امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۶۰۵۳
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۲

نخست وزیر عراق در دیدار با سرپرست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون): وجود پایگاه خارجی در عراق را نمی‌پذیریم

خرداد: نخست وزیر عراق در دیدار با سرپرست وزارت دفاع آمریکا بر مخالفت خود با وجود هر گونه پایگاه نظامی خارجی در کشورش تاکید کرد.به گزارش شفقنا به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، دفتر «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق شامگاه امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وی و «پاتریک شاناهان»، سرپرست وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در شهر بغداد با یکدیگر دیدار کردند جایی که راه های تقویت روابط میان دو کشور، جنگ با تروریسم و تحولات اوضاع در منطقه را مورد بحث و بررسی قرار دارند.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، عبدالمهدی در دیدار با شاناهان ضمن اشاره به اهتمام عراق به روابط با آمریکا که به گفته وی در مبارزه با تروریسم و داعش سهیم است، بر لزوم پایبندی به توافق های اساسی میان دو کشور که شامل چیز دیگری جز مبارزه با تروریسم و آموزش نیروهای عراقی نمی شود، تاکید کرده و خاطر نشان ساخت که وجود هر گونه پایگاه نظامی خارجی در خاک کشورش قابل قبول نیست.

نخست وزیر عراق ضمن درخواست پشتیبانی از تلاش های در راستای برقراری ثبات، بازسازی کشور و توسعه اقتصاد آن، در این باره افزود: عراق موفقیت های واضحی را رقم زده و به دنبال شکست تروریست های داعش با فداکاری های فرزندان خود، انسجام اجتماعی و وحدت طیف های مختلف ملت، در حال حاضر شاهد ثبات می باشد و زندگی در شهرهای کشور از جمله پایتخت نیز بهتر از قبل شده است.

عبدالمهدی همچنین اظهار داشت: تصمیم عراق مستقل است و تحت تاثیر هیچ گونه نفوذ و دیکته هیچ طرف دیگری قرار نمی گیرد؛ عراق در قبال کشورهای منطقه و جهان عرب سیاست باز را در پیش گرفته و خواهان برقراری روابط همکاری در راستای منافع شهروندان خود و تقویت فرصت های توسعه و ثبات برای ملت های منطقه می باشد.

دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه خود همچنین آورده که سرپرست وزارت دفاع آمریکا نیز به نوبه خود، هدف از سفر کنونی را شنیدن بی واسطه دیدگاه دولت عراق در رابطه با ماهیت و آینده روابط میان دو کشور عنوان کرده و خاطر نشان ساخته که واشنگتن به روابط همکاری با بغداد افتخار می کند و از برقراری امنیت و ثبات در عراق نیز احساس رضایت دارد.

شاناهان در این دیدار ضمن تمجید از تلاش و جهت گیری دولت عراق برای خدمت رسانی به طیف های مختلف مردم این کشور، تاکید کرد که ماموریت نیروهای آمریکایی در عراق مبارزه با داعش، آموزش نیروهای این کشور و پشتیبانی از آنها برای نابودی عناصر باقی مانده این گروه تروریستی است.

این در حالی است که سرپرست وزارت دفاع آمریکا در نخستین سفر خود به عراق از زمان تصدی این منصب، پیش از ظهر امروز وارد شهر بغداد شده و در بدو ورود نیز اعلام کرد که هدف از این سفر از پیش اعلام نشده، تاکید بر اهمیت حاکمیت عراق و بررسی آینده نیروهای آمریکایی در این کشور است.

یادآور می شود که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا مدتی پیش طی سخنانی از نظارت بر ایران به عنوان یکی از اهداف اصلی حضور نیروهای کشورش در عراق نام برده بود، اقدامی که در تضاد با توافقنامه میان واشنگتن و بغداد و همچنین ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی مدعی مبارزه با تروریسم می باشد و به همین دلیل نیز این سخنان، مخالفت و انتقاد شدید مقامات بلندپایه و جریان های سیاسی عراق را در پی داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی