امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۵۲۰۵
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶

(تصاویر) درخواست جوانان افغان از طالبان

خرداد: اخبار مختلفی از مراحل برقراری صلح دولت افغانستان و رهبران طالبان به گوش می‌رسد اما آنچه برای جوانان و نوجوانان این کشور مهم است این است که زندگی روزمره و دستاوردهایشان تا به اینجای کار هدر نرود.

به گزارش خرداد به نقل از فرارو، خواسته‌های آنها بسیار به زندگی نزدیک است؛ آن هم در کشوری که مرتب اخباری از حمله و انفجار و مرگ‌ومیر افراد در آن به گوش می‌رسد. 

جوانان افغانستان از طالبان می‌خواهند روال عادی زندگی شان ادامه یابد: از فراگیری موسیقی گرفته تا انتخاب مدل مو و رفتن به مکتب و مدرسه و داشتن حقوق انسانی.

برای حسین ۱۹ ساله مهم است که جوانان مدل موی‌شان را خودشان انتخاب کنند و دختران به مکتب بروند. برای مریم عطایی ۱۶ ساله که در مکتبی در کابل پیانو فرا می‌گیرد نیز مهم این است که اگر صلح با طالبان محقق شود او و دیگر دوستانش بتوانند کماکان به یادگیری موسیقی در این کشور ادامه دهند.

اغلب جوانان در افغانستان از روند صلح با طالبان راضی اند در صورتی که این صلح بتواند به جنگ چند دهه‌ای در این کشور پایان دهد و جریان زندگی را تا حدودی در شهرهای افغانستان عادی سازد.

کوثر شیرزاد ۱۷ ساله که عضو تیم ملی موی‌تای افغانستان است نیز می‌گوید: زنان افغان در این سال‌ها در ورزش دستاوردهای زیادی داشته‌اند و امیدواریم طالبان دستاوردهای مهم ورزش زنان این کشور را نادیده نگیرند.

سیدقاسم سعیدی، مدل ۱۸ ساله افغانستانی هم نگران است پس از صلح با طالبان فعالیت او و دوستانش در کابل در زمینه مد و فشن تحت تاثیر قرار بگیرد. آنها لباس‌های سنتی افغانستان را تبلیغ می‌کنند با این حال نگران‌اند که صلح با طالبان کار و زندگی آنها را مختل کند.

حسین که در کابل در یک آرایشگاه کار می‌کند می‌گوید: مردم می‌خواهند آرام بگیرند و پی زندگی خود بروند. بچه‌ها بروند مدرسه‌ و دختران راهی مکتب شوند.

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

برچسب ها: افغان ، طالبان ، آزادی
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی