ما تنها می‌توانیم گروه‌ها، شرکت‌ها و بانک‌هایی را که آماده همکاری با ایران هستند را پیدا کنیم ولی امکان عقد قرارداد نداریم بنابراین این کار از سوی دستگاه‌های دیگر در حال انجام است. 
ظریف افزود: معاونت اقتصادی آمادگی برای ارائه گزارش به مجلس را دارد، تجلی اقدامات معاونت اقتصادی را می‌توان در سفر بنده به عراق دید که در پنج روز به پنج شهر اربیل، سلیمانیه، نجف، کربلا و بغداد سفر داشته و در هر پنج شب سمینارهای اقتصادی با حدود 100 نفر از برجسته‌ترین کارآفرینان برگزار کردیم. امروز هم قرار است غلامرضا انصاری به همراه معاون اول رییس جمهوری به سوریه سفر کند که برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است. 
وی ادامه داد: در معاونت اقتصادی اداره کل تحریم وجود دارد، این اداره به دنبال راهکارهای خروج از تحریم است. البته وظیفه وزارت خارجه تسهیل و پیدا کردن حوزه‌های همکاری و کمک از ایرانی‌های خارج از کشور برای سرمایه گذاری در داخل است که در این راستا تمامی تلاشمان را انجام می‌دهیم تا امکانات در خدمت مردم باشد. 
وی تصریح کرد: آقای انصاری هم علاقمند هستند که گزارشات لازم را ارائه کرده و از نظرات و راهنمایی‌های نمایندگان استفاده کنند. 
وزیرامور خارجه خاطرنشان کرد: یکی از حوزه‌های معاونت اقتصادی همکاری با استان‌هاست. معتقدیم استان‌ها در شرایط تحریمی برای دور زدن تحریم‌ها و پیدا کردن منافذ نقش مهمی دارند. ما از نمایندگان تقاضای همکاری با اداره استان‌های معاونت اقتصادی داریم تا ایرانی‌های خارج از کشور مربوط به شهرستان‌ها و یا استان‌های مختلف که علاقمند به سرمایه گذاری هستند جذب شوند. برنامه‌های معاونت اقتصادی بسیار است. امیدواریم به بهترین شکل آنها را پیاده کنیم. 

برچسب ها: ظریف ، برجام ، مجلس
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی