امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۵۹۶۸
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳

ترکیه در دوراهی خرید پاتریوت یا اس400

خرداد: ترکیه به نظر می رسد در انتخاب خرید سامانه ضد موشکی 'اس 400' روسیه و پاتریوت آمریکا در دوراهی قرار گرفته است، از یک سو قرارداد خرید با روس ها را اواخر 2018 امضا کرده و از سوی دیگر آمریکا فروش پاتریوت را منوط به لغو قراداد 'اس 400' دانسته است.


ترکیه که از سال 1952 عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) است، از سامانه های پدافند هوایی این سازمان برای پوشش هوایی استفاده می کرد، اما با خروج جنگ افزارهای دفاع هوایی پاتریوت آمریکا و آلمان از ترکیه در سال 2015، آنکارا خرید سامانه های پدافند موشکی اس 400 روسی را در اولویت خود قرار داد.
ترکیه با قطع امید از تامین نیاز به سامانه های موشکی دفاعی از سوی همپیمانان خود در ناتو و به ویژه آمریکا، اواخر سال گذشته میلادی قرارداد رسمی خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه را امضا کرد ، هر چند مقامات آمریکا و ناتو بارها به آنکارا هشدار داده اند که یک سامانه روسی نمی تواند وارد زرادخانه دفاع هوایی و موشکی ناتو شود و خرید سامانه اس-400 روسیه می تواند خرید جت های اف-35 شرکت 'لاکهید مارتین' را به خطر اندازد و تحریم های احتمالی آمریکا را نیز به دنبال داشته باشد، تلاشی که تاکنون ناکام مانده است.
هر چند ترکیه پیش تر اعلام کرده بود که امنیت ملی کشور و جان شهروندان در معرض خطر پرتاپ انواع موشک ها از سوی تروریست ها قرار دارد و دولت کشورش برای مقابله با این تهدیدها، مذاکراتی را با کشورهای غربی از جمله آمریکا، فرانسه و ایتالیا در راستای خرید سامانه موشکی دفاع هوایی انجام داد، اما در نهایت با کشور روسیه برای خرید اس-400 به توافق رسید و این سامانه به هیچ عنوان تهدیدی علیه هم پیمانان این کشور در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نخواهد بود و خرید این سامانه ها ترجیح ترکیه نبود، بلکه آنکارا مجبور به خرید آنها شده است.
این درحالی است که یک مقام آمریکایی در مصاحبه با روزنامه حریت گفته بود که اگر آنکارا از خرید سامانه های موشکی دفاع هوایی اس 400 از روسیه منصرف نشود، ایالات متحده قرارداد فروش سامانه های موشکی پاتریوت به ترکیه را لغو خواهد کرد.
به گفته این مقام مسئول ابطال قرارداد فروش سامانه های ضد موشکی پاتریوت به ترکیه بر اساس قانون مقابله با مخالفان آمریکا (CAATSA) صورت خواهد گرفت که براساس این قانون کشورها و شرکت های همکاری کننده با موسسات و سازمان های روسی تحت تحریم، مورد تحریم قرار می گیرند.
ایالات متحده از ترکیه خواسته است تا قرارداد خرید سیستم دفاع موشکی روسیه را لغو کند تا در عوض آمریکا سیستم های دفاع هوایی
'پاتریوت' را به ترکیه ارائه دهد.
گفته می شود که سفر نمایندگان هیات آمریکایی به آنکارا در سوم ژانویه و گفت و گو با وزیر امورخارجه و وزیر دفاع ترکیه برای لغو سفارش 
'اس 400' روسی بوده، آخرین تلاشی که واشنگتن برای جلوگیری از تحویل دفاع هوایی روسی به ترکیه انجام داده است. هر چند به نظر می رسد این تلاش برای متقاعد کردن آنکارا ناکام مانده است.
پیشنهاد نمایندگان هیات آمریکایی برای عرضه پاتریوت شامل تخفیف یا انتقال تکنولوژی نیست و مبلغ قرارداد برای مجتمع های آمریکایی نیز 3.5 میلیارد دلار است که اس-400 از این نظر برای ترکها به مراتب ارزان تر تمام می شود.
دسامبر سال 2018، جیم اینهاف، رئیس جدید کمیته مجلس سنای آمریکا در نیروهای مسلح، اعلام کرد که ترکیه باید خرید اس-400 را لغو کند تا عضو مشارکتی در ساخت اف-35 باقی بماند.
این در حالی است که مقامات ترکیه به صراحت اعلام کرده‌اند٬ قصد ندارند معامله خرید سیستم راکتی اس-400 روسیه را بر هم بزنند. 
بینالی یلدریم رییس مجلس ملی ترکیه نیز پیشتر اعلام کرده بود که منطقه خاورمیانه با مشکلات و درگیری های بسیار پیچیده ای مواجه است که مشاهده وقایع داخلی عراق و سوریه می تواند آینه ای از بحران خاورمیانه باشد، بنابراین ترکیه به عنوان کشوری در این منطقه پر خطر مجبور به محافظت از امنیت ملی و مرزهای خود بوده و به همین منظور احتیاج ضروری به سامانه های دفاعی دارد.
وی تاکید کرد: ترکیه عضو ناتو به شمار می رود و مایل بود که سامانه های دفاع موشکی را از کشورهای هم پیمان خود در ناتو خریداری کند اما متحدان ما در این زمینه همکاری نکرده و از فروش این سامانه ها به ترکیه خودداری کردند که در این شرایط ما نمی توانستیم برای حفظ امنیت ملی خود بی تفاوت باشیم و به همین دلیل با اتخاذ تدابیری مجبور به خرید سامانه دفاع موشکی اس.400 از روسیه شدیم و باید دوباره به این موضوع اصرار کنم که اگر آمریکا و کشورهای اروپایی عضو ناتو حاضر به فروش سامانه دفاع موشکی می شدند، بی گمان ما راه کنونی را انتخاب نمی کردیم.
یلدریم تصریح کرد: سامانه دفاع موشکی اس.400 نیازهای ترکیه در تامین امنیت آسمان کشور را برطرف می کند و این سامانه به هیچ وجه و در هیچ زمان، تهدیدی علیه سایر کشورهای متحد و هم پیمان ما در ناتو نخواهد بود.
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز پیش تر اعلام کرده بود که ترکیه از خرید «اس-400» روسیه خودداری نخواهد کرد، حتی اگر «پاتریوت» های آمریکایی را خریداری کند، زیرا این دو موضوع به یکدیگر ربطی ندارند.
سامانه‌های پدافند موشکی دوربرد اس 400 ساخت روسیه، جزو پیشرفته‌ترین سامانه‌ها در نوع خود محسوب می شود که توانایی حمل و شلیک سه مدل موشک مختلف را دارد و می‌توانند اهداف متنوعی شامل موشک‌های بالستیک قاره ‌پیما، موشک‌های کروز و جنگنده‌های رادار گریز را هدف قرار دهند.
شبکه راداری و شناسایی این سامانه می‌تواند هم‌ زمان 300 هدف را شناسایی کند و با آنها درگیر شود. سقف ارتفاع پوشش هوایی این سامانه، 27 کیلومتر است.سامانه اس-400 (Triumf) نسل جدید سیستم پدافند هوایی روسیه است که توسط مرکز طراحی 'الماس' طراحی شده و به عنوان نوع بهبود یافته از خانواده پدافند هوایی اس-300 به‌شمار می‌رود.
برچسب ها: ترکیه ، پاتریوت ، اس 400
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی