امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۶۰۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۸

سازمان خانه آزادی: افت بی سابقه شاخص آزادی بیان در جهان به خاطر افرادی مثل بن سلمان و ترامپ

خرداد: خانه آزادی (Freedom House) اعلام کرد: پس از آن که عربستان سعودی موج گسترده ای از بازداشت فعالان در زمینه حقوق زنان را به راه انداخت آزادی عقیده و بیان در این کشور در معرض خطر قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری «مرآه الجزیره» سازمان خانه آزادی در گزارش سالانه خود در مورد وضعیت آزادی های جهان اظهار داشت  پس از آن که مقامات عربستان سعودی ممنوعیت رانندگی زنان را لغو کردند، فعالان برجسته حقوق زنان را دستگیر کردند و حتی بر مخالفت ها و اعتراض های اعتدالی نیز فشار آوردند.

درباره رفتارهای ولی عهد عربستان نیز این گزارش اشاره کرده که محمد بن سلمان ولی عهد عربستان شخصا دستور ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار واشنگتن پست در استانبول را صادر کرده بود و این امر باعث شد اندک امیدی که برخی به اصلاح گری این شاهزاده جوان داشتند بر باد برود.

همچنین سازمان نظارت بر حقوق بشر که هر ساله گزارش های مربوط به دموکراسی و حقوق بشر سراسر جهان را جمع آوری می کند در این باره گفت: کشورهای اقتدارگرا در خاورمیانه و شمال آفریقا در طی سال ۲۰۱۸ به سرکوب مخالفان ادامه داده اند و حتی کشورهایی که در این مناطق اندکی دموکراتیک هستند، از مشکلاتی این چنین رنج می برند.

در این گزارش آمده است در مصر که عبد الفتاح السیسی با ۹۷ درصد آراء دوباره به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، بعد از اینکخ نیروهای امنیتی، رقبای احتمالی را به شکل سرکوبگرانه زندانی کرد، سرکوب سیاسی افزایش یافته است.

همچنین در پایان این گزارش آمده که در طی ۱۳ سال متوالی از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۸ در زمینه حقوق سیاسی و حقوق مدنی، آزادی ها بسیار کاهش یافته است.

این سازمان در گزارش خود که مرجعی برای سیاستگذاران و دانشگاهیان پژوهشگر در زمینه دموکراسی به شمار می رود، با توجه به کاهش میانگین جهانی دموکراسی در هر سال و افزایش تعداد کشورهایی که به طور مداوم در زمینه دموکراسی و حقوق سیاسی و آزادی بیان افت داشته اند، این شاخص ها را نگران کننده دانست.

خانه آزادی به سطح پایین آزادی های جهان اشاره کرد و آن را به طور ویژه به رفتارهای اشخاصی مانند دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر محمد بن سلمان ولی عهد عربستان سعودی نسبت داد.

این سازمان در خصوص دموکراسی در ایالات متحده، زنگ خطر را در کشور به صدا درآورد و دونالد ترامپ را تهدیدی برای دموکراسی آمریکا و چه بسا بزرگترین چالش در تاریخ مدرن توصیف کرد.

این سازمان افزود: ترامپ به مؤسسات و سنت های اصولی سیاست، از جمله تفکیک قوا، مطبوعات آزاد، دستگاه قضایی مستقل و برپایی عدالت به صورت بی طرف، حمله کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی