امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۶۹۵۰
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۰

سی‌ان‌ان: مردم ایران با سلامتی خود بهای تحریم‌های آمریکا را می‌پردازند

خرداد: شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان به دشواری‌هایی که تحریم‌های آمریکا بر حوزه سلامت و درمان مردم ایران گذاشته، پرداخته است.

به گزارش شفقنا؛ سی‌ان‌ان در این گزارش نوشته: دونالد ترامپ در اواسط ماه مه گذشته از توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام خارج شد. در ظاهر آمریکا حوزه کالاهای بشردوستانه مانند غذا و دارو را از لیست تحریم‌ها مستثنی کرده است اما در واقعیت این مردم ایران هستند که اکنون با کمبود دارو و تجهیزات درمانی مواجه‌اند و بهای تحریم‌های آمریکا علیه کشورشان را با جانشان پرداخت می‌کنند. علی شهروند ایرانی است که سی‌ان‌ان از او در این گزارش یاد کرده است. علی برای درمان بیماری نادر دخترش که نوعی مرض ژنتیکی است مجبور شده خودروی خودش را بفروشد. به دلیل تحریم بودن این دارو، علی تنها می‌تواند آن را از یک یا دو داروخانه در سطح شهر تهران تهیه کند. علی با گوشت و پوست خود تحریم‌های آمریکا علیه ایران را درک می‌کند.

سی‌ان‌ان می‌نویسد: به دلیل بازگشت دوباره تحریم‌ها، صنعت دارو و درمان ایران به شدت در حال تلاش برای غلبه بر کمبودها است. بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی از ترس مجازات آمریکا‌ از ایران خارج شده و تمام ارتباطات مالی و کاری خود را با این کشور قطع کرده‌اند. حتی شرکت‌هایی که در لیست سیاه آمریکا نیز قرار ندارند به زحمت می‌توانند پول خدماتی را که به ایران داده‌اند دریافت کنند.

دکتر محمدحسن بانی مدیر هتل بیمارستان گاندی می‌گوید ما توانایی اعمال جراحی و درمان بیماری‌ها را داریم اما تجهیزات لازم را نداریم، تحریم‌ها اولین و تنها مشکل ما هستند؛ به دلیل همین تحریم‌ها تعدادی از بیماران ما از دنیا رفته‌اند.

سی‌ان‌ان با سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد وضعیت دارو ودرمان در ایران تماس گرفته اما او گفته کشورش هیچگاه این صنایع مهم و حیاتی را تحریم نکرده و شرکت‌های جهانی می‌توانند در این مورد با ایرانی‌ها تجارت کنند. اما در عمل اینگونه نیست؛ گشتی کوتاه در سطح تهران نشان می‌دهد که برخلاف گفته آمریکا، دارو برای مردم ایران تحریم شده و آنها با جان خود بهای آن را می‌پردازند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی